تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰
رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مثبت بودن رایزنی هایش با مقامات عراقی گفت: با بانک مرکزی و بانک تجارت عراق بر سر آزاد کردن منابع مالی کشورمان به توافق رسیده است.
توافق برای آزاد کردن منابع مالی ایران در بغداد
خبر24 -«عبدالناصر همتی»درباره نتائج مذاکراتش با مقامات عراقی افزود که جلسه مشترک سه جانبه با روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق منجر به توافق بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران با هدف خرید کالا‌های اساسی برای کشور شده است.
وی جلسه مشترک خود را با «مصطفی غالب مخیف» رییس بانک مرکزی و «سالم جواد عبدالهادی چلبی» رییس بانک تجارت عراق را در این راستا مهم ارزیابی کرد و گفت: در این جلسه در باره تبادلات تجاری گفت وگوی مفصلی صورت گرفت.
همتی خاطر نشان ساخت: که جمهوری اسلامی ایران در نتیجه صادرات برق و گاز به عراق، منابع مالی چشمگیری در بانک‌های عراق دارد.
رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: که نخست وزیر عراق از حصول این توافق ابراز خرسندی و استقبال کرده است.
وی افزود: در دیداری که متعاقب جلسه سه جانبه، با «مصطفی الکاظمی» داشته نخست وزیر عراق، قول داده است که به طور هفتگی روند انجام این توافق را میان دو کشور پیگری کند.
همتی ابراز امیدواری کرد: با توافق‌های انجام شده گام‌های مثبتی در توسعه روابط اقتصادی و بانکی با کشور دوست و برادر عراق برداشته شود.
وی تصریح کرد: با توجه به رایزنی‌های امروز و قول‌هایی که مسوولان عراقی داده اند، نسبت به آینده امیدوار است و نتایج آن به زودی در مناسبات بانکی و اقتصادی دو کشور مشخص می‌شود.
به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این توافق، بنا دارد بر اساس نیاز‌های خود، از این منابع مالی مالی برداشت کند.
وی با اشاره به اینکه این منابع متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است افزود: که بانک مرکزی مهمترین تامین کننده نیاز‌های اساسی کشور در بخش‌های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی و بهداشت است.
همتی خاطر نشان ساخت: که این کالا‌ها به دلیل اینکه جزو نیاز‌های اساسی کشور است معاف از تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا هستند.
وی مانع اساسی در برداشت از این منابع مالی را در حوزه اجرایی دانست و گفت: که بانک تجارت عراق و معذوریت‌هایی که بانک مرکزی عراق قبلا داشت با توافق امروز برطرف شدند.
عبدالناصر همتی امروز دوشنبه در راس هیاتی به بغداد سفر یک روزه‌ای انجام داده و طی آن با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر، «علی عبدالامیر علاوی» وزیرداریی، مصطفی غالف مخیف روسای بانک مرکزی و سالم جواد عبدالهادی چلبی رییس بانک تجارت عراق دیدار و رایزنی کرد.

منبع: ایرنا
24-news.ir/vdch--nk.23nmqdftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز