تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
التهابات کاذب و نوسانات مکرر و افزایش بی سابقه نرخ ارز در این ایام نشان می دهد دولت و بانک مرکزی در کنترل و کاهش نرخ آنچنان که باید نقش سازنده ای ایفا نکرده اند.
از التهابات کاذب بازار ارز تا پیش بینی آینده ارز
خبر24- حسین شاملو؛ دیگر برایمان عادت شده است هر روز که از خواب برمی خیزیم خبری تازه از افزایش نرخ ارز و سکه و طلا و کالاهای مختلف بشنویم. گویی این اخبار به جزئی لاینفک از زندگی روزمره ما ایرانیان بدل شده و دیگری آثار تعجب و استرس از شنیدن این اخبار در چهره ها کمتر دیده می شود که صد البته به لطف کرامات و عنایات ویژه و هر روزه دولت کریمه جناب روحانی است.
 
سخن ماندگار و به یادماندنی جناب رئیس جمهور که در وعده های انتخاباتی خود گفته بود که "آنچنان گشایشی برایتان فراهم کنم که ..." امروز به خوبی برای ما و به خصوص اقشار آسیب پذیر جامعه متبلور و ملموس و مشهود شده و کم کم پی به تدابیر ارزنده و اقدامات امید آفرینانه دولت مکرم تدبیر و امید برده ایم و امیدواریم خدا آخر و عاقبت مان را به خیر نماید.
 
یکی ازعواملی که در ایجاد نابسامانی و لجام گسیختگی شرایط اقتصادی کشوربه ویژه در چند سال گذشته نقش آفرین تر شده است، نرخ ارز و به خصوص دلار است. اینکه تنها اتکای پایه ای اقتصاد نفتی ما بر مبنای دلار بسته شده و نوسانات آن بهانه ای توجیه آور برای افزایش تورم و گرانی و افزایش مشکلات مردم به شمار می رود بر کسی پوشیده نیست اما اظهاراتی که هر از گاهی جناب رئیس جمهور و جناب رئیس کل بانک مرکزی در توجیه گرانی ها و اتخاذ تصمیمات مدبرانه شان در حوزه کنترل بازار ارز و سکه و کالاها بیان می نمایند خالی از اشکال نموده و مورد نقد بسیاری صاحب نظران و کارشناسان عرصه اقتصاد است.
 
آنچه امروز در عرصه اقتصاد و علی الخصوص حوزه معیشت مردم دیده می شود حاصل تصمیمات دولتی است که تخم مرغ های خود را در سبد راه حل های غربی – اروپایی – آمریکایی و نسخه های ناکارآمد دیکته شده از سوی متفکران روشنفکر دنیای غرب به ویژه آمریکا و چند کشورخاص اروپایی، قرار داده و از این نسخه ها انتظار گشایش می طلبد.
 
شاید اگر دولتمردان و متولیان اقتصاد کشور در دولت جناب روحانی تنها یک بار هم که شده با دقت و حوصله فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و توصیه و منویات معظم له در چگونه اداره کردن کشور را بخوانند بتوانند راه حل رفع مشکلات را در همین فرمایشات گهربار جستجو نمایند، چراکه تجربه و گذشت زمان در این سالها نشان داده آنچه ولی امرمان در افق آینده دیده و ترسیم می نمایند براساس معیارهای واقعی و حقیقی بوده و ریشه ای مبتنی بر عقل و درایت و دوراندیشی عالمانه و آگاهانه دارد نه اینکه تقلیدی باشد کورکورانه و از روی غرب شیفتگی برخی آقایانی که کدخدا را صاحب اختیار و عقل کل دنیا می دانند.
 
با تمام این اوصاف در این گزارش در خصوص مقوله افزایش نرخ ارز و علل و عوامل آن، نظرات مختلف کارشناسان و صاحب نظران پیرامون چرایی افزایش قیمت و نوسانات ارزی لحاظ شده که به سمع و نظر مخاطبان گرامی خبر24 می رسد:
 
بازار همچنان در التهابات کاذب به سر می برد

 
بازار ارز دچار هیجانات کاذب شده است؛ معامله‌گران پشت صف‌های خرید غیرواقعی گرفتار شده‌اند و به رشد بی‌منطق قیمت دلار دامن می‌زنند. کارشناسان می‌گویند اصلاح شاخص بورس مهم‌ترین عامل برهم‌زننده روند معاملات بازار ارز بوده و خروج تدریجی تازه‌واردها از بازار سرمایه را موجب شده است. صعود شاخص بورس به کانال یک میلیون تومان در روزهای گذشته گرایشات سرمایه‌گذاران خرد را به نفع این بازار تغییر داده بود اما تلاطم چندروزه بازار سهام جان تازه‌ای به معاملات ارزی بازار بخشیده و رغبت سرمایه‌گذاران به خرید و فروش دلار و سکه را افزایش داده است.
 
تجربه نشان می‌دهد هر گاه دلار سقف‌های مقاومتی بازار را شکسته و بازار سفته‌بازی را رونق داده، روند رو به رشد قیمت کالاهای مصرفی را به دنبال داشته است. بدیهی است تداوم حضور دلار در نرخ‌های فعلی موجب می‌شود کالاها و خدمات مصرفی بازار بر اساس دلارهایی با نرخ 18 و 19 هزارتومانی فعلی ارزش گذاری کاذب شوند. به این ترتیب تداوم افزایش قیمت‌ها در بازار ارز نگران‌کننده است و می‌تواند به انتظارات تورمی بازار دامن بزند. براساس آخرین نرخ اعلامی از سوی بانک مرکزی، نرخ تورم سال ۹۸ به بیش از ۴۰ درصد بالغ شده است. در حالی که سیاستگذار پولی اخیراً اعلام کرده که بانک مرکزی آماده اجرای سیاست هدف‌‌گذاری تورم است، اما کشف قیمت‌های جدید در بازار ارز نمی‌تواند موید موفقیت‌آمیز بودن اجرای چنین سیاستی باشد.
 
یکی از موضوعات مهمی که موجب می‌شود سیاستگذار در اجرای چنین طرحی ناکام بماند، تداوم اعطای ارز ۴۲۰۰ تومانی است. در حالی که مقامات دولتی پیش‌بینی کرده‌اند که نرخ تورم در سال جاری روند کاهشی به خود بگیرد اما افزایش فاصله قیمتی نرخ دولتی و نرخ بازار آزاد می‌تواند انگیزه سودجویی را در میان متولیان بازار تقویت کند. به این ترتیب احتمال تکرار تجربه تلخ گرانی کالاها
و خدمات مصرفی در سال ۹۷ دور از انتظار نیست. ضمن آنکه کالاهایی که با نرخ‌های جدید دلار قیمت‌گذاری می‌شوند نیز خود به عاملی اساسی در جهت افزایش سطح عمومی قیمت‌ها منجر می‌شوند که این نیز چراغ سبز افزایش نرخ تورم را روشن می‌کند.
 
 
نقش بانک مرکزی در نوسانات ارزی اخیر چیست؟
 

در شرایط اخیر سیاست های پولی و ارزی سهم چندان و فعالی ندارد. امروز توپ در میدان رییس کل بانک مرکزی نیست. مساله امروز با سیاست های تجاری یعنی صادرات و واردات و سیاست های بخش واقعی اقتصاد مرتبط است و در شرایط کنونی متولی وضعیت بانک مرکزی نیست.
 
افزایش نرخ دلار تابع عوامل مختلفی است و همه این عوامل امروز دست به دست هم دادند و به این وضعیت رسیدیم. در چند ماهه اخیر با مشکلات مضاعفی روبرو شدیم مرزها به دلیل کرونا مسدود شدند و صادرات به کشورهای همسایه با مشکل روبرو شد. 30% از صادرات غیر نفتی ما در سه ماهه اول سال افت کرد از طرفی قیمت نفت نیز به دلیل کرونا و رکود جهانی افت داشت.
 
به تبع این رکود قیمت پتروشیمی ها و فلزات نیز کاهش پیدا کرد. تمام این موارد در سبد صادرات غیر نفتی قرار دارند. در کنار این مسائل بحث تحریم ها را داریم و همه این موارد دست به دست هم داد و شاهد افزایش قیمت دلار بودیم که فشار هزینه ای را بر جامعه بیشتر می کند. تا زمانی که صادرات غیر نفتی به روال سابق برنگردد و قیمت محصولات نفتی و مشتقات آن افزایش پیدا نکند این فشار همچنان وجود دارد و بر بازارها تاثیر می گذارد.
 
سال گذشته تراز بازرگانی غیر نفتی ما مساوی بود و ما سال گذشته تراز بازرگانی غیر نفتی داشتیم که به میزان واردات رسمی صادرات غیر نفتی داشتیم. البته برای واردات غیررسمی مشکل داشتیم اما در واردات رسمی صادرات ما کفایت می کرد. اما امسال با کاهش 30% در صادرات غیرنفتی و مشکلات دیگر تراز بازرگانی غیر نفتی ما بهم ریخت و هیمن فشار بر بازار ارز را بیشتر می کند. مساله سیاست های پولی و ارزی نیز سهم فراوانی دارد. نقش بانک مرکزی در چنین شرایطی نمی تواند برجسته باشد.
 
مساله بیشتر بحث سیاست های واقعی و سیاست های بخش تجارت خارجی ما است و تا حل نشدن مساله اصلی نمی توان با سیاست های پولی و ارزی بازار ارز را مدیریت کرد. لازم است سیاست های تجاری ما اصلاح شود و این مسائل و مشکلات برطرف شود و این مراحل زمان بر است و به دلیل تحریم، کرونا و رکود اقتصاد جهانی و تعلل در بازگشایی مرزها و تشدید فشار آمریکا در گسترش تحریم ها همه دست به دست هم داده و دلار امروز بیست هزار تومان را نیز رد کرده است.
 
در شرایط اخیر سیاست های پولی و ارزی سهم چندان و فعالی ندارد. امروز توپ در میدان رییس کل بانک مرکزی نیست. مساله امروز با سیاست های تجاری یعنی صادرات و واردات و سیاست های بخش واقعی اقتصاد مرتبط است و در شرایط کنونی متولی وضعیت بانک مرکزی نیست. ما عملا صادرات نفت خود را از دست داده ایم و از طرف دیگر در پتروشیمی و فلزات به دلیل رکود اقتصاد جهانی به مشکل برخورده ایم آمریکایی ها امروز فشار بر صادرات غیر نفتی را تشدید کرده اند و مساله امروز به آقای همتی ارتباطی چندان پیدا نمی کند.
 
به نظر می اید، بانک مرکزی تمام تلاش خود را داشت تا با سیاست های پولی و ارزی بازار را کنترل کند و افزایش اخیر بیشتر در حوزه سیاست های بخش واقعی اقتصاد و سیاست های تجاری بود. سیاست های پولی و ارزی مهم هستند ولی اولویت با سیاست های واقعی اقتصاد و سیاست های بخش تجارت خارجی است که متولیان آن بخش سایر وزارت ها و دستگاهها هستند. بانک مرکزی در کنترل و کاهش نوسانات بازار ارز نقشی کمتر از 30% دارد و 70% ماجرا بر عهده سایر وزارت خانه ها و متولیان تولید و تجارت خارجی هستند. تا زمانی که روال به شرایط عادی برنگردد همچنان شاهد نوسان در بازار ارز خواهیم بود.
 
«مقصر افزایش نرخ ارز»؛ بانک مرکزی یا صادرکنندگان؟

 
عضو کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایراندراین رابطه گفت: هیچ صادرکننده‌ای برای لجبازی با دولت، حاصل یک عمر تلاش خود را تعطیل نمی‌کند اما ممکن است بر اثر ازدیاد مشکلات، عطای صادرات را به لقایش ببخشد.
 
بانک مرکزی با صدور ضرب‌الاجل برای صادرکنندگان به منظور بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، تلویحاً صادرکنندگان را مقصر افزایش قیمت ارز معرفی کرد. با این حال برخی صادرکنندگان، این موضع‌گیری بانک مرکزی را فرافکنی و مقصرتراشی از دیگران برای فرار از مسئولیت و پاسخگویی نسبت به نوسانات ارزی اخیر می‌دانند.
 
طی چند روز گذشته بازار ارز دچار التهاب شده و نرخ ارزهای بین‌المللی رشد قابل ملاحظه‌ای داشتند. این وضعیت تا حدی پیش رفت که نرخ هر دلار به مرز 20 هزار تومان رسید.همچنین روز یکشنبه آقای حسن روحانی رئیس‌جمهور از بانک مرکزی خواست اسامی صادرکنندگانی که ارزشان را به کشور برنمی‌گردانند به طور شفاف برای مردم اعلام شود.
 
 بانک مرکزی هم بلافاصله در واکنش به این اتفاقات با صدور اعلامیه‌ای، تلویحاً صادرکنندگان را مقصر افزایش قیمت ارز معرفی کرد. در اعلامیه بانک مرکزی به صادرکنندگان تا پایان تیرماه فرصت داده شده تا ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند. صدور این اعلامیه در بحبوحه افزایش قیمت ارز، به نوعی معرفی صادرکنندگان به عنوان عاملان افزایش نرخ ارز است. با این حال برخی صادرکنندگان، این موضع‌گیری بانک مرکزی را فرافکنی و مقصرتراشی از دیگران برای فرار از مسئولیت و پاسخگویی نسبت به نوسانات ارزی اخیر می‌دانند.
 
صادرکنندگان چاره‌ای جز بازگرداندن
ارز ندارند

 
سید رضی حاجی آقامیری عضو کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در واکنش به موضع بانک مرکزی مبنی بر این که «علت افزایش قیمت ارز، بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان است» گفت: متاسفانه در کشور ما این به یک عادت تبدیل شده که مسئولین، کم‌کاری‌ها و اشتباهات خود را به گردن سایرین بیندازند البته منظور من تنها مسئول بانک مرکزی نیست این به مجموعه سیاست‌های اقتصادی دولت برمی‌گردد. به نظر من شاید آقای دکتر همتی تصور می‌کنند کسی در ایران درکی از اقتصاد ندارد و نمی‌داند کشور دچار تحریم است. خبر ندارد تراز تجاری کشور منفی است؛ یا این که دیگر نمی‌توانیم نفت بفروشیم و حتی در صورت فروش هم نمی‌توانیم پول آن را برگردانیم. این‌ها از جمله شرایطی است که باعث کاهش ورود ارز به کشور شده است.
 
وی درباره بازگشت ارز صادرات غیرنفتی هم گفت: در مقابل صادرکنندگان محصولات غیرنفتی، چاره‌ای جز بازگرداندن ارز به کشور از هر طریق ممکن ندارند. چراکه اگر ارز حاصل از صادرات خود را به کشور برنگردانند، بقای خودشان به خطر می‌افتد. زیرا یک صادرکننده زمانی می‌تواند باقی بماند که ارز صادراتی خود را برگرداند و تبدیل به ریال کند و در داخل کشور، خرید کند و درنهایت کالای خریداری‌شده یا اگر خودش تولیدکننده هم هست حاصل تولید خود را صادر کند. ادعای رئیس‌کل بانک مرکزی مبنی بر بازنگرداندن ارز صادراتی توسط کلیه صادرکنندگان غیرنفتی یک اتهام به آن‌ها است که نه منطقی است نه واقعی.
 
سید رضی حاجی آقامیری اظهار داشت: اگر کسی بخواهد ارز از کشور خارج کند، نیازی ندارد که مشکلات تولید یا تجارت را به خود تحمیل کند. کافی است در داخل کشور ارز بخرد و از کشور خارج کند. بنابراین چنین ادعایی اصلاً با واقعیت منطبق نیست. البته منظور من این نیست که همه صادرکنندگان ارز خود را برگردانده‌اند. این احتمال وجود دارد که برخی صادرکنندگان هم برنگردانده باشند. اما گمان نمی‌کنم رقم برگشت نشده ارز حاصل از صادرات محصولات غیرنفتی آنچنان زیاد باشد که عامل افزایش قیمت ارز باشد.
 
وی افزود: عامل اصلی افزایش قیمت ارز جای دیگری است. از جمله این عوامل می‌توان به رشد روزافزون نرخ تورم که خود جای بحث مفصل دارد و همچنین سیاستگذاری های بانک مرکزی در ارتباط با صادرات و واردات اشاره کرد. تمام موانع که بانک مرکزی در مسیر صادرات قرار داد، باعث کند شدن روند صادرات و کاهش ورود ارز به کشور شد. از جمله این موانع، محدود شدن عرضه ارز به سامانه نیما که اخیراً هم حاشیه‌های زیادی به پا کرده است.
 
عضو کمیسیون توسعه صادرات و تسهیل تجارت اتاق تهران همچنین اظهار داشت: علاوه بر این پیمان‌سپاری ارزی هم موجب کاهش صادرات شد. وقتی صادرکننده می‌بیند از روش‌هایی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، امکان برگرداندن ارز را ندارد و همچون گذشته نمی‌تواند از هر روش ممکن ارز را برگرداند، مشکلات صادرکننده برای بازگرداندن ارز زیاد می‌شود. در این شرایط صادرات به دردسری برای صادرکننده تبدیل می‌شود. لازم به ذکر است هیچ صادرکننده‌ای برای لجبازی با دولت از حرفه خود دست نمی‌کشد و بی‌دلیل کار خود را رها نمی‌کند و حاصل یک عمر تلاش خود را تعطیل نمی‌کند اما ممکن است بر اثر ازدیاد مشکلات، عطای صادرات را به لقایش ببخشد.
 
حاجی آقامیری در پاسخ به این سؤال که علت افزایش اخیر قیمت ارز در چند روز گذشته چیست گفت: قیمت دلار پیش از این به 20 هزار تومان رسیده بود. اما باز هم مثل همیشه، بانک مرکزی با عرضه زیاد ارز به بازار، قیمت را به طور غیرواقعی پایین آورد. وقتی قیمت ارز 20 هزار تومان است، ما نباید روی این مسئله سرپوش بگذاریم. ما باید مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم. نباید با سرپوش گذاشتن بر روی مشکلات، آن‌ها را نادیده بگیریم. تجربه جهش قیمت ارز درنتیجه سرکوب نرخ ارز و نظام چند نرخی، در اختیار قرار دادن منابع ارزی با نرخ ۴۲۰۰ تومان به کسانی که به‌جای واردات کالا آنها را حیف و میل کردند بارها تکرار شده است. اما متاسفانه باز هم در مواجهه با چنین مسائلی، روی آن سرپوش می‌گذارند و مسائل را به طور ریشه‌ای حل نمی‌کنند. اکنون هم آقایان اعلام می‌کنند صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را برنمی‌گردانند. اما نمی‌گویند این افراد چه کسانی هستند. شفاف بگویید این صادرکنندگان که ارز صادرات را برنمی‌گردانند چه کسانی هستند و چه مقدار ارز را بازنگرداندند؟
 
علت افزایش نرخ ارز حجم پایه پولی کشور است
 

همچنین در مقابل این نظر، یک کارشناس بازار ارز معتقد است که افزایش قیمت ارز به دلیل بالا رفتن پایه پولی، بسته‌شدن مرزها به دلیل شیوع کرونا و بازنگشتن ارزهای صادراتی اتفاق افتاده است.
 
«میثم رادپور» با بیان اینکه علت افزایش نرخ ارز به حجم پایه پولی کشور برمی‌گردد، گفت: این مساله باعث افزایش قیمت در بازارهای مختلف از دلار گرفته تا مسکن شده است.
 
وی ادامه داد: این مشکل سیستماتیک در اقتصاد است که با افزایش پایه پولی و نقدینگی در جامعه،‌ تورم افزایش پیدا می‌کند و قیمت‌ها صعودی می‌شود.
 
رادپور با تاکید بر اینکه شیوع کرونا باعث بسته‌شدن مرزها و کاهش تجارت خارجی و ورود ارز به کشور شد، ‌افزود: کرونا باعث شده بخشی از درآمد ارزی به دلیل بسته شدن مرزها کم شود.
 
وی گفت: ‌با توجه به این شرایط و وجود تحریم‌ها،‌ دولت می‌تواند برای کنترل نقدینگی و در عین حال تامین کسری بودجه، ‌با انتشار اوراق در بازار سرمایه، تامین مالی کند
و پایه پولی را کاهش دهد. 
 
به گفته رادپور این مساله باید به صورت نظام‌مند حل شود تا صادرکنندگان نیز انگیزه لازم برای بازگشت ارزهای صادراتی به کشور را داشته باشند.
 
‌قیمت دلار این روزها به سد قیمتی ۲۰ هزار تومان رسیده است. موضوعی که از یک سو باعث ایجاد تردید در بین فعالان این حوزه مبنی بر ادامه رشد قیمت شده و از سوی دیگر صرافی‌ها را مجاب کرده تا به دلیل ترس از افت قیمت‌ها در روزهای آینده دلار بیشتری به بازار عرضه کنند.
 
این دو عامل می تواند در هفته آینده صف فروش دلار و ارز را در میدان فردوسی ایجاد کند و زمینه را برای کاهش بیشتر قیمت ارز فراهم آورد.
 
همچنین در صورتی که بخشی از ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان تیر ماه به کشور بازگردد،‌ اثر روانی مثبتی خواهد داشت و کاهش قیمت‌ها را رقم می‌زند؛ رئیس کل بانک مرکزی نیز تاکید کرد که نوسانات بازار ارز با دوام نیست و تا چند هفته آینده قیمت‌ها کاهشی خواهد شد.
 
پیش‌بینی روند قیمت‌ها در روزهای آینده
 
مجید شاکری کارشناس ارز، تعطیلی موقت شرکت‌های چینی به دلیل ویروس کرونا و آثار روانی تصمیم FATF را دو عامل اصلی افزایش نرخ ارز عنوان کرد و گفت: واقعیت این است که به محض اینکه در چین گردش مبادلات اقتصادی آغاز شود این مشکل حل خواهد شد و آثار روانی تصمیم اف ای تی اف هم به تدریج کاهش خواهد یافت.
 
وی با اشاره به افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر، اظهارداشت: امروز افزایش قابل توجهی در افزایش نرخ ارز در بازار تهران داشتیم؛ یک مقدار اگر بخواهیم یک چارچوب تحلیل داشته باشیم، بدون رد کردن رویکردهای پولی، با دو موج اصلی مواجهیم که یکی موج فنی و یکی روانی است و بر هم افتادن این دو موج را شاهد هستیم.
 
این کارشناس حوزه اقتصاد ادامه داد: موج اول مشکل در چین است. بخش مهمی از دسترسی ایرانی‌ها به درهم و از درهم به دلار از طریق یوان چین است. یعنی یوان چین است که به عنوان یک بستانکاری در داخل اقتصاد چین در قالب فرایندی با جابه‌جا شدن طرف‌های دفاتر تجاری به درهم امارت تبدیل می‌شود و طرف ایرانی می‌تواند بستانکاری یوانی را به بستانکاری درهمی تبدیل کند.
 
این کارشناس ارزی تصریح کرد: در واقع ویروس کرونا باعث شده سرعت گردش اقتصاد چین به شدت افت کند. خیلی از شرکت‌های چینی بعد از تعطیلات سال نو چینی به سر کار برنگشته‌اند و اعلام کرده‌اند تا اول مارس تعطیل خواهند بود و این خودش را به صورت کند شدن چرخ‌های اقتصاد چین و به صورت محدود شدن کانال روزانه عرضه درهم امارات نشان خواهد داد.
 
شاکری گفت: آن چیزی که این موضوع را تقویت می‌کند این است که اگر یک قیمت تقاطعی بزنیم مابین یوان، درهم و دلار می‌بینیم معادل دلاری یوان بسیار بالاست. این یوان است که قیمت درهم را بالا می‌برد و این درهم است که قیمت دلار را بالا می‌برد. اگر قبلا کسی که با درهم کار می‌کرد و ریال در تهران می‌گرفت و از طریق همین فرایند معادل درهمی آن را تحویل می‌داد، زمان تبدیل طولانی‌تر شده و موجب افزایش موقعیت‌های باز آن دسته از درهم فروشانی که از مجرای یوان انجام می‌دادند و این خودش را به صورت اعتراض مشتریان در روز پنج شنبه هفته گذشته نشان داد.
 
وی عامل مهم دیگر را بار روانی تصمیم اخیر FATF دانست و گفت: بارها تاکید کرده‌ام موضوع FATF در ساختار فعلی ارزی و اقتصادی ایران اثری بر نرخ ارز ندارد اما اثر روانی قابل توجهی برای FATF ایجاد شده چون چند سال است که جامعه تحت تاثیر کمپین سطح اول سیاسی است که اگر FATF اقدامات تقابلی علیه ما انجام دهد، نتیجه آن افزایش نرخ ارز خواهد بود و به همین دلیل وقتی کسی آمد و صفحه ویکیپدیا را تغییر داد و ایران را در لیست سیاه گذاشت باعث شد 500 تومان قیمت ارز بالا برود. این دو موج یوان چین و تصمیم FATF با هم همراه شده است و از روز شنبه شاهد افزایش نرخ ارز هستیم.
 
آینده قیمت ارز چه خواهد شد؟
 

این کارشناس ارزی افزود: واقعیت این است که به محض اینکه در چین گردش مبادلات اقتصادی آغاز شود این مشکل حل خواهد شد و احتمالا تا اول مارس تغییر زیادی خواهیم دید. اما آیا تا اول مارس افزایش نرخ ارز را خواهیم داشت؟ من تصورم این است که بین این دو عامل چون یکی روانی است بانک مرکزی صبر می‌کند موج روانی مربوط به اف ای تی اف آرام شود، روی آن سوار شود و قیمت را پایین بیاورد.
 
شاکری با بیان اینکه تاکنون بانک مرکزی هیچ نشانه‌ای از تزریق ارز از خودش نشان نداده است، گفت: در این روزها بانک مرکزی هیچ تلاشی برای اینکه نرخ صرافی‌های تهران را به بازار آزاد بچسباند و شروع به تزریق کند انجام نداده است و به همین دلیل به نظر می‌رسد بانک مرکزی صرفا صبر می‌کند تا عامل روانی یک آرامشی پیدا کند.
 
وی با بیان اینکه ادامه داد: بعد از درگیری‌ها در عراق که  بر اتفاقات ارزی در ایران به صورت دیگری اثر می‌گذاشت و آن افزایش 900 تومانی را در قیمت ارز ایجاد کرد باز هم بانک مرکزی صبر کرد و در شنبه هفته بعد از آن مداخله کرد. تصور می‌‌کنم برداشت بانک مرکزی این است که در این شرایط هم بعد از یکی دو روز بانک مرکزی شروع به تزریق ارز خواهد کرد.
 
کارشناس حوزه ارز با بیان اینکه دو موقعیت بازگشت روند اقتصادی چین به حالت عادی و کاهش آثار روانی تصمیم FATF بر بازار ایران پیش روی ماست، گفت: البته نتیجه تصمیم FATF بدتر از از پیش‌بینی‌ها نبود چون FATF اکشن پلن ایران را منقضی نکرده است اما با این وجود برای ادامه و تحلیل دقیق‌تر باید منتظر اطلاعات جدید باشیم.
 
 
 
 
 

 
24-news.ir/vdcbgzb5.rhb9apiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز