تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
دکتر محرز در گفتگو با«خبر24»

عدم خروج از خانه ها هنوز هم ضرورت دارد

خبر24- شرایط شهر تهران هنوز خطرناک بوده و با توجه به افزایش ترددها و بازگشایی مشاغل ضروری است رسانه ها دوباره تذکرات درباره لزوم در خانه ماندن را اعلام کنند چراکه هنوز زمینه ابتلا به کرونا به طور جدی فراهم است.
عدم خروج از خانه ها هنوز هم ضرورت دارد
دکتر مینو محرز متخصص بیماری های عفونی و رئیس مركز تحقيقات ايدز دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفتگو با خبرنگار سرویس بهداشت و درمان خبر24 با بیان اینکه بیماری کرونا در بسیاری شهرهای کشور به وضعیت کنترل رسیده است، گفت: البته این مسئله نسبت به ایام قبل از عید و دو سه هفته بعد از فروردین امسال که با حجم وسیع مراجعات و بستری بیماران در بخش های ICU بیمارستان ها مواجه بودیم، کمی بهتر شده است.

وی با هشدار نسبت به عدم خاتمه یافتن بیماری کرونا در ایران، ادامه داد: باید دقت کنیم که کاهش نسبی امار متوفیان و ابتلاها نشانه از بین رفتن بیماری نیست و با توجه به افزایش ترددها و بازگشایی مشاغل، هنوز خطر ابتلا برای مردم تهران بسیار بالاست.

تب سنج ها قابلیت تشخیص قطعی ندارند

عضو کمیته کشوری کرونا با اشاره به اینکه تب داشتن لزوما نشانه ابتلا به کرونا نیست، اظهارداشت: تب سنج میزان حرارت و تب بدن را نشان می دهد اما خیلی وقت ها بیماران کرونایی بدون علامت هستند و باید مدتی بگذرد تا علائم اصلی بروز کرده و صحت ابتلا محرز گردد لذا استفاده از تب سنج خیلی به تشخیص قطعی بیماری کمک نمی کند.

وی افزود: برخی بیماران حس بویایی و چشایی خود را از دست می دهند و حتی بدون تب کردن به کرونا مبتلا می شوند و بعد از بستری در بیمارستان سایر علائم بروز می یابد.

لزوم رعایت فاصله گذاری های فیزیکی و اجتماعی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر لزوم رعایت اصل فاصله گذاری های اجتماعی و فیزیکی افراد در منزل و محل کار و ترددهای خیابانی، تصریح کرد: ما در مرحله کنترل هستیم اما بسیاری از مردم قضیه را راحت گرفته و به شکل گسترده و فراگیر در خیابان ها حضور دارند در حالیکه این امر زنجیره انتقال و انتشار بیماری را تقویت و زمینه ابتلا را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه افزایش ترددها به بهانه اینکه افزایش دما و گرمای هوا حیات ویروس کرونا را کوتاه تر می کند، کار عقلانی و منطقی نیست، خاطرنشان کرد: باید به طور جدی مقررات بهداشتی در خصوص بیماری را در همه مکان ها رعایت کنیم چون کرونا در برخی شهرها مثل تهران با موج قوی تری ادامه دارد و در روزهای گذشته مواردی از ابتلای همه اعضای خانواده ها به کرونا را داشته ایم.

رسانه ها دوباره به میدان بیایند

دکتر محرز با درخواست از رسانه ها برای ورود جدی به مقوله رعایت اصل در خانه ماندن و ترویج دوباره آن از تریبون های خود، گفت: رسانه ها تذکرات را خیلی جدی تر از سر بگیرند؛ دلیلی ندارد کسی که کار ضروری ندارد از منزل خارج شده و بی هدف در خیابان ها و فروشگاه ها بچرخد، البته صرف تهیه مایحتاج ضروری با رعایت پروتکل های ابلاغی به همراه خروج ایمن با ماسک و دستکش ایرادی ندارد.

وی اضافه کرد: امروز ابتلا به کرونا صرفا با علائمی مثل تب و سرفه نیست و علائم جدیدی مثل اختلالات دستگاه گوارش و مشکلات و کهیرهای پوستی یا علائم عصبی و نشانه های عروقی هم با تنوع و پیچیدگی بالا به آن اضافه شده است که قبلا با آن مواجه نبودیم اما پس از ابتلای طیف وسیعی از مردم دنیا و بروز علائم متفاوت از این ویروس، متخصصان متوجه پیچیدگی های آن شدند.

"رمدسیویر" روند بهبودی را تسریع می بخشد

عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران با تأکید بر اینکه هنوز برای کرونا داروی قطعی و انتخابی کشف نشده، اظهارداشت: پروسه درمان بیماران کرونایی شامل پروتکلی است که به طور مشترک بین کشورهای دنیا مطرح بوده و مورد تأیید و نظارت سازمان بهداشت جهانی است که ما آن را در روند درمان رعایت می کنیم اما هنوز به درمان قطعی و داروی انتخابی برای این ویروس دست نیافته ایم.

وی درخصوص کارآیی داروی"رمدسیویر" که مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته، گفت: این دارو تنها روند درمان و بهبودی را کوتاه تر و تسریع می کند و درمان قطعی نیست اما با توجه به تأیید جهانی آن، در صددیم پس از انجام تحقیقات و انجام آزمایشات بالینی و درصورت تأیید، از آن در درمان بیماران بهره بگیریم و در این راستا امروز مقادیری از این دارو به گمرک ایران وارد شده است.

محرز با بیان اینکه این داروی در درمان ایبولا به کار گرفته می شد، ادامه داد: این دارو در اروپا و آمریکا 30 درصد میزان مرگ و میر را کاهش داده و جزو پروژه بزرگ درمان کرونا در سازمان جهانی بهداشت است و در صورت تآیید اثربخشی، به زودی درکشور به تولید انبوه می رسد.

متوسط طول مدت بستری 10 روز است

این متخصص و پژوهشگر ایرانی درباره طول مدت درمان این بیماری در بیماران سرپایی و بستری، یادآورشد: دوره درمان با استفاده از داروهای ضدالتهاب طبق پروتکل حدود 10 روز است اما این زمان برای بیماران سرپایی به 5 روز می رسد.


وی افزود: در درمان عادی از کلروکین و داروهای ضد ویروس ایدز و سایر درمان های تعریف شده در پروتکل بهره می بریم ولی برای بیماران بستری در ICU درمان ها خاص است چون ریه به شدت گرفتار شده و باید اکسیژن رسانی کامل صورت گیرد و در برخی موارد نیز مجبوریم از داروهای ضدالتهاب مثل کورتون ها استفاده کنیم.

عضو کمیته سل وزارت بهداشت اضافه کرد: مدت زمان بستری بیمار حساب و کتابی ندارد چراکه بستگی به میزان توان و مقاومت فرد در برابر بیماری تعیین می شود و معمول آن حدود 10 روز است.

دست همه کادر درمان را می بوسم!

دکتر محرز در بخش پایانی گفتگوی خود با خبر24 با تقدیر و تحسین زحمات شبانه روزی پرسنل و کادر درمان بیمارستان های کشور، گفت: من دست یکایک پرسنل تلاشگر و زحمتکش بیمارستان ها و همکاران خوبم را می بوسم که اینقدر عاشقانه، خستگی ناپذیر و فداکارانه در جهت رسیدگی به آحاد بیماران به خصوص بیماران مبتلا به کرونا از جان خویش مایه گذاشته و تلاش های بی شائبه ای ابراز می نمایند.

این استاد خبره دانشگاه علوم پزشکی با مقایسه تلاشها و مجاهدت های کادر درمان در ایام دفاع مقدس و ایام شیوع کرونا، اظهارداشت: ما چنین هیجان دلسوزانه و وصف ناشدنی را درایام جنگ تحمیلی هم داشتیم اما آن زمان خطر خاصی برای پرسنل وجود نداشت ولی امروز کادر درمان ما با خطر مستقیم جانی مواجهند به خصوص در اوائل شیوع اپیدمی که بیمارستان ها مثل امروز به تجهیزات و امکانات محفاظتی مجهز نبودند.

عضو کمیته کشوری کرونا در پایان تلاش کادر درمانی کشور را ستودنی و قابل تقدیر و ارزشمند توصیف کرد و گفت: البته این تلاش مختص پزشکان و پرستاران ایرانی نیست و در تمام دنیا هم کادر درمان بیمارستان ها دلسوزانه برای درمان بیماران تلاش و جدیت به خرج می دهند، لذا امیدواریم بتوانیم درس"عاشقانه خدمت کردن به مردم" را که از اساتید گذشته مان سینه به سینه دریافت کرده ایم را به نسل های بعدی منتقل کرده و با عشق ورزیدن به کار ارزشمندی که داریم بتوانیم برای سلامت مردم خوب کشورمان همواره فعال و کوشا باشیم.
24-news.ir/vdcb58b5.rhb80piuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز