تاریخ انتشاردوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
ولیعهد عربستان سلسله بازداشت‌هایی را در مورد سه امیر برجسته سعودی انجام داد، ولی این نخستین بازداشت‌های دوره ولیعهدی وی نیست و در سال‌های اخیر رقبا از انتقام بن‌سلمان در امان نمانده‌اند.
شاهزاده‌های مطرحی که در دوره ولیعهد سعودی بازداشت شده‌اند
به گزارش خبر24، محمد بن سلمان از سال ۲۰۱۷ میلادی که ولیعهدی عربستان را برعهده گرفت، سیاست قلع و قمع و بستن دهان مخالفان حکومتی را در پیش گرفت. وی در ابتدا شخصیت‌هایی را که مخالف سیاست‌های وی بودند، به طور گسترده بازداشت کرد که در میان آن‌ها تعدادی از شاهزادگان و فعالان سیاسی و حقوقی عربستان حضور داشتند.

ولیعهد عربستان در آخرین اقدام خود سلسله بازداشت‌هایی را در حق سه امیر برجسته سعودی احمد بن عبدالعزیز برادر پادشاه عربستان، محمد بن نایف ولیعهد سابق و برادرش امیر انجام داد.

در ادامه، شاخص‌ترین بازداشت‌های امیران و شخصیت‌های سعودی که به دستور ولیعهد عربستان انجام شده است، ذکر می‌شود:
مفتیان سعودی

سلمان العودة

در سپتامبر ۲۰۱۷ محمد بن سلمان بازداشت‌های خود را با اقدامات قهری علیه مفتیان سعودی و در رأس آن‌ها «سلمان العودة» به اتهام بیعت نکردن با ولیعهد، انتقاد از سیاست‌های دولت امارات (شریک و دوست عربستان)، جاسوسی برای طرف‌های خارجی و برهم زدن امنیت کشور آغاز کرد.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که عودة به اتهامات مذکور به اعدام محکوم شد.

عوض القرنی

دادگاه عربستان در مارس ۲۰۱۷ حساب کاربری این مفتی سعودی را در توییتر بست و وی را به یکصد هزار ریال سعودی محکوم کرد. پادشاهی عربستان وی را به انتشار مطالب جنجال آمیز، فریب افکار عمومی و برهم زدن روابط پادشاهی سعودی با کشور‌های دیگر متهم کرد.

همچنین دادگاه عربستان القرنی را به داشتن گرایش‌های اخوانی و نزدیکی مواضعش با دولت قطر متهم کرد. با وجود این نهاد‌های حقوق بشری اعلام کردند که عربستان بدون ارائه دلیل مستند این هفته القرنی را محکوم کرده و به دنبال توجیه حکم اعدام وی است.

علی العمری

این مفتی برجسته سعودی و رئیس دانشگاه مکه سپتامبر ۲۰۱۷ بازداشت شد و پادشاهی عربستان شبکه «فور شباب» به مدیریت وی را بست. العمری به دلیل اتهامات وارد شده در زمینه «حمایت از تروریسم» به زندان محکوم و در آنجا مورد شکنجه زندانبانان سعودی قرار گرفت.

سفر الحوالی

این مفتی سعودی ۶۹ ساله از شاخص‌ترین مفتیان این کشور به شمار می‌رود. مصاحبه‌های وی با رسانه‌های داخلی بار‌ها پخش شده و در نقاط مختلف جهان اسلام جنجالی بوده است.

پادشاه عربستان در جولای ۲۰۱۸ وی را به همراه سه فرزند و برخی از پیروانش بازداشت کرد و به نقطه نامعلومی برد.

بازداشت مفتی سعودی پس از آن انجام شد که وی کتابی در زمینه باج چند میلیارد دلاری عربستان و کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس به آمریکا پس از سفر دونالد ترامپ به ریاض در تابستان سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرد.
چهره‌های قضایی

خالد الرشودی

قضات عربستان سعودی نیز از ظلم و ستم بن‌سلمان در امان نماندند تا جایی که هفت نفر از قضات دادگاه کیفری عربستان که در صدر آنان «خالد الرشودی»، قاضی شهر «الخبر» است که همراه تعدادی از کارمندان وزارت دادگستری در اکتبر ۲۰۱۷ دستگیر شدند.

متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود

در نوامبر ۲۰۱۷ بنسلمان بسیاری از شاهزادگان خاندان حاکم را روانه زندان کرد که سرشناس‌ترین آنان «متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود» و نیز وزیر سابق گارد ملی و عضو سابق شورای امور سیاسی و امنیتی بودند.

ترکی بن عبدالله بن عبد‌العزیز آل سعود

همچنین شاهزاده «ترکی بن عبدالله بن عبد‌العزیز آل سعود»، امیر سابق منطقه ریاض که پسر هفتم ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل‌سعود بود، در نوامبر همان سال دستگیر شد و بن‌سلمان او را راهی زندان کرد.

فهد بن عبدالله بن محمد بن عبدالرحمان آل سعود

دریابان «فهد بن عبدالله بن محمد بن عبدالرحمان آل سعود»، معاون وزیر دفاع از ۲۰ آوریل ۲۰۱۳ تا ششم اوت همان سال از دیگر افرادی بود که در سال ۲۰۱۷ دستگیر شد.

فهد در سال ۱۹۴۱ در ریاض متولد شد، پدر بزرگش محمد بن عبدالرحمان بن فیصل آل سعود برادر ملک عبدالعزیز بود و پدرش شاهزاده عبدالله بن محمد بن عبدالرحمان برادر ناتنی ملک فهد بن عبدالعزیز بود.

محمد بن نایف بن عبدالعزیز و نواف بن نایف

شاهزاده محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل‌سعود ولیعهد عربستان و معاون رئیس شورای وزیران و وزیر کشور عربستان به‌اضافه برادرش شاهزاده نواف بن نایف نیز در فهرست دستگیرشدگان بودند.

شاهزاده محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل‌سعود متولد ۳۰ اوت ۱۹۵۹ تا زمانی که در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۷ برکنار شد، ولیعهد عربستان و وزیر کشور بود.

ناظران سیاسی تصمیم برکناری تعداد زیادی از امیران و وزیران و در صدر آنان امیر متعب بن عبدالله و ولید بن طلال میلیاردر معروف را به‌مثابه زلزله سیاسی در این کشور ارزیابی کرده بودند.

دستگیری این شاهزادگان به بهانه مبارزه با فساد و تروریسم انجام شد، ولی از نظر مخالفان سعودی این بازداشت‌ها در راستای انتقام بن‌سلمان از رقبا و دشمنان احتمالی وی انجام شده است که ممکن بود در آینده مانعی در مسیر اهداف وی باشند.
24-news.ir/vdcbs0b8.rhba0piuur.html
منبع : آنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز