تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
یک نماینده سابق ترکمان‌های عراق در پارلمان این کشور اعلام کرد استقرار مجدد نیرو‌های پیشمرگه در سنجار و دیگر مناطق مورد اختلاف توطئه بزرگی است که در پس آن، سفارت آمریکا در بغداد قرار دارد و دستان عراقی آن را اجرا می‌کند.
هشدار جریان مقتدی صدر به الکاظمی
به گزارش خبر24، «اکرم ترزی» در گفتگو با پایگاه خبری المعلومه اظهار داشت سفارت آمریکا در بغداد، توطئه بزرگی را برای استقرار نیروهای پیشمرگه و آسایش(نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق) در سنجار و دیگر مناطق مورد نزاع از مندلی تا تلعفر به پیش می برد.

وی افزود هدف آمریکا این است تا کردستان به جای پای آینده آمریکایی ها برای استقرار در آن تبدیل شود، چرا که عرصه در دیگر مناطق عراق بر آنها تنگ شده و فراکسیونهای سیاسی عراق هم بر خروج آنها از عراق تاکید می کنند.

نماینده سابق پارلمان عراق گفت: واشنگتن به دنبال پاداش دادن به کردهاست تا جا و مکانی برای آنها فراهم کرده و آنها را از طریق توسعه مرزهای اداری در آغوش بگیرند.

وی تاکید کرد هرگونه حضور نیروهای پیشمرگه و آسایش در خارج از مرزهای اقلیم، نقض آشکار قانون اساسی است، حتی اگر دولت فدرال با آن موافقت کند.

توافق سنجار حاصل فشارهای آمریکایی

محمد البلداوی از نمایندگان ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری هم روز یکشنبه تاکید کرد توافقنامه ای که دولت مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با اقلیم کردستان درباره شهر سنجار تحت فشارهای آمریکایی و اقلیم صورت گرفت.

وی خاطر نشان کرد همه طیفهای منطقه سنجار اعم از ایزدی ها، شُبُک، اعراب و دیگران باید برای دستیابی به فرمول راه حلی که مورد رضایت همه طرفها باشد، مشارکت کنند.

البلداوی که با پایگاه خبری المعلومه گفتگو می کرد، اظهار داشت: توافقی که درباره مشکل سنجار به دست آمده، بدون مشارکت طیفهای ساکن در این شهر اعم از ایزدی‌ها، شبک، اعراب و دیگران ساکنان منطقه برای تعیین اصولی صورت گرفت که تضمین کننده حقوق تمام طرفها به ویژه ایزدی ها باشد که در معرض وحشیانه ترین جنایات قرار داشتند.

وی افزود این توافق با توجه به مفاد آن به نظر می رسد در نتیجه فشارهای آمریکایی و کردها برای تحقق منافعشان بر اساس ماده 140 و با هدف حمایت از حضور آمریکایی‌ها از طریق اخراج حشد شعبی به دست آمده است، حشد شعبی که نقش بسزایی در آزادسازی سنجار داشت و ایزدی ها هم حشد شعبی را سپری برای محافظت از خود می دانند.

نماینده پارلمان عراق گفت تلاشهای پلاسخارت نماینده سازمان ملل یک ماموریت آمریکایی و نه ماموریت سازمان ملل است، در حالی که شایسته بود نماینده دبیرکل سازمان ملل تمام طرفها را برای شنیدن مطالبات واقعی شان دور هم جمع کند.

هشدار جریان صدر به الکاظمی درباره تصمیمات شتاب‌زده و نسنجیده

خبر دیگر اینکه یک عضو ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر به نخست وزیر عراق درباره سوق دادن این کشور به مسائلی که پیامدهای آن نامعلوم است، در پی توافق سنجار هشدار داد.

جواد الموسوی عضو ائتلاف سائرون در بیانیه‌ای اعلام کرد مصطفی الکاظمی نخست وزیر بار دیگر تصمیمات شتابزده و نسنجیده ای را اتخاذ کرد که آخرین آن توافق سنجار است که ممکن است کشور را به سمت اموری سوق دهد که پیامدهایش نامعلوم خواهد بود و الکاظمی مسئولیت آن را برعهده دارد، زیرا این توافقنامه مبهم را بدون رجوع به پارلمان یا نمایندگان عرب سنجار در پارلمان که کاملا با این توافقنامه مخالف هستند، امضا کرده است.

الموسوی افزود: این اقدام(توافق سنجار) اوضاع را در این شهری که اغلب شهروندانش قبلا در نتیجه ورود گروه تروریستی داعش آواره شدند، بحرانی تر خواهد کرد، شایسته بود که الکاظمی به دنبال راه حلی باشد که رضایت همه طرفها را به دست آورد و آوارگان را به مناطق سکونت خود بازگرداندند و اینکه توافق را منحصر به خود و کردها نکند، زیرا سنجار بسیاری از قومیتها و پیروان ادیان را که حق انتخاب سرنوشت دارند در خود جای داده است.

عضو جریان صدر خاطر نشان کرد کنترل سرزمین باید فقط به ارتش عراق منحصر شود نه دیگران تا این شهر از جبهه بندی قومیتی و طایفه ای دور شود. وی از مفاد این توافقنامه مبهم ابراز شگفتی کرد، توافقنامه ای که به نمایندگان پارلمان ارائه نشد تا در جریان محتوای آن قرار گیرند و همین مسئله نگرانی نمایندگان را درباره پیامدهای این توافقنامه به دنبال داشته است که چه بسا توجیهی برای مشکلات دیگری باشد که مختص مناطق مورد اختلاف است.

دولت مرکزی عراق اعلام کرد که با دولت اقلیم کردستان در خصوص عادی‌سازی اوضاع منطقه سنجار به اتفاق نظر رسیده است که بر اساس آن اعلام شد که بغداد و اربیل در یک همکاری مشترک مسئولیت اداره پرونده امنیتی سنجار را بر عهده خواهند داشت. موصل، مرکز استان نینوا نیز عهده‌دار خدمات‌رسانی به سنجار خواهد بود.
24-news.ir/vdcb0zba.rhbsgpiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز