تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
چند ماهی است که ما درگیر مبارزه با کووید ۱۹ هستیم و متاسفانه هنوز مسولان عزم مبارزه جدی با کرونا را ندارند و تنها به محدودیت چند شهر بسنده کردند در صورتی که مطابق گفته وزارت بهداشت تمام کشور قرمز است.
نوشداروی «منع سفر» پس از مرگ «سهراب‌ها»
به گزارش خبر24، به گفته مسوولان ستاد ملی مبارزه با کرونا یک درصد افزایش سفر با دو درصد افزایش تعداد مبتلایان به کرونا برابر است.
 
در حالی که تجربه نشان داده شده است در تعطیلات سه روزه آخر هفته شاهد افزایش سفر ها خواهیم بود هر چند که محدودیت های کوچکی برای 5شهر اعمال شد اما مقامات وزارت بهداشت باز هم از مردم دیگر شهرها خواستند که از سفرهای غیرضروری خودداری کنند زیرا مسافرت یکی از عوامل اصلی انتشار ویروس کرونا است.

اساس تجربه چند ماه گذشته با افزایش میزان مسافرت‌ها تعداد کسانی که به بیماری کووید ۱۹ گرفتار می‌شوند، بیشتر است حتی این ویروس آنقدر مرموز است که برخی مبتلایان برخلاف همه رعایت‌هایی که کردند نفهمیدن به چه طریقی به بیماری کووید ۱۹ دچار شده‌اند.

همانطور که تاریخچه چند ماهه کرونا نشان می‌دهد شهرهای سیاحتی و زیارتی بیش از دیگر شهرها به این ویروس مبتلا شده‌اند.
 
دولت خواب، مردم شاد/مسافرت بروید تا رکود کشته‌های کرونا را بزنیم/ پرچم مبارزه با کووید ۱۹ دست متدینین
آش ماجرا از آنجا شور می‌شود که سیل سفرها به سمت شمال کشور کشور می روند و باید بگوییم از زمانی که کرونا ویروس دونفر از مردمان خطه شمال کشور را درگیر خود کرد و این ویروس همگیر شد به طرق مختلف ادعا میشد و می شود که به علت گردشگری بودن منطقه و مسافرت های پی در پی باعث قرار گرفتن این مناطق در مرز هشدارو خطر قرمز و فوق قرمز قرار گرفت.

اما برآن شدیم تا منصفانه تر علت این حجم از ابتلا را بررسی کنیم.

حمیدرضا مبشری، رئیس شبکه بهداشت شهرستان رامسر با بیان کرده است که : استان مازندران بیش از ۵۰ روز متوالی است که در وضعیت قرمز قرار دارد و برخی شهرها در حالت "فراقرمز" هستند و از شهروندان خواست "اکیدا از مسافرت به استان‌های شمالی و به‌خصوص شهرستان‌های استان مازندران اجتناب کنند".

محمدعلی محسنی بندپی، نماینده نوشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که وضعیت حدود ۸۰ درصد شهرهای مازندران قرمز و زرد است از مردم خواست برای این که فشار بر دوش کادر درمانی بیش از این نشود از هرگونه سفر غیرضروری به شهرهای شمالی، به خصوص در استان مازندران خودداری کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مقایسه ایران با ایتالیا که از درگیرترین کشورهای اروپایی با بحران کرونا بوده، می‌گوید در موج اول پاندمی که در ایران شیوع همه‌گیری تا حدودی کنترل شده بود در ایتالیا روزی ۸۵۰ نفر بر اثر بیماری کووید۱۹ می‌مردند اما "امروز تعداد فوتی‌ها در ایتالیا به زیر ۵ نفر رسیده و آمار در کشور ما بسیار بالا رفته است".
 
در روز‌های پایانی اردیبهشت تعداد فوتی‌ها کرونا در ایران به ۳۵ نفر در روز نیز کاهش یافت، اما این تعداد در بسیاری از روز‌های پایانی تیر و نیمه اول مرداد از ۲۰۰ مورد در روز نیز فراتر رفته و همچنان شاهد امار بالای مبتلایان و فوت شدگان هستیم و باید منظر این مساله باشیم که این تعدا نفر به ۹۰۰ نفر هم برسد البته این موضوع نظر شخصی نیست و مسولان بهداشت و سلامت کشور بار‌ها این مساله را تذکر دادند، اما انگار در جلسه هیات دولت کسی این صدا را نشنید و راه حلی برایش نداشت.
 
با وجود افزایش میزان آلودگی و درگیری استان‌ها به ویروس کرونا، همچنان افزایش سفر و بی توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در  به خصوص به خطه شمال کشور وجود دارد و برای مقابله با کرونا ما نیاز به رعایت پروتکل ها، حداقل از سوی بیش از ۹۰ درصد از مردم داریم و با توجه به عدم مصونیت افراد از لحاظ گروه سنی و جنسی در برابر این بیماری، تنها راه کنترل رعایت پروتکل هاست و باید این فرهنگ همه گیر و نهادینه شود.
 
اما مساله ای که در این میان خنده را بر لبان نمایان می‌کند تصویب وام ۲۰ میلیونی سفر از سوی مسولان گردشگری است و این مسولان درست مقابله جریان کرونا شنا می‌کنند و سنگ صنعت گرشگری را به سینه می‌زنند؛ درست است این افراد که در این صنعت کشب درآمد می‌کنند نیز باید از جایی ارتزاق کنند، اما در مساله جنگ با کرونا آیا دولت نباید از آسیب دیده‌های جنگی حمایتی داشته باشد؟

این در حالی است که کرونا مسافر یا غیرمسافر نمی‌شناسد و همه افراد باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. مسافران باید درک کنند که می‌توان سفر کرد و می‌توان تفریح داشت اما تحقق تمام این اهداف منوط به رعایت مهارت‌های زندگی با کروناست.

معاون گردشگری مازندران با اشاره به آنکه این استان که از پرمسافرترین استان‌های کشور است، یادآور شد: باتوجه به حضور مسافران بسیار زیاد در این استان نیازمند توجه و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی هستیم.

با وجود صحبت های انجام شده و متهم کردن مسافران در پخش و گسترش این ویروس در شمال با یک بررسی میدانی به موضوعی برخوردیم که قابل تامل است .

عدم استفاده از ماسک ، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم توجه به ضدعفونی کردن و استریل کردن وسایل در مکان های گردشگری که همگی پروتکل های مصوب از سمت ستاد ملی کرونا کشور هست به شدت دربین مردم استان های شمالی و زیارتی که محل بررسی ما بود به چشم میخورد.
 
دولت خواب، مردم شاد/مسافرت بروید تا رکود کشته‌های کرونا را بزنیم/ پرچم مبارزه با کووید ۱۹ دست متدینین
 
حتی مردمان شهر‌های کوچک بین راهی در استان گیلان مثل رودبار، سیاهکل، چمخاله و... همانند روزهلی بدون کرونا به زندگی خود ادامه میدهند؛ با وجود اینکه مسافر‌های زیادی دراین شهر‌ها دیده میشد، اما جدای از رعایت کردن موارد ذکر شده از سمت مسافران مردمان شمالی از جان وسلامت خود به هیچ وجه محافظت نمیکنند.

تجمع گسترده ماهیگران و صیادان در بازار سرپوشیده شهر رشت و استفاده نکردن از ماسک اتفاقی است که هر روز تکرار میشود و این نقش نداشتن صد درصدی مسافران در شیوع کرونا را تایید میکند و یا تجمع هنرمندانی که مشغول تولید صنایع دستی و محلی بودند و در فاصله‌های کم و کوتاه بدون ماسک و دستکش و مواد ضدعفوتی کننده سرگرم کار هستند مسافران را مبرا میکند از تاثیر قطعی سفر در افزایش ویروس.

پیاده روی‌های دسته جمعی و پینیک‌های خانوادگی اطراف دریاچه مصنوعی شهر لاهیجان تعحب هربیننده‌ای را به خود جلب میکند.

رعایت نکردن هیچگونه از مفاد پروتکل‌ها در رستوران هاو سوپر مارکت‌های استان‌ی گردشگری و شهر‌های بزرگ و کوچکش میتواند خود به تنهایی از عامل‌های مهم شیوع و گسترش کرونا و قرار دادن شهر‌ها در وضعیت‌های خطرناک باشد

این مساله و مبارزه به کووید ۱۹ اینقدر مهم است که در سخنرانی آخر رهبر انقلاب در جمع دانشجویان دانشگاه افسری به آن اشاره شد و ایشان گفتند: «همچنانکه در موضوع سفر اربعین، مردم متدین به مرز‌ها نرفتند و در عزاداری‌های محرم نیز ضوابط ستاد ملی را دقیقاً رعایت کردند، عموم مردم باید در مسائلی همچون نرفتن به سفر‌ها و رعایت شیوه‌نامه‌ها، مراقبت جدی کنند تا از این بیماری خلاص شویم.». این یعنی پرچم مبارزه باز هم دست مذهبیون است و مردم عادی بیرون از گود نشسته اند و تنها نظاره گرند در صورتی که مباره با کرونا تنها برای یک دسته و گروه نیست و باید همه افراد به میدان می‌آیند تا آن را شکست دهیم. / منبع: دانشجو
24-news.ir/vdcefo8e.jh8n7i9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز