تاریخ انتشاردوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
دکتر کرمان پور در گفتگو با خبر24:

منبع موثقی برای ضعیف‌شدن ویروس کرونا نداریم

مدیر کل روابط‌عمومی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: ضعیف‌شدن ویروس کرونا در حد یافته‌ی یک مجموعه‌ی پژوهشی بوده است. در این خصوص که ویروس، ضعیف شده باشد هیچ منبع موثق و تحقیقات قاطعی وجود ندارد.
منبع موثقی برای ضعیف‌شدن ویروس کرونا نداریم
دکتر حسین کرمان‌پور، مدیر کل روابط‌عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در گفت‌وگو با خبر24 درباره‌ی وضعیت فعلی کرونا در کشور و شهرهای بزرگ گفت: وضعیت کرونا در فازکنترل و مدیریت، نسبت به اوایل اسفندماه که این بیماری شیوع پیدا کرد به مراتب بهتر شده و بسیاری از داروهای اولیه در بخش درمان تغییر پیدا کرده است. در حال حاضر از داروهایی که جنبه‌ی حمایتی برای بیماران دارد استفاده می‌کنیم اما هم‌چنان داروی درمان یا واکسن پیشگیری مخصوص کرونا وجود ندارد.
 
وی افزود: هم‌چنین درمان بیماران کرونایی در بیمارستان‌هایی که آن‌ها را بستری می‌کنند بر اساس علائم بیمار انجام می‌گیرد و وضعیت جسمی‌شان در گروه‌های بد حال، مزمن و متوسط تقسیم می‌شود.
 
مدیر اورژانس بیمارستان سینا درخصوص سطح آگاهی مردم از ویروس کرونا بیان کرد: وضعیت آگاهی و اجتماعی مردم در شناخت کرونا با آگاهی‌سازی‌هایی که توسط رسانه‌ها از جمله سایت‌های خبری و صداوسیما انجام شده است بسیار خوب و قابل قبول است. خوشبختانه سطح آگاهی مردم در خصوص رعایت بهداشت فردی افزایش پیدا کرده استت. البته این صحبت به آن معنا نیست که شهروندان در سراسر کشور به طور دقیق مسائل بهداشتی را رعایت می‌کنند. به نظر من آگاهی عمومی افزایش پیدا کرده اما اصول بهداشتی آن‌طور که باید رعایت شود، مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
 
وی ادامه داد: بسیاری از مردم به علت نیازهای معیشتی و امرار معاش مجبورند به فعالیت‌های اقتصادی و کار خود برگردند که این امر در برخی موارد موجب می‌شود تا رعایت دقیق اصول بهداشتی را فراموش کنند.
 
مدیر کل روابط‌عمومی سازمان نظام پزشکی کشور با اطمینان‌دهی به مردم درباره‌ی تجهیز مراکز درمانی به امکانات و ابزار شناسایی و مقابله با ویروس کووید-19 اظهار داشت: نسبت به روزهای ابتدایی شیوع کرونا امکانات بیشتری از جمله کیت‌های آزمایشگاهی در اختیار داریم و در خصوص ابزار و تجهیزات تشخیصی نگرانی نداریم. به همین علت روند و مراحل تشخیص بیماران از ابتدا تا امروز تغییر یافته و در حال حاضر می‌توانیم با کیت‌های تشخیصی بیماران را سریع‌تر شناسایی کنیم.
 
وی در ادامه گفت: هم‌چنین در حال حاضر به نقطه‌ی متعادل و خوبی در ایمنی‌سنجی افراد با تست‌های آنتی‌بادی رسیده‌ایم و قادر هستیم افرادی که در گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند شناسایی کنیم.
 
کرمان‌پور با اشاره به حمایت‌های دولت و برخی سازمان‌ها در کنترل کروناویروس، درباره‌ی وضعیت فعلی تحقیقات و پژوهش‌ها در زمینه‌ی تولید دارو یا واکسن مخصوص ویروس کووید-19 خاطرنشان کرد: در حال حاضر با حمایت‌های دولت و برخی سازمان‌ها توانسته‌ایم روند ابتلا به بیماری را کنترل کنیم. هم‌چنین محققان زیادی در سراسر کشور با هم در ارتباط هستند تا بتوانند به داروی خاص این بیماری دست پیدا کنند و ما امیدواریم هر چه زودتر دانشمندان کشورمان با تحقیقاتی که در حوزه‌های پژوهش‌های درمانی انجام می‌دهند خبرهای خوبی درخصوص تولید واکسن پیشگیری و داروی درمانی کرونا به مردم بدهند. البته فرایند پژوهش در این زمینه بسیار حساس است و نیاز به زمان دارد.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ویروس کرونا ضعیف شده است اظهار داشت: ضعیف‌شدن ویروس کرونا در حد یافته‌ی یک مجموعه‌ی پژوهشی بوده که در فضای مجازی دست‌به‌دست شده و افرادی هم این فرضیه را به عنوان یک مسئله‌ی قطعی پذیرفته‌اند. در این خصوص که ویروس، ضعیف شده باشد هیچ منبع موثق و تحقیقات قاطعی وجود ندارد. شاید رعایت بیشتر اصول بهداشتی تا حدودی میزان شیوع و مرگ‌ومیر را کنترل کرده باشد اما این موضوع دلیلی بر ضعیف‌شدن ویروس نیست.
 
مدیر کل روابط‌عمومی سازمان نظام پزشکی کشور درباره‌ی وضعیت فعلی بیمارستان‌های تهران بیان کرد: در بیمارستان‌های تهران در طول ماه‌های اردیبهشت و خرداد مراجعات به مراکز وجود داشته و البته در برخی موارد بیشتر هم شده اما خوشبختانه میزان بستری افراد در بیمارستان‌ها تا حدودی کاهش پیدا کرده است. البته مردم هرگز نباید شرایط را عادی تصور کنند و روال زندگی خود را به دوران پیش از شیوع کرونا برگردانند. میزان تخت‌های بستری در کشور محدود است و هم‌چنین از این تعداد تخت بیمارستانی برای نگهداری سایر بیماران در زمینه‌های دیگر هم استفاده می‌شود.
 
کرمان‌پور در پایان تاکید داشت: اگر شرایط ویژه‌ی فعلی برای مردم عادی شود باز هم به دورانی که اوضاع نامناسبی در استان‌ها به خصوص تهران داشتیم، بازمی‌گردیم. مردم حتما در طول روز و در ترددهای خارج از منزل خود از ماسک استفاده کنند و فواصل خود را در معابر گوناگون از جمله در صفوف و اماکن عمومی رعایت کنند. امید است با رعایت این موارد بتوانیم اوضاع شیوع کرونا را در پاییز امسال تا حد قابل توجهی کنترل کنیم.
 
 
 
24-news.ir/vdcjoye8.uqeiizsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز