تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
رئیس انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران گفت: بر خلاف تصور عموم مردم، واکسن آنفلوانزا حداکثر ۶۰ درصد ایمنی ایجاده می‌کند و از بدن در برابر ویروس کرونا محافظت نمی‌کند.
واکسن آنفلوانزا  محافظ در برابر کرونا نیست
به گزارش خبر24، دکتر محمد وجگانی با اشاره به این که گاهی اوقات برخی از سویه‌های ویروس آنفلوانزا سبب مخاطرات جهانی می‌شود، اظهار کرد: گاهی اوقات نیز تغییراتی در آنتی ژن‌های این ویروس مشاهده شده که از آخرین ویروس‌های مخاطره‌آمیز برای جوامع واکسن تهیه می‌شود.

وی افزود: با شروع فصل سرما و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی و بیماری عفونی ــ ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا، تجویز این واکسن توصیه می‌شود.

استاد ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره میزان ایمنی واکسن آنفلوانزا بیان کرد: این واکسن توسط شرکت‌ها و کشور‌های مختلف تهیه می‌شود که بین ۲۹ تا حداکثر ۶۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند یعنی در بهترین شرایط ۴۰ درصد افرادی که واکسن دریافت می‌کنند، ایمن نمی‌شوند.

وجگانی در پاسخ به این سوال که بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا چه موقع است، گفت: مهر ماه زمان مناسبی برای تزریق واکسن است یعنی از اواخر شهریور تا اواسط آبان ماه بهترین زمان تجویز و تزریق واکسن است همچنین اغلب این واکسن به شکل تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد که زیر جلد تزریق شده و نوع استنشاقی و اسپری آن هم وجود دارد که واکسن ضعیف شده است و استفاده از آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

این متخصص ایمونولوژی درباره گروه‌هایی که در اولویت دریافت این واکسن قرار دارند، تصریح کرد: کادر درمان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی؛ مادران باردار؛ افراد بالای ۶۵ سال که بیماری زمینه‌ای دارند؛ افراد دیالیزی؛ پیوند کلیه؛ مبتلایان به تالاسمی ماژور افرادی که مبتلا به سیروز کبدی بوده یا پیوند کبد داشته اند و افرادی که سرطان و تومور داشته و سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف شده و دچار بدخیمی هستند؛ باید تحت تجویز و استفاده این واکسن قرار گیرند.

وی با اشاره به این که در شرایط بحرانی کرونا، افراد جامعه گرایش شدید و فوق العاده‌ای به مصرف این واکسن نشان می‌دهند؛ خاطرنشان کرد: این تقاضا نیاز به واکسن را به چند ده برابر رسانده به طوری که امروز تقاضا‌ها بالغ بر ۱۷ میلیون دوز شده است که علمی و قابل برنامه ریزی نبوده و مبانی پزشکی آن را حمایت نمی‌کند.

وجگانی ادامه داد: مصرف این واکسن برای برخی افراد مانند کودکان زیر ۶ ماه، افراد مبتلا به آلرژی و افراد مبتلا به سندرم‌های مختلف ممنوع است.

رئیس انجمن ایمونولوژی وآلرژی ایران با اشاره به سوء برداشت‌هایی که در مورد ایمنی واکسن آنفلوانزا در برابر کرونا وجود دارد؛ اظهار کرد: تا کنون گزارشی مبنی بر این که واکسن آنفلوانزا در مقابل کرونا ایمنی ایجاد کند؛ وجود نداشته و بطور کلی ارتباطی بین این دو ویروس مشاهده نشده است.

وی افزود: این واکسن قدرت ایمنی و حفاظتش حدود ۶ ماه است و هر ۲۸ روز از قدرت ایمنی آن کاسته می‌شود، لذا بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا و همزمانی آن با کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی؛ ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی است.

وی ادامه داد: هر قدر در ارتباط با کرونا سیستم ایمنی را آرام نگه داشته و از بروز واکنش‌های التهابی جلوگیری کنیم، به طور حتم به سلامت افراد کمک بیشتری کرده ایم همچنین با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نه تنها از ابتلا به کروناجلوگیری کرده و درکاهش موارد ابتلا گام برداشته ایم بلکه از بروز آنفلوانزا هم پیشگیری خواهد شد.

استاد ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران یاد آور شد: استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی مهمترین راهکار برای جلوگیری از انتقال عفونت‌های تنفسی است و اگر با هدف جلوگیری از انتقال کرونا این موارد را رعایت کنیم در کاهش موارد ابتلا به آنفلوانزا هم موفق خواهیم بود.
منبع: تسنیم
24-news.ir/vdcdx90o.yt0k56a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز