تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
همزمان با شروع این مجلس نرخ دلار مجدد شروع به افزایش کرد ولی مجلس در این زمینه با تاخیر ورود پیدا کرد.
جریانی سازمان یافته سبد هزینه خانوار را هدف گرفته است
به گزارش خبر24، دکتر محمد خوش چهره، اقتصاددان و نماینده اسبق مجلس در گفت‌وگو با جهان نیوز درباره عملکرد مجلس یازدهم پیرامون تحقق وعده های اقتصادی اظهار داشت: هنوز زمان زیادی از شروع به کار مجلس یازدهم نگذشته، ولی آن طور که معلوم است حجم کارها و شدت بیماری اقتصاد ایران خیلی بیشتر از آن است که تصورش را می‌کردند. لازمه مقابله با این مشکلات عقلانیت است و نباید در تصمیم‌گیری‌ها احساسات غالب شود، ضمن اینکه حساسیت خوب است ولی تشخیص باید عالمانه و تقسیم بندی اقدامات به صورت آنی، کوتاه مدت و میان مدت باشد. برخی از طرح‌های دو فوریتی مجلس بیشتر موردی و انفعالی با مسائل برخورد می‌کند.
 
وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید مقداری ضریب درک سیستماتیک و جامع را از شرایط اقتصادی برای خودشان ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: انتظارها از این مجلس زیاد است و لازم است نمایندگان از ظرفیت کارشناسی و مشورت‌های بیرونی حداکثر استفاده را کنند. این مجلس وارث شرایط خیلی بدی است و یک جریان سازمان یافته سبد هزینه خانوار مردم مثل مسکن، معیشت و قدرت خرید را هدف قرار داده است. جریانی که ریشه در غفلت، جهالت داخلی و نفوذی هایی که در برخی از تصمیمات در سطح کلان و میانی هستند، دارد.
 
این اقتصاددان در ادامه با اشاره به غفلت های داخلی صورت گرفته در زمینه اقتصادی، گفت: در هر سه قوه پیرامون تشخیص به موقع غفلت وجود دارد. برای نمونه در موضوع اجاره‌ها، جریان سازمان یافته‌ای در بحث قیمت زمین و سوداگری داخل شدند در حالی که بخش مسکن از یک رکود سنگین رنج می‌برد و ساخت‌وساز و معاملات هم خیلی محدود بود ولی قیمت ها خیلی بالا رفت. مجلس در بحث اجاره نتوانست خوب عمل کند البته نرخ اجاره در دست دولت است ولی اگر این مجلس عالمانه‌تر کار می‌کرد اجازه نمی داد قیمت‌های رهن و اجاره تغییر کند و گروه های کم درآمد و حقوق بگیر این فشار شدید را تحمل کنند.
 
خوش چهره درباره وضعیت نرخ ارز در کشور بیان کرد: همزمان با شروع این مجلس نرخ دلار مجددا شروع به افزایش کرد ولی مجلس در این زمینه با تاخیر ورود پیدا کرد. درست است که نقش دولت در زمینه نرخ ارز بیش از مجلس است ولی مجلس در راس امور است و باید دقت کند قبل از اینکه احساسی برخورد کند عقلایی برخورد کند. با اینکه به دولت انتقادی جدی وارد است اما نباید به این نهاد حمله شود، بلکه تلاش کنند همه در یک جبهه باشند تا با همگرایی هم بتوانند کارها را انجام دهند.

نماینده دوره هفتم مجلس درباره ارزیابی مجلس تا اینجای کار نیز گفت: ارزیابی مجلس تنها در مدت سه ماه از شروع به کار آن حرفی خنده دار و غلط است ولی انتظارات از مجلس جدی است.
 
وی با تاکید بر اینکه جریانی در داخل به جای راهنمایی، چاه نمایی می‌کند، تصریح کرد: در بعضی از رده‌های بانک مرکزی و دولت نفوذی‌هایی وجود دارند. برخی از مسئولان هم وعده‌هایی می دهند که نمی توانند اجرا کنند که هم خودشان را ضایع می‌کنند و هم اعتماد مردمی و فعالان اقتصادی را پایین می آورند. اگر رسانه‌ها متعهد باشند قبل از اینکه به جلوه ها نگاه کنند و بدوبیراه بگویند باید ریشه یابی کنند که این اتفاقات ریشه در چه چیز دارد؟، آیا ضعف عقلانیت دولت است یا اینکه ریشه در عدم درک صحیح شرایط اقتصادی دارد و ممکن است ریشه آن نفوذی هایی باشند که اقتصاد را می‌گردانند و دولت و مجلس توجه ندارند. در کل مجلس و دولت  با متهم کردن یکدیگر به نتیجه نمی‌رسند.
 
این اقتصاددان با بیان اینکه باید دولت و مجلس حتما از ظرفیت‌های کارشناسی داخلی استفاده کنند، خاطرنشان کرد: دلسوزانی هستند که به منافع ملی توجه دارند و توان فکری و تصمیم گیری را بالا می برند و در این مورد نباید جناحی نگاه کرد. در برخی مواقع دولت از رئیس جمهور گرفته تا سطوح پایین‌تر سلایق و ایده های خودشان را اساس تصمیم گیری قرار می‌دهند و این غلط است. فارغ از اینکه دولت خوب است یا بد، بالاخره یازده ماه مانده و باید کمکش کنند.

خوش چهره با تاکید بر اینکه نباید مجلس از راس امور بودن خارج شود، تشریح کرد: در هیچ دوره ای مجلس در راس امور نبوده و دولت ها خیلی از تصمیمات را خودشان می‌گیرند و مجلس هم دنباله روی آنان است. «باید راس امور باشد» یعنی عصاره فضائل ملت از لحاظ فهم، درک و سلامت رفتار باشند. باید ظرفیت های کارشناسی را زیاد کرد تا همین طور سطحی حرف نزنند؛ از خود رئیس مجلس گرفته که باید گروه مشاوران زبده، دلسوز و سالم اطراف ایشان باشند تا دیگر نماینده ها. رئیس مجلس لازم است ضعف تجربه و تصمیم گیری را  تقویت کند. گروهی که می گویند دولت باید ساقط شود توجه داشته باشند که در حال حاضر  فرمان این ماشین در دست راننده اش لق میزند و این کارها موجب می شود که فرمان به طور کلی از دستش زمامدار اجرایی رها شود.
 
وی در پایان در پاسخ به اینکه آیا از طرف دولت پیشنهادی درباره بر عهده گرفتن وزارت صمت به جنابعالی شده، گفت: پیشنهاداتی شده ولی هیچ انسان عاقلی در این وقت کم دنبال کار اجرایی نمی رود و هر چقدر هم که بازیکن خوبی باشد وارد تیمی نمی شود که انسجام آن تثبیت نشده باشد. این مسند در شرایط فعلی کسی را می خواهد که خیلی ایثار کند مگر اینکه تجدید نظری شده باشد و  کسی که می آید برایش اختیارات جدی در آن حوزه تعریف شده باشد. ادغام سه وزارتخانه اشتباه بود و کسانی را هم مسئول گذاشتند که تجربه و توان درک یک وزارت خانه را هم نداشتند.
24-news.ir/vdcbazba.rhb80piuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز