تاریخ انتشاردوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰
پس از ارتحال حاج آقا ابوترابی این مأمور به ایران و به مشهد می آید و در دیداری که با تعدادی از آزادگان داشت شماره مرا از آنان می گیرد. آن زمان بنده در قم بودم که به تلفنم زنگ زد و گفت: من محمد کاظم هستم.
محبتی که مأمور حزب بعث را شهید مدافع حرم کرد
به گزارش خبر24، 12 خرداد سال 79 حجت الاسلام علی اکبر ابوترابی در مسیر رفتن به زیارت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) همراه پدرش در یک سانحه رانندگی دار فانی را وداع گفت. مرحوم ابوترابی با لقب سید آزادگان معروف بود و فوت ایشان ضربه عاطفی سنگینی را بر دل آزادگان وارد کرد.

مرحوم ابوترابی در روزهای سخت اسارت محبس گاه های رژیم بعث با رفتار و منشش علاوه بر دیگر اسرا برخی از سربازان بعثی را نیز شیفته مرام خود کرده بود.

در ادامه خاطره ای خواهید خواند به روایت حجت الاسلام علی اصغر صالح آبادی که هم داماد مرحوم ابوترابی است و هم خود از آزادگان جنگ تحمیلی بوده. او از برخورد مرحوم ابوترابی در روزهای اسارت اینگونه تعریف می کند:

سال 61 از جوین سبزوار داوطلبانه به جبهه رفته بودم. رفتنم همزمان شده بود با عملیات رمضان. صبح روز عید فطر هم درحالی که زخمی شده بودم به اسارت نیروهای عراقی در آمدم و 8 سال اسیر بودم. در زندانهای موصل و بغداد روزهایم را سپری می کردم تا اینکه سال 63 با حاج آقا ابوترابی آشنا شدم.

با توجه به اینکه بنده سالها در محضر علمای بسیاری تلمذ کرده بودم  اما زمانی که با حاج آقا ابوترابی برخورد کردم وی را نمونه ای کاملی از یک انسان بزرگوار، خوش اخلاق و خوش برخورد با رفتار کریمانه یافتم که درهمان برخورد اول انسان را جلب می کرد.  به گونه ای که منش و رفتار او یادآور رفتار و منش پیامبراکرم(ص)برای ما بود. زیرا ایشان با خلق عظیمی که داشتند هم با اسرا و هم با سربازان و بعثی ها به گونه ای رفتار می کردند که برای همه مثال زدنی بود.

رفتار او در درجه اول برای خود اسرا و در درجه دوم برای عراقی ها و بعثی ها  بسیار تاثیرگذار و مثبت بود به طوری که خود عراقی هایی که حاج آقا را شکنجه می دادند بر آن معترف بودند.

یکی از فضایل اخلاقی ایشان، احترامی بود که به عراقی ها می گذاشتند که هیچگاه کذایی و ظاهری نبود و برای این نبود که کمتر مورد آزار و اذیت قرار بگیرند بلکه  احترام به انسانیت آنان و اینکه آنان نیز بندگان خدا بودند و لایق احترام و نیاز به هدایت و ملاطفت داشتند.

خاطرم هست که زمانی ما در اردوگاه اردوگاه 5 (صلاح الدین) بودیم که به اصطلاح عراقی ها اردوگاهی بود که افراد  شرور و خرابکار و حرص خمینی را در آنجا نگهداری می کردند و پشت آن محوطه نیز محل استقرار بعثی های اردوگاه بود. یک افسر بعثی به نام محمدکاظم که شیعه هم بود و با آن که شیعه بود اما رفتار تند و خشنی داشت و حتی حاج آقا را مورد ضرب و شتم هم قرار داده بود با این حال حاج آقا ابوترابی به ایشان هم لطف مهربانی می کرد و به او احترام می گذاشت. این لطف و مهربانی نه از آن جهت بود که او را مورد آزار و اذیت قرار ندهد بلکه به خاطر خداوند و به خاطر انسانیت به این شخص احترام می گذاشت و همین رفتار حاج آقا باعث شد  ایشان متحول شد و حتی مشکلات خانوادگی خود را با حاج آقا مطرح می کرد.

حاج آقا هم او را راهنمایی می کرد.  تا اینکه جنگ پایان یافت و ما به ایران بازگشتیم.  پس از ارتحال حاج آقا ابوترابی گویا او به ایران و به مشهد می آید و در دیداری که با تعدادی از آزادگان داشت شماره مرا از آنان می گیرد. آن زمان بنده در قم بودم که تلفنم زنگ زد و گفت من محمد کاظم هستم. قراری گذاشتیم و او به قم آمد و  با هم دیدار کردیم و دیدم همان مامور بعثی است و بسیار علاقمند بود که با خانواده حاج آقا دیداری داشته باشد و از خاطراتش برای آنان بگوید و تاثیر رفتار حاج آقا برایشان درحدی بود که بعدها مطلع شدیم او به صورت داوطلب برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به سوریه اعزام و بعد هم به شهادت می رسد.

قطعا رحلت حاج آقا ابوترابی تاثیر زیادی داشت چرا  بسیاری از آنان حتی بر زبان می آوردند  و احساس می کردند به نوعی  پدر خود را از دست داده اند و رفتن ایشان برای همه سخت و ناباور بود.

به جاست یاد کنیم از شهدای غریب آزاده در اسارت که بر اثر شکنجه و درگیری در اردوگاه  ها به شهادت رسیدند که یکی از همین اتفاقات در 8 آذر سال 61 در درگیری که در اردوگاه پیش آمد سربازان بعثی ها با چماق، کابل و لوله آب فلزی و هرآنچه در دست داشتند به  بچه ها هجوم آوردند و در همان روزه  قریب به بیش از400-500 تن از اسرا را زخمی و دو تن از بچه ها را به شهادت رسانیدند که نام یکی از آنها شهید سید اکبر هاشمی بود.
24-news.ir/vdci3uar.t1awp2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز