تاریخ انتشارسه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع اجرای برجام از لحظاتی پیش آغاز شد.
آغاز نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع ایران
به گزارش خبر24، شورای امنیت سازمان ملل نشست خود را با موضوع اجرای برجام آغاز کرد.

به دلیل شیوع ویروس کرونا، این نشست به صورت مجازی برگزار شده و نمحمد جواد ظریف»، وزیر اور خارجه ایران، نیز در این نشست سخنرانی خواهد کرد.

«رزماری دیکارلو»، معاون دبیر کل سازمان ملل، طی اظهاراتی در آغاز این نشست، درباره خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ابراز تاسف کرد.

این مقام سازمان ملل در ادامه خواستار بازگشت ایران به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای شد.
 

پمپئو خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد

«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، طی اظهاراتی در این نشست بار دیگر اظهارات بی‌اساس و اثبات نشده خود را علیه ایران تکرار کرد.

پمپئو مدعی شد: «ایران درخواست کمک آمریکا برای مبارزه با ویروس کرونا را رد کرد.»

وی در بخش دی از اظهارات خود مدعی شد: در صورت پایان یافتن تحریم تسلیحاتی، ایران قادر به خرید و فروش سلاح خواهد بود و هواپیماها و زیردریایی‌هایی را به دست خواهد آورد که تهدیدی برای آزادی دریانوردی در آب‌های منطقه است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شد و گفت: اسرائیل و کشورهای منطقه خلیج فارس خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستند.

پمپئو در ادامه ادعا کرد: ایران مثل استرالیا نیست که به تعهدات خود عمل کند.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری مدعی شد: ایران پیش از این نیز محدودیت‌های اعمال شده سازمان ملل را در زمینه تحریم تسلیحاتی نقض کرده است.

وی ادعا کرد: اگر در این زمینه اقدام نکنید ایران قادر به خرید جنگنده هایی خواهد بود که کشورهای اروپایی را در تیررس این کشور قرار خواهد داد.

پمپئو مدعی شد: ایران از محدوده مجاز غنی‌سازی اورانیوم فراتر رفته و  آن را نقض کرده است.

 نماینده اتحادیه اروپا: برجام بخش مهمی از منع اشاعه هسته‌ای‌ است
نماینده اروپا نیز طی سخنرانی خود در جریان این نشست برجام را به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی منع اشاعه هسته‌ای توصیف کرد و گفت که این توافق به کاهش خطرات در سطح منطقه و جهان کمک می‌کند.

وی در ادامه افزود: توافق هسته‌ای امکان دسترسی بی‌سابقه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بر اساس توافق جامع پادمانی و پروتکل الحاقی فراهم می‌کند.

در ادامه اظهارات نماینده اتحادیه اروپا آمده است: پروتکل الحاقی از سوی ایران بخش مهمی از تعهدات این کشور به شمار می‌رود، بنابراین از دست دادن برجام به معنای از دست دادن پروتکل الحاقی است.

نماینده آفریقای جنوبی: شورای امنیت موظف به تنش‌زدایی در خلیج فارس است
در ادامه این نشست نماینده آفریقای جنوبی سخنرانی کرده و گفت: موضوع خلع سلاح هسته‌ای و عدم تکثیر آن دو موضوعی است که بر یکدیگر تاثیر می‌گذارد و فقدان هر کدام می‌تواند بر دیگری هم تاثیر منفی بگذارد.

وی افزود: ما در آفریقای جنوبی سلاح هسته‌ای خود را از بین برده‌ایم و به جهان عاری از سلاح هسته‌ای پیوسته‌ایم.

نماینده آفریقای جنوبی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: آفریقای جنوبی همراه سایر کشورها نگرانی خود از افزایش تنش در منطقه خلیج فارس بیان می‌کند. این تنش ها به صلح جهان آسیب می‌زند. این شورا موظف است تا در منطقه خلیج فارس تنش زدایی کند.

مخالفت چین با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
نماینده چین در سخنرانی خود در این نشست گفت: برجام توفق چندجانبه مهمی است که باید به طور موثر ادامه پیدا کند. ما بار‌ها موضع خود را درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کردیم.

نماینده چین در ادامه اظهارات خود خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم علیه ایران را ریشه اصلی بحران‌ها توصیف کرد و گفت: اقدامات آمریکا مغایر با اهداف پیش‌بینی شده در برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است.

وی افزود: ما از آمریکا می‌خواهیم تا به تحریم‌های یک‌جانبه خود پایان دهد و به مسیر صحیح حفاظت از توافق هسته‌ای بازگردد و به قطعنامه ۲۲۳۱ مقید باشد.

نماینده چین در ادامه ضمن تاکید بر این موضوع که چین مخالف تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران است، گفت: آمریکا از برجام خارج شده و دیگری حقی ندارد تا درخواستی برای اجرای مکانیسم ماشه داشته باشد

در ادامه اظهارات نماینده چین آمده است: کاهش تعهدات ایران به برجام، نتیجه فشار حداکثری است که آمریکا علیه تهران وارد کرده است و طرف‌های درگیر در برجام باید از هرگونه اقدامی که اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند، اجتناب کنند.

نماینده چین در بخش دیگری به قطعنامه اخیر که توسط شورای حکام آژانس بین‌المللی انرزی اتمی تصویب شده اشاره کرد و گفت: چین قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس بین‌الملل انرژی اتمی را تایید نمی‌کند.

وی افزود: برنامه هسته‌ای ایران برای امنیت و صلح خاورمیانه مهم است و همه طرف‌ها باید تلاش خود را برای حفاظت از آن انجام دهند.

نماینده چین ضمن تاکید بر این موضوع که همه طرف‌های باید برای تنش‌زدایی در منطقه تلاش کنند، گفت: گزارش شورای امنیت بر اهمیت برجام تاکید و همه طرف‌ها را از هرگونه اقدام تحریک‌آمیزی منع کرده است.
منبع:باشگاه خبرنگاران 
24-news.ir/vdcgqn9x.ak9yz4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز