تاریخ انتشارسه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
خبر24- کرونا صرفا با علائم تب و سرفه و تنگی نفس و از طریق تب سنج تشخیص داده نمی شود و چهره های بالینی متفاوتی ازعلائم آن دیده شده است.
با علائم جدید کرونا آشنا شوید / توصیه های پزشکی برای حضور در مساجد
دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در گفتگو با خبر24 با بیان این مطلب، گفت: از زمانی که اولین مورد ابتلا به کرونا در چین کشف شد تا به امروز علائم و چهره های متفاوتی از این بیماری در سطح افراد در اقصی نقاط جهان دیده شده است.
وی افزود: اوایل اعتقاد براین بود که این بیماری عفونی بوده و مختص دستگاه تنفسی فوقانی است و هرکس که مبتلا شود با تب و سردرد و سرفه و تنگی نفس مواجه است اما وقتی موارد رو به فزون در سطح کره زمین اتفاق افتاد و امروز می بینیم بیش از 3 میلیون مبتلا به این ویروس در دنیا وجود دارد، پزشکان متوجه سایر علامت های این بیماری در افراد شدند.
 
علائم جدید یافته شده در بیماران

عضو کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا با اشاره به اینکه کرونا بیماری سیستماتیک معرفی شده است، اظهارداشت: علائم جدید بیماری کرونا نشان دهنده طیف وسیع، گسترده و ناشناخته این بیماری است به نحوی که ویروس کووید 19 به طور مولتی سیستماتیک می تواند همه ارگان های بدن فرد را در بر گرفته و مختل نماید.
وی ادامه داد: این ویروس می تواند در مغز "آنسفالیت مغزی" که بیماری بسیارخطرناکی است، ایجاد نماید، در قلب ایجاد آنفارکتوس یا همان سکته نموده و یا میوکاردیت و التهاب پرده ها و عضله قلب درست کند، درکلیه ها باعث نارسایی کلیوی و در کبد التهاب شدید و یرقان ایجاد می نماید، در دستگاه گوارش باعث بروز بی اشتهایی، اسهال، تهوع و استفراغ شود و حس بویایی و چشایی را قطع نماید و در پوست نیز ایجاد کهیر و آسیب های پوستی کند که اینها تا کنون علائم شناخته شده این بیماری هستند.
 
اوایل اپیدمی متوجه علائم ناشناخته نبودیم

دکتر مردانی با بیان اینکه در اوائل شیوع کرونا مراجعات متعددی با علامت هایی غیر از سرفه و خلط و تنگی نفس داشتیم، تصریح کرد: خیلی از افراد در اوائل اپیدمی با علائمی مثل اسهال و تهوع و غیره به مراکز درمانی مراجعه داشتند که در واقع مبتلا به کرونا بودند اما به دلیل ناشناخته بودن علامت ها و پیچیدگی های این ویروس متوجه ابتلای آنان به کرونا نمی شدیم.
وی علائم مربوط به دستگاه گوارش را در ایران شایع تر عنوان نموده و خاطرنشان کرد: تهوع و اسهال و استفراغ ساده، از بین رفتن حس بویایی و چشایی و اخیرا هم بثورات جلدی که از نشانه های ابتلا به کرونا هستند دراین ایام در کشورمان شایع بوده است.
 
اکتفا به تب سنج کافی نیست

استاد دانشگاه علوم پزشکی اکتفا به تب سنجی را برای تشخیص ابتلا به کرونا کافی ندانست و یادآورشد: علائم جدید مبتلایان بعد از ابتلای گسترده به کرونا در دنیا شناخته شدند و بر همین اساس هم سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که کرونا صرفا با تب و سرفه و خلط سینه شناخته نمی شوند و چهره های بالینی متفاوتی از خود بروز می دهد.
وی افزود: تشخیص نهایی کرونا با روش مولکولی و انجام آزمایشات ترشحات حلق و حفره دهانی قابل تشخیص قطعی است، البته روش های دیگر مثل انجام سی تی اسکن و آزمایش خون معمولی هم راه تشخیص هستند اما درشدت کمک به تشخیص کرونا هیچ روشی به اندازه آزمایش مولکولی اعتمادپذیری بالا ندارد.
 
طول مدت درمان کاهش یافته است

عضوکمیته کشوری کرونا با اشاره به اینکه به کارگیری داروهای مختلف در پروسه درمان زمان بستری و طول درمان را تا حدودی کاهش داده است، گفت: در درمان کرونا رفتارهای متفاوتی داریم. در واقع تا هفته پیش هیچ داروی ارائه شده ای، داروی انتخابی محسوب نمی شد اما سه روز پیش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی موسوم به "رمدسیویر" را مورد تأیید قرار داد که ساخت آمریکاست ولی چین هم آن را ساخته و نسخه چینی آن در اختیار ما قرار دارد.
وی اضافه کرد: تفاوت "رمدسیویر" با داروهای دیگر در کاهش مدت زمان بستری شدن است یعنی افرادی که از این دارو در درمان استفاده می کنند 3 روز مدت بستری شدن شان کاهش می یابد و در نتیجه عوارض ناشی از بستری شدن طولانی گریبان گیرشان نمی شود و زودتر بهبودی می یابند.
 
در حال کنترل بیماری هستیم

دکتر مردانی با بیان اینکه خوشبختانه و به لطف الهی و تلاش بی وقفه کادر درمان بیمارستان ها و متولیان امر و همکاری بسیاری از مردم فهیم کشورمان، کرونا در ایران به مرحله کنترل رسیده است، گفت: آمارها نشان می دهد موارد جدید ابتلا رو به کاهش است و علیرغم اینکه برخی استان ها هنوز به مرحله پیک نرسیده اند، اما اکثر شهرهای کشور مرحله پیک را گذارانده و امیدواریم به فضل خداوند در اینده ای نزدیک با بازگشایی کامل مراکز تجاری و اداری در سطح معمول، بتوانیم جشن کنترل بیماری را بگیریم.
 
خطر کرونا هنوز خاتمه نیافته است

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با گوشزد کردن خطر دائمی کرونا برای جوامع بشری و مردم ایران، اظهارداشت: به تعبیر سازمان بهداشت جهانی هنوز تا به امروز پایانی برای کرونا متصور نیستیم چون این ویروس ناشناخته های بسیاری دارد و معلوم نیست ماه ها و سال های آینده موج های دوم و سوم آن چگونه و در کجاها ظاهر شود و چه میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا روی دست جوامع بشری بگذارد.
وی با بیان اینکه نباید از واژه کنترل بیماری این تلقی شود که بیماری خاتمه یافته است، گفت: نباید تصور کنیم بیماری تمام شده و خطری ما را تهدید نمی کند، لذا به هیچ عنوان قصد سفر نکنید، شمال رفتن را کنسل کنید، رعایت فاصله گذاری اجتماعی را داشته باشید و شست و شوی دست ها به طور مکرر در خانه و محل کار را فراموش نکنید تا زنجیره انتثقال قطع شود.
 
توصیه های پزشکی به نمازگزاران

عضو کمیته کشوری کرونا در بخش پایانی گفتگوی خود با خبر24 با بیان توصیه های پزشکی برای افرادی که قصد حضور در نمازهای جماعت مساجد را دارند، اظهارداشت: اگر کسی مسلمان وظیفه شناس و معتقدی است باید توجه داشته باشد اگر علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در خود می بیند و عطسه و سرفه و تب و آبریزش بینی دارد، هرگز در هیچ اجتماعی حتی در مسجد و برای ادای امر واجب، نباید شرکت کند چراکه این حضور باعث انتقال بیماری و گسترش زنجیره ابتلا خواهد شد.
وی خطاب به نمازگزاران حاضر در مساجد، گفت: اگربرای ا قامه نماز جماعت در مسجد حضور یافتید حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید، فاصله اجتماعی با افراد حاضر در صف نماز را رعایت کنید، سعی کنید طبق سنت، بعد از نماز با یکدیگر دست ندهید، در مدت زمان حضور مکرر دست ها را بشوئید و از سرفه و عطسه مستقیم به صورت سایر افراد بدون داشتن پوشش خودداری کنید.
دکتر مردانی در پایان با اظهار امیدواری برای هرچه زودتر رخت بربستن شر این بیماری از سر همه مردم دنیا و به خصوص مردم کشورمان، یادآورشد: ما نگران موج دوم و سوم بیماری به دلیل تعجیل در بازگشایی مراکز زیارتی، سیاحتی، تجاری و اداری هستیم و می ترسیم خدای ناکرده باعث بیشتر مبتلا شدن مردم عزیز کشورمان به بیماری و افزایش آسیب ها شویم.
 
 
   
 
 
 
 
 
 
24-news.ir/vdcg779x.ak9zy4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز