تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۴
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر وزیر امورخارجه کشورمان به چین گفت: ایشان ملاقات خوب و مفصلی با وزیر خارجه چین داشتند.
بامداد ۲۷ مهر ؛ پایان تحریم تسلیحاتی ایران
خبر24 - سعید خطیب‌زاده در نشست خبری‌اش همچنین گفت: در روز‌های گذشته شاهد گفت‌وگوی تلفنی وزیران امورخارجه ایران و انگلیس بودیم و دو طرف در مورد مسائل دوجانبه و فی مابین رایزنی و گفتگو کردند.
وی در بخش دیگری از این نشست گفت: در ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت رفع می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه وزارت خارجه برای کمک به باشگاه‌ها و وزارت ورزش برای پیشبرد امور خود دارای آمادگی است در پاسخ به این سوال که آیا پرسپولیس از وزارت خارجه برای پرداخت بدهی خود به برانکو درخواست کمک کرده است با بیان مطلب فوق گفت: تاکنون در این ارتباط درخواست مستقلی از وزارت ورزش و باشگاه مورد اشاره دریافت نکرده‌ایم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا در سند ۲۵ ساله ایران و چین به موضوع فروش نفت ایران به چین اشاره‌ای شده است، خاطرنشان کرد: همانطور که پیش از این اشاره کردم سند ۲۵ ساله بین ایران و چین یک موضوع روز نیست، بلکه یک سند راهبردی و یک نقشه راه است. در ارتباط با موضوع نفت نیز به صورت روزانه بخش‌های مختلف در ایران در حال کار کردن هستند. با کشور‌های مختلف در تماس هستند و اگر می‌بینید که فشار حداکثری آمریکا به آن چیزی که آن‌ها مد نظرشان بوده است نرسیده است به خاطر این تلاش هاست. ایران نه فقط با یک کشور، بلکه با کشور‌های دیگر این مسیر را جلو می‌برد، از جمله موضوع فروش نفت را گرچه در این مسیر سختی‌هایی نیز وجود دارد.
خطیب زاده همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد بر اساس برخی از تحلیل‌ها ترامپ با برخی از اقدامات جنون آمیز می‌خواهد ایران را وارد یک درگیری بکند تا از این درگیری به نفع خود در انتخابات جهت کسب آرا استفاده کند، گفت: جواب ایران در برابر هر گونه اقدام آمریکا روشن است و ما اصلا محاسبه نمی‌کنیم که این پاسخ به نفع چه کسی در آمریکا است. ما در چارچوب سیاست‌های دفاعی خود عمل می‌کنیم و هر کسی با هر نیتی و تحلیلی وارد حریم امنیتی ایران شود سیلی می‌خورد و مهم نیست که این موضوع به نفع یا ضرر چه کسی در آمریکاست.
خطیب زاده تصریح کرد: سیاست ایران در برابر آمریکا حساب شده است و بر اساس این سیاست حساب شده بود که ایران پایگاه نظامی آمریکا در عین الاسد عراق را زد و یا آمریکایی‌ها جرأت نمی‌کنند که به تانکر‌های نفتی ایران نزدیک شوند.
این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: زبان ما خطاب به آمریکا زبان اقتدار است و نه زبان ترس کشور‌های اروپایی و یا برخی از کشور‌های منطقه، آن‌ها اگر در شناخت و عکس العمل ایران در برابر هر گونه اقدامی خطای راهبردی داشته باشند با کابوس روبه‌رو خواهند شد.
وی با بیان اینکه باید به موضوع توجه داشته باشید، آنچه که این روز‌ها از سوی برخی از مقامات آمریکایی در مورد ایران می‌شنوید ناشی از ترس است، افزود: پاسخ ایران در برابر هر گونه اقدامی مبتنی بر دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود خواهد بود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در آستانه فرا رسیدن ۲۷ مهر ماه ظریف به برخی از کشور‌ها جهت رایزنی برای جلوگیری از اقدامات احتمالی آمریکا در ارتباط با رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران سفر می‌کند یا نه؟ گفت: رایزنی‌های جمهوری اسلامی ایران بدون وقفه با کشور‌های مختلف ادامه دارد. البته شما باید توجه داشته باشید که کرونا یک موضوع جدی است و نباید آن را سطحی دانست. کرونا دنیا را متحول کرده و این شامل رفت و آمد‌های دیپلماتیک و سفر‌ها نیز می‌باشد که البته در این چارچوب از مسیر‌های جایگزین استفاده می‌شود.
این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: ۲۷ مهر ماه روزی خواهد بود که به صورت خودکار نه با رایزنی کسی تمام محرومیت‌های تسلیحاتی ایران طبق برجام برداشته می‌شود. در ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت رفع می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، تهران چه انتظاری از شرکای برجامی خود در اتحادیه اروپا دارد با توجه به اینکه آن‌ها تا کنون به تعهدات خود در برابر ایران در ارتباط با برجام عمل نکرده‌اند، گفت: ما از هیچ کسی انتظاری نداریم که در مورد ملت ایران لطفی را انجام دهد بلکه تاکید بر این داریم که کشور‌ها به تعهدات خود عمل کنند. متاسفانه اروپایی‌ها در این ایام تمام اعتبار خود را در ارتباط با اجرای برجام به نوعی در گروگان اخذ رضایت از واشنگتن قرار داده اند و ما بار‌ها گفته ایم که این راهبرد، راهبرد غلطی است و اروپایی‌ها تا کنون نتوانسته‌اند به تعهدات خود در مورد ایران عمل کنند و ما در این چارچوب تاکنون چندین بار مکانیزم حل و فصل اختلافات را فعال کرده‌ایم.
خطیب زاده با بیان اینکه هر کسی آمر این دستور‌ها در واشنگتن و دیگر نقاط دنیاست دارد در جنایت علیه ملت ایران مشارکت می‌کند در مورد بحث غذا و دارو و موانعی که آمریکایی‌ها با تحریم‌های خود برای ورود این کالا‌ها به ایران ایجاد کرده اند گفت: در بحث غذا و دارو ایران با محدودیت‌هایی روبرو شده است و مشکلاتی را به وجود آورده است، ولی این‌ها همه نافی مسئولیت دولت نیست و دولت با سختی و تلاش سعی دارد که مشکلات مردم در این زمینه را رفع کند و به وظایف خود در این عرصه عمل کند.
وی ادامه داد: صبح ظفر نزدیک است و آمریکا نفس‌های خود را با این نمایش‌ها از بعد تحریمی می‌کشد. تحریم‌ها در حال حاضر خودشان را می‌خورند و خودشان خودشان را شکست می‌دهند. در واقع شما می‌دانید که وقتی از یک ابزار بیش از حد استفاده شود این ابزار نتیجه برعکس می‌دهد و این شامل تحریم‌ها نیز هست.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: آمریکا با استفاده جنون آمیز از ابزار‌های مالی، پولی و بانکی خود از جمله دلار و همچنین بحث تحریم‌ها تلاش دارد که اهداف خود را پیش ببرد، ولی این موضوع کم کم به ضد خود تبدیل می‌شود و ما هر چه بیشتر به جلو برویم آمریکایی‌ها متوجه می‌شوند که در پی این سیاست‌ها با چه شکست‌هایی روبرو شده و می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با مشکل به وجود آمده برای دانشجویان ایرانی در اوکراین از جمله عدم تمدید زمان اقامت آن‌ها گفت: ما گزارش‌هایی در این زمینه دریافت کرده‌ایم. سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین به صورت جدی پیگیر این موضوع است و این مشکل فقط مربوط به اوکراین نیست. ما در دیگر کشور‌ها به خاطر کرونا با چنین مشکلاتی روبرو شده ایم. معاون کنسولی وزارت خارجه نیز با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کند. ما با جدیت مسائل و مشکلات اتباع خود را در دیگر کشور‌ها پیگیری می‌کنیم و در مورد موضوع مورد اشاره مورد به مورد در حال حل کردن آن هستیم و برخی را موردی حل کرده‌ایم.
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به بسته شدن مرز‌های ایران و عراق این موضوع مشکلاتی را به وجود آورده از جمله اینکه برخی از مسافران عراقی که بیمار هستند برای ورود به ایران با مشکل روبرو شده اند، گفت: مرز‌ها بسته نیست، مرز‌ها بر اساس پروتکل‌های خاصی که تدوین شده فعالیت می‌کند.
وی با بیان اینکه ما به ابعاد انسانی مسائل نیز توجه داریم و مهمترین موضوع برای ما حفظ سلامت افرادی است که وارد ایران می‌شوند، گفت: در این زمینه پروتکلی را تهیه کرده ایم و امیدواریم که به زودی و به سرعت بتوانیم برخی از استثناء‌ها را قائل شویم.
وی تاکید کرد: در حال حاضر تمام توان پزشکی ایران متمرکز بر مهار و مقابله با موج سوم کرونا در کشورمان است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد روند آستانه گفت: روند آستانه روند زنده‌ای است، وزارت خارجه سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در مورد این روند به صورت مستمر با یکدیگر در حال رایزنی و گفتگو هستند و ما تلاش داریم تا پایان اکتبر نشست دیگری را در این فرآیند در سطح معاونین وزرای خارجه سه کشور برگزار کنیم که به نظر می‌رسد مهمترین محور‌های مطرح در آن موضوع ادلب، شرق فرات و بحث قانون اساسی سوریه باشد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد آخرین تحولات قره باغ و طرح ایران برای حل این بحران گفت: ما از ایجاد آتش بس بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان استقبال کردیم و از نقض آتش بس نیز متاثر هستیم. بر اساس شواهدی که دو طرف به ایران می‌دهند ما هر گونه وارد کردن خسارت به مناطق مسکونی را محکوم می‌کنیم و کشتار غیر نظامیان را قابل قبول نمی‌دانیم.
این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: در این فرآیند ما دو طرف را دعوت به خویشتن‌داری می‌کنیم و تاکید بر انجام گفت وگوی سیاسی بین دو طرف داریم.
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به مولفه‌های طرح ایران برای حل بحران قره باغ، گفت: در این زمینه گفتگو‌هایی انجام شده است و به محض اینکه دو طرف آمادگی لازم را داشته باشند در این مسیر حرکت می‌کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد گفتگو‌های درون فلسطینی که اخیرا نیز در مسکو برگزار شده و اینکه آیا تهران آمادگی میزبانی از این گفتگو‌ها را دارد گفت: ما از انجام گفتگو‌های درون فلسطینی استقبال می‌کنیم و از تمام ظرفیت‌های خود برای پیشبرد این گفتگو‌ها و به نتیجه رسیدن آن استفاده می‌کنیم و اگر فرصتی باشد تهران نیز می‌تواند میزبان این مذاکرات باشد. مسئله برای ما این است که این مذاکرات به پیش برود.
خطیب زاده همچنین با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و انگلیس در اواخر هفته گذشته گفت: انجام گفتگو بین همتایان از کشور‌های مختلف چیز مرسومی است و این گفتگو نیز در همین چارچوب انجام شده است و وزیران امور خارجه ایران و انگلیس در مورد مسائل مورد علاقه دو طرف و همچنین مسائل منطقه و بین المللی رایزنی کرده اند.
وی همچنین در مورد حکم یک دادگاه آمریکایی مبنی بر پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار از سوی ایران به خانواده رابرت لوینسون (شهروند آمریکایی) که خانواده او مدعی هستند که او در ایران ناپدید شده است، گفت: اول از همه این یک موضوع خنده دار است که یک دادگاهی در یک کشور بخواهد دولتی را محکوم کند و این رفتار‌ها همه ناشی از نگاه متوهمانه واشنگتن به مناسبات بین المللی است.
این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: در مورد پرونده مورد اشاره ما بار‌ها اعلام کرده ایم که هر نوع اطلاعاتی که لازم بوده است را در مورد این فصل ارائه کرده ایم. چنانکه وزیر خارجه وقت آمریکا نیز در یک موضع گیری به صراحت گفت که لوینسون از ایران خارج شده و در جای دیگری نگهداری می‌شود.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: ما متوجه وضعیت خانواده او هستیم. آن‌ها به دنبال پایان یافتن پرونده هستند، ولی آن‌ها پایان این پرونده را باید در واشنگتن دنبال کنند نه تهران.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه پرسپولیس باید مبلغی بیش از ۷۰۰ هزار یورو به مربی پیشین خود برانکو پرداخت کند و مسئولان این باشگاه اعلام کرده اند که برای نحوه پرداخت این پول با توجه به موضوع تحریم‌ها از وزارت خارجه درخواست کمک کرده‌اند، اظهار کرد: وزارت خارجه این آمادگی را دارد که به باشگاه‌های مختلف و وزارت ورزش در زمینه پیشبرد مسائل خود کمک کند و ما در ایام تحریم سعی کرده ایم که هر آنچه را که می‌توانیم به وزارت ورزش کمک کنیم و اگر در ارتباط با موضوع مورد اشاره درخواست مستقیمی ارسال شود حتما کمک خواهیم کرد. تا کنون درخواست مستقلی را از سوی وزارت ورزش و باشگاه مورد اشاره دریافت نکرده ایم، ولی همانطور که گفتم بخشی در وزارت خارجه است که با فدراسیون‌های مختلف ورزشی تعامل دارد و اگر پرسپولیس و استقلال و یا هر باشگاه دیگری از ما کمکی بخواهد در این ارتباط تلاش خواهیم کرد.
وی همچنین در مورد تحریم‌های اخیر آمریکا علیه تعداد قابل توجهی از بانک‌های ایران گفت: یک عزیزی امروز صبح نوشته بود که گویی آمریکایی‌ها سرچ کرده اند و هر چیزی که پسوند یا پیشوند بانک داشته در این فهرست قرار داده اند. فقط گویی پاوربانک باقی مانده است که آن‌ها در این لیست قرار نداده اند.
وی با بیان اینکه این‌ها همه نمایش است، گفت: البته نمی‌گوییم که این تصمیمات و تحریم‌ها خسارتی به همراه نداشته است بلکه خسارت‌های جدی پولی و مالی برای ایران به همراه داشته است. دولت آمریکا مسئول جبران این خسارت هاست و خسارت وارده به ایران در لایحه ارائه شده به دیوان بین المللی دادگستری احصا شده است و آمریکایی‌ها باید این خسارت‌ها را جبران کنند.
این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه ما برای اینکه جلوی این شوک‌ها را بگیریم ماه هاست که تلاش می‌کنیم، گفت: آمریکا یک کارزار جنگ روانی گسترده‌ای را علیه ایران شکل داده است. گرچه هر گونه قدمی که برداشته اند به نتیجه دلخواه خود نرسیده اند. آمریکا اکنون از اعتیاد به تحریم‌ها به جنون تحریم رسیده است. همانطور که گفتم این اقدامات در قالب جنگ روانی است، اما کلیت آن خسارت‌هایی را به ایران وارد کرده که باید آمریکا جبران کند و مردم شک نداشته باشند که ما قران به قران آن را نقد می‌کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با موضوع بدهی انگلیس به ایران و ارتباطی که برخی از رسانه‌ها بین این پرونده و پرونده نازنین زاغری برقرار می‌کنند، گفت: بدهی انگلیس به ایران یک بدهی قطعی است و به قول دوستان با توجه به تاخیر انگلیس در بازپرداخت آن بر روی این بدهی کنترات می‌افتد. انگلیس باید این بدهی را بپردازد و این موضع ربطی به موضوعات دیگر از جمله مسئله زندانی‌ها ندارد. خانم زاغری حکم دادگاه را دارد. قوه قضائیه در ایران کاملا مستقل است. او بر اساس حکم قضایی دوران محکومیت خود را طی می‌کند. هر چند اکنون در مرخصی است. این پرونده مسیر قضایی خاص خود را دارد و فقط یک امر سیاسی نیست و باید مراحل قضایی خود را طی کند و پس از طی شدن مراحل قضایی هر چیزی ممکن است. وزارت خارجه در کنار سایر قوا از جمله قوه قضائیه قرار دارد تا امور را تسهیل کند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین به سفر محمدجواد ظریف به چین در روز شنبه اشاره کرد و گفت: سفر و رایزنی‌های آقای ظریف به چین دارای سه بعد دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی بود. هر دو کشور نگاه یکسانی به تحریم‌های فراسرزمینی و یکجانبه آمریکا دارند. چین نیز به مانند روسیه طرحی را برای گفتگو‌های منطقه‌ای ارائه کرده، ایران از هر طرح فراگیری که واقعیت‌های منطقه را بشناسد و به دنبال برقراری گفتگو‌های درون منطقه‌ای باشد استقبال می‌کند. چه طرح چین و چه طرح روسیه، گرچه ما فکر می‌کنیم طرح صلح هرمز که از سوی ایران ارائه شده طرح فراگیرتری است و ساختارمندتر از طرح‌های دیگراست و البته ابعادی در این طرح‌ها نیز مشترک است.
وی تاکید کرد: امیدواریم طرف‌های مختلف در منطقه خلیج فارس همگی به این درک و فهم برسند که زمان گفتگو‌ها خیلی وقت است، فرارسیده و آن‌ها غایب هستند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین با تاکید بر اینکه در داخل ایران و چین اجماعی جدی مبنی بر ارتقای روابط به سطح مشارکت راهبردی وجود دارد در بخش دیگری از صحبت‌های خود، گفت: در ۲۷ مهر ماه طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل محدودیت‌های تسلیحاتی که به ناروا بر ایران اعمال شده بود به صورت خودکار برداشته می‌شود.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان دولت مسئولیت پذیر از تمام ظرفیت خود برای تامین صلح و امنیت بین المللی استفاده می‌کند.
وی با بیان اینکه مهمترین بعد اتفاق هفته آینده این است که نشان داده می‌شود که آمریکا به رغم تمام گردن کشی ها، حیله گری‌ها و اقدامات فراقانونی اش نتوانسته کاری را به جلو ببرد، گفت: در واقع جمهوری اسلامی ایران بار دیگر نشان داد که آمریکا آنقدر هم که ادعا می‌کند قدر قدرت نیست.
این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تحریم‌های آمریکا و اقدامات یکجانبه این کشور برای ضربه زدن به کشورهایی، چون ایران خاطرنشان کرد: دولت ترامپ می‌خواهد پلیس دنیا، دادستان دنیا باشد، اما واقعیت این است که دوران این گردن کشی‌ها خیلی وقت است که تمام شده است.
وی با بیان اینکه طرف‌های دیگر از جمله بسیاری از شرکت‌های خصوصی در رعب و وحشت واشنگتن هستند، ادامه داد: این موضوع کار را سخت کرده است و مشکلاتی را به وجود آورده، اما این‌ها از مسئولیت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به رغم همه سختی‌ها و محدودیت‌ها کم نخواهد کرد. ما به مسئولیت خود واقف هستیم. ما مسئول این هستیم که برای مردم خود امنیت و صلح ایجاد کنیم و نیاز‌های آن‌ها را برطرف کنیم. به رغم فشار‌ها و سختی‌ها دولت با جدیت این کار را به پیش می‌برد، قطعا ما به دنبال اجرای کار نمایشی و تبلیغاتی نیستیم. ما با شرایط جنگ جدی اقتصادی با آمریکا و کشور‌های هم سویش مواجه هستیم و در این فرآیند مهمترین چیز برای ما حفظ مسیر‌ها و فرآیند‌ها جهت تامین منافع کشور است.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سفر ظریف به چین گفت: موانع دو جانبه‌ای در برخی از مراودات عادی در بین دو کشور پیش آمده بود که سفر آقای ظریف به طور مشخص در این خصوص بود که این مسائل رفع شود. گفتگو‌های خوبی بین مقامات دو کشور در مسیر ارتقای روابط دو جانبه در ابعاد اقتصادی، تجاری، پولی و مالی صورت گرفت.
وی همچنین گفت: در این سفر در مورد مسائل منطقه‌ای و بین المللی و موضوعات مرتبط با برجام و تحریم‌های آمریکا نیز رایزنی و گفتگو شد.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد برخی از اظهارات مقامات آمریکایی علیه ایران با تاکید بر اینکه زبان ایران در عرصه بین المللی زبان حقوقی شناخته شده در این عرصه است، افزود: ما با محاسبه گری دقیق و خارج از مباحث احساسی اهداف خود را به پیش می‌بریم و اگر منافع ایران در منطقه با مشکلی روبرو شود پاسخ ایران سریع و بدون مکث خواهد بود. ما در مورد منافع خود تمامیت ارضی کشور و حفظ اقتدارمان با کسی شوخی نداریم و این پیام به طرف‌های مقابل منتقل شده و آن‌ها نیز به این موضوع واقف هستند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست که با توجه به شیوع گسترده کرونا با حضور تعداد محدودی از خبرنگاران برگزار شده بود فرا رسیدن ایام رحلت پیامبر اسلام (ص)، شهادت امام حسن مجتبی و شهادت امام رضا (ع) را تسلیت گفت و همچنین از رسانه‌ها خواست که در مورد موضوع کرونا و آگاه سازی هر چه بیشتر مردم نسبت به این مسئله تلاش جدی تری داشته باشند.
24-news.ir/vdchq-nk.23nm-dftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز