تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
کارشناس مسائل سیاست خارجه گفت: دولت نباید اجازه بدهد از منابع اقتصادی برای واردات کالا‌های غیر ضرور و لوکس با هر قیمت و ارزی، هزینه شود.
رمزگشایی از مانور دوباره روی FATF 
به گزارش خبر24، مسعود براتی کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفتگو با دانشجو، با بیان اینکه افزایش نرخ ارز به صورت مستمر در حال افزایش است، گفت: ما در ماه‌های اخیر شاهد اقزایش کنترل‌ناشدنی نرخ ارز هستیم که امروز مرز ۳۰ هزار تومان را هم رد کرده است.

وی با بیان اینکه برخی دوست دارند افزایش نرخ ارز را به عدم تصویب این دو کنوانسیون مرتبط با FATF ربط بدهند، افزود: این حرف‌ها غیرمنطقی و فرافکنی یکسری جریانات رسانه‌ای و برخی افراد است که با مطرح کردن این جریانات، مقصر را در خارج از دولت می‌بینند.

براتی ضمن اشاره به عدم مدیریت بعضی از مسئولان، افزود: از لحاظ فنی قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF مربوط به بهمن ماه سال گذشته است که به هیچ عنوان این موضوع منجر به قطع روابط بانکی نمی‌شود.

این کارشناس مسائل سیاست خارجه خاطرنشان کرد: آن چیزی که برای ما مشکل ایجاد می‌کند، مسئله تحریم‌ها است؛ در واقع تحریم‌ها باعث محدود شدن روابط بانکی در کشور می‌شوند؛ البته بیشتر از یکسال است که سقف تحریم‌ها از نقطه اوجش عبور کرده و در وضعیت فعلی تحریم‌ها وزن اصلی را ندارند.

وی با اشاره بر راهکار‌هایی که بانک مرکزی و دولت در این مدت انجام نداده‌اند و در نتیجه امروزه ما شاهد این اوضاع نابسامان هستیم، گفت: موضوع پیمان سپاری ارزی برای صادر کنندگان باید کامل اجرا می‌شد تا صادرکنندگان مجبور شوند تمام ارز حاصل از صادرات را به چرخه تجارت در داخل کشور برگردانند؛ و موضوع بعدی کنترل نقدینگی است؛ که همیشه شاهد آن هستیم، فشار این موضوع باعث افزایش نرخ ارز می‌شود.

براتی با تاکید بر اینکه دولت و بانک مرکزی باید این دو راهکار را پیش بگیرند، اظهار کرد: برای انجام هر کدام از این‌ها بهانه‌هایی مطرح می‌شود که خیلی هم درست نیست؛ بانک مرکزی باید با تمام اقتدار این کار را انجام دهد ولی شرایط حاکم بر جامعه خلاف این را می‌رساند.

کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه حواله دادن این موضوعات از نظر کارشناسی بی‌ربط است، افزود: این راهکار‌ها ریشه مشکلات امروز جامعه ما هستند که حواله کردن آن‌ها به قسمت‌های دیگر، نشانه فرافکنی مسئولین مربوطه است.

وی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی امروز بحث جدی منابع اقتصادی است، اذعان داشت: دولت باید برای واردات کالا مدیریت جدی در پیش گیرد؛ نباید اجازه بدهد از منابع اقتصادی برای واردات کالا‌های غیرضرور و لوکس با هر قیمت و ارزی، هزینه شود.

براتی در پایان تاکید کرد: قیمت ارز مسئله کلیدی است و نمی‌توان از کنار آن به سادگی گذشت؛ این راهکار‌ها باید توسط دولت و بانک مرکزی دنبال شود تا شاید اوضاع نابسامان امروز کشور، بهبود یابد.
24-news.ir/vdcam0ny.49nmw15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز