تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳
وزیر نیرو با تشریح آخرین وضعیت اجرای تفاهم نامه سه بخشی ایران و عراق در حوزه برق گفت: یک بخش این تفاهم نامه اجرایی شده و دو بخش دیگر نیز از سمت ایران آماده انجام است.
آخرین وضعیت تفاهم‌نامه برقی ایران و عراق
به گزارش خبر24 به نقل از مهر، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه مراسم بهره برداری از طرح هوشمندسازی مرکز اتفاقات (هما) و جایگزینی کامل شبکه هوایی پایتخت با کابل خودنگهدار در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت تفاهمنامه سه بخشی ایران و عراق در صنعت برق گفت: بخش نخست آن که مربوط به سنکرون شبکه برق ایران و عراق بود در موعد مقرر (۱ نوامبر ۲۰۱۹) انجام شد. دو بخش دیگر که شامل بخش نیروگاهی و نوسازی تجهیزات و کاهش تلفات شبکه برق عراق می‌شود نیز از سمت ما آماده انجام است و منتظر طرف عراقی هستیم.

وی تاکید کرد: هنوز دو بخش تفاهم، به امضای قرارداد منجر نشده است.

وزیر نیرو با اشاره به اجرای طرح برق امید از ابتدای آبان‌ماه سال‌جاری گفت: این طرح مانند طرح‌های دیگر در ابتدای راه خودش طبیعتاً می‌تواند با برداشت‌ها و اهداف متفاوتی برای دیگران همراه باشد، اما قطعاً در طول مسیر ابعاد و مسیر اصلی خودش را نشان می‌دهد. هدف اصلی طرف برق امید، اصلاح مصرف است یعنی وزارت نیرو بنا دارد که در ابعاد مختلف وضعیت مصرف انرژی را به سمت بهتر شدن سوق دهد و برای بهتر شدن مصرف انرژی باید به تمام بخش‌ها اعم از خانگی، صنعتی و غیره توجه کنیم.

وی افزود: یکی از این بخش‌هایی که باید به سمت اصلاح حرکت کند، بخش خانگی است و از آنجایی که عمدتاً تمام بخش‌ها روز خود را از خانه شروع می‌کنند، هر اصلاحی در مصرف آب و برق از واحد خانواده می‌تواند موجب تأثیر سایر بخش‌ها از این اصلاح شود.

این مقام مسؤول با اشاره به مصرف بالای پر مصرف‌ها اظهار داشت: در واحد خانواده ما مشترکانی با عنوان پر مصرف داریم که شاید نصف مشترکان کم‌مصرف باشند، اما مصرف انرژی آنها ۶ برابر مصرف مشترکان کم‌مصرف است. ما با اجرای این طرح می‌خواهیم قشر پرمصرف‌ها را به حضور در جمع خوش‌مصرف‌ها تشویق کنیم و با تشویق کم‌مصرف‌ها به ماندن در همین سطح مصرفی نیز پذیرای گروه‌های جدید باشند.

اردکانیان با بیان اینکه طرح برق امید از ابتدای آبان‌ماه اعمال خواهد شد، گفت: برآوردی که همکاران من از عملکرد مشترکان داشتند، از حدود ۲۹ میلیون مشترک خانگی ۸.۴ دهم میلیون مشترک در مناطق مختلف کشور جزو دسته کم‌مصرف‌ها هستند و تا زمانی که به حد مشخص و تعریف شده پایبند باشند، قبض صادر شده برای آن‌ها صفر است.

وزیر نیرو با اشاره به اثر این طرح در صنایع نیز گفت: وقتی مردم مصرف خود را به سمت اصلاح پیش ببرند، صنعت برق را از سرمایه گذاری سنگین بی‌نیاز می‌کنند و این صنعت را در عبور از قله‌ای که هر ساله با عنوان اوج بار یا پیک تابستان مرتفع می‌شد، یاری می‌کنند. رقمی را که صنعت برق توانسته با اجرای این طرح صرفه‌جویی کند، می‌توان در سایر پروژها، نوسازی و بهبود استفاده کرد.
24-news.ir/vdchxqnk.23nmwdftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز