تاریخ انتشارجمعه ۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
روز گذشته ۲ کارگزاری بورسی با اختلال در سامانه مواجه شدند که باشگاه خبرنگاران جوان برای بررسی علت این موضوع به سراغ فعالان بازار سرمایه رفته‌ است.
چرا سامانه دو کارگزاری بورس مختل شد؟/ شایعاتی که بازار سرمایه را بر هم می‌زنند
به گزارش خبر24 به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان, بازار پر مخاطب سرمایه، هفته اول تیر ۹۹ را با رشد و نوسانات همیشگی به اتمام رساند. بازاری که روز به روز بر سرمایه گذاران و مشتاقانش افزوده می‌شود.

برای اینکه از اتفاقات هفته گذشته و تاثیر آن بر بازار سرمایه مطلع شویم، به سراغ فعالان و کارشناسان بازار بورس در این هفته رفتیم.

تلاطم سهام های ساختمانی در بورس به علت خبر افزایش قیمت سیمان
علی عباسی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: ما در بازار بورس این هفته  بخصوص در بخش ساختمانی  که علت اصلی آن را می‌توان  تلاطم‌های به وجود آمده در بخش قیمت سیمان دانست  با یک سری فراز‌ها و فرود‌ها مواجه شدیم، به طوری که قیمت سیمان قرار بود در ابتدای هفته افزایش داشته باشد، اما در اواسط هفته این خبر تکذیب شد.

او بیان کرد: وقتی یک روز اعلام می‌کنند که قیمت سیمان افزایش خواهد یافت و روز دیگر آن را تکذیب می‌کنند، سبب غیر طبیعی شدن وضعیت بازار می‌شود، اما اگر ما  در بازار یک روند طبیعی  را در پیش بگیریم وضعیت بازار و وضعیت  شرکت‌های سرمایه گذار برای سهام داران بهتر از پیش  خواهد بود. به علت آن که سهام داران می‌توانند پرتفوی بهتری را برای خود جمع کنند.

عباسی تاکید کرد: این نوساناتی  که در بازار پیش می‌آید فقط برای گروه‌های  نوسان گیر خوب است و در ادامه باید به این مسئله اشاره کرد که خروجی عمل  این نوسان گیر‌ها سبب تخریب بازار سرمایه می‌شود.
 

رشد بازار سرمایه حتی با وجود بسته شدن چند نماد
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: نکته‌ای که این هفته توجه بسیاری از کارشناسان اقتصادی را به خود جلب کرد این مسئله بود که با وجود بسته بودن بعضی از نماد‌ها مثل فولاد، سایپا و شرکت‌های دیگر باز هم ما شاهد رشد  بازار بورس بوده ایم که این اتفاق به علت رشد نقدینگی در بازار سرمایه است.  بازار‌های سرمایه جهان نیز در این هفته بخصوص آن بخش‌هایی که به بازار‌های کشورما مربوط است مثل مس، نفت و غیره  از رشد خوبی برخوردار بود.

او افزود: در خصوص بحث ETF ها می‌توان گفت که مسئولین ذی ربط در این بخش نتوانستند به یک جمع بندی جامع دست یابند به علت آنکه بخشی از  نماد‌های ‌ ETF که  در بازار بورس عرضه شد بازدهی زیاد خوبی نداشت. دولت در همین راستا به فکر افتاده است تا اقدامی را انجام دهد تا حداقل نصف این سهام‌ها به فروش روند در غیر این صورت اگر باز هم این صندوق‌ها مانند قبل  سوددهی  نداشته باشند سبب ضرر و زیان در  بازار سرمایه می‌شوند.

علت اختلالات سیستم کارگزاری ها چیست؟
عباسی در پایان تصریح کرد: سامانه معاملاتی بورس به علت آنکه بروزرسانی نشده  به طور مکرر با یک سری اختلالات مواجه می‌شود و بهتر است دولت به جای آنکه هزینه و زمان زیادی را برای عرضه‌ صندوق‌های قابل معامله  و راضی کردن سهامداران  برای  خرید این صندوق‌ها صرف کند یک مبلغی را به نخبه‌های کشور برای ساخت سامانه‌ معاملاتی بدهد تا دیگر وابسته کشور‌های غربی نباشیم.  یکی از علل اصلی که سبب شده است تا سیستم کارگزاری‌ها با اخلال مواجه شوند سیستم‌های معاملاتی مرکزی بورس هستند.

در پایان باید به این اشاره کرد که کمبود منابع مالی، تحریم‌ها  و مدیریت ضعیف  در  بورس ایران سبب شد است تا  سیستم‌های معاملاتی مرکزی  با اختلالاتی مواجه شود که این موضوع  بر روند شرکت سرمایه گذاران بورسی در عرضه‌های اولیه  تاثیر گذاشته است به طوری که طی پیش بینی‌های صورت گرفته، قرار بود که در عرضه اولیه روز گذشته بیش از ۴ میلیون نفر به عنوان خریدار وارد سامانه بورس شوند، اما با قطعی سیستم چند کارگزاری مهم، نیمی از خریداران امکان حضور در این عرضه اولیه را نداشتند.
24-news.ir/vdci5yar.t1avv2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز