تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
پیش بینی می شود در سال جاری چهار هزار و ۱۳۰ تن پسته از باغ های این محصول در استان قزوین برداشت و تولید شود.
پیش‌بینی تولید بیش از چهار هزار تن پسته در استان قزوین
مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین روز پنجشنبه با اعلان این خبر اظهار داشت: عملیات برداشت محصول پسته از سطح چهار هزار و ۷۵۰ هکتار از باغات این استان آغاز شده است.
علی اکبری اظهار داشت: از این میزان سطح باغ پسته استان حدود  ۳ هزار و ۸۲۰ هکتار بارور و ۹۳۰ هکتار نهال است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین متوسط عملکرد این محصول را  یک تن در هکتار برآورد کرد.
به گفته این مسوول، در حال حاضر در سطح استان ۶  واحد مکانیزه ترمینال های ضبط و فراوری پسته و همچنین ۹۵۰ دستگاه فرآوری سنتی وجود دارد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین در ادامه به فعالیت های ساختاری و بهسازی در باغات پسته استان اشاره کرد و گفت: انتقال آب با استفاده از لوله و استفاده بهینه از آب ، انجام عملیات گرده افشانی مصنوعی توسط باغداران فعال، اجرای کلاس های آموزشی پسته در سطح شهرستان قزوین و بوئین زهرا، اجرای عملیات سرشاخه کاری و اجرای عملیات نصب فرمون و کارت زرد و آبی به منظور کنترل آفات کرمانیا از مهترین اقدامات این سازمان جهاد کشاورزی قزوین در خصوص این محصول بوده است.
اکبری ارقام موجود در باغ های پسته قزوین را شامل  قرمز پسته ، سفید پسته ، کال خندان ،  بقالی  و کله پزی  و ارقام غیر بومی شامل اکبری، احمد آقایی و اوحدی است.
وی خاطر نشان کرد: پسته قزوین  در زمینه صادرات و فرآورده های مواد غذایی شامل  خشکبار، آجیل، صنعت شیرینی و مربا استفاده می شود.
استان قزوین رتبه دوازدهم تولید پسته در کشور را داراست.
24-news.ir/vdcci4q0.2bqxo8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز