تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
یکی از مقام‌های ارشد سازمان ملل در امور پناهجویان گفت، اگر روند مذاکرات صلح افغانستان شکست بخورد و خشونت‌ها ادامه یابد، در حالی که هزاران بی‌خانمان برای زنده ماندن با بحران کرونا و زمستان سخت دست و پنجه نرم می‌کنند، این کشور با بحران بشری روبرو می‌شود.
وقوع بحران بشری در صورت شکست افغانستان در مذاکرات


به گزارش خبر24، فیلیپو گراندی، کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهجویان در پایان سفر چهار روزه خود به افغانستان به خبرگزاری ‌آسوشیتدپرس گفت، اگر درگیری‌ها در افغانستان ادامه یابد،‌ بی خانمانی و آوارگی بیشتر در داخل این کشور را شاهد خواهیم بود. اگر تلاش‌ها برای صلح نیز فروپاشد، به طور حتم شاهد بحران بزرگ بشری در این کشور خواهیم بود که البته امیدوارم اینطور نشود.

خشونت و ناآرامی در افغانستان در ماه‌های اخیر و همزمان با نشست‌های مذاکره کنندگان دولت و طالبان در قطر به منظور یافتن راهی برای پایان چندین دهه درگیری در افغانستان، افزایش یافته است و دو طرف پیشرفت کمی در این مورد حاصل کرده‌اند.

گراندی ادامه داد: فکر می‌کنم باید خود را برای هر چیزی در افغانستان آماده کنیم. ما باید برای مسائل بشری آماده باشیم.

کمیته نجات بین‌المللی نیز اوایل سال جاری میلادی هشدار داده بود که افغانستان در آستانه یک بحران است چون دولت این کشور نمی‌تواند ۸۰ درصد موارد احتمالی کروناویروس را مورد آزمایش قرار دهد.

موارد ابتلا به کرونا که به صورت رسمی در افغانستان ثبت شده بیش از ۴۳ هزار مورد است که شامل ۱۶۰۰ مورد مرگ می‌شود.

این مقام ارشد سازمان ملل همچنین به جامعه بین المللی تاکید کرد تا به تعهداتش در قبال افغانستان پایبند بماند و خواستار حمایت بیشتر برای افغان‌های بی‌خانمان و بازگشت آنها پیش از نشست اهدا کنندگان در ژنو در روزهای آتی شد.

وی ادامه داد: پیام من در ژنو این خواهد بود که کشورها باید خود را برای دو سناریو آماده کنند؛ یکی سناریوی خوبی است که در آن ضرورت سرمایه گذاری در توسعه است و دیگری در یکروند کوتاه مدت شامل غذا، آب و کمک‌های بیشتر برای سرپناه که مردم بی‌خانمان از این درگیری‌ها به آن نیاز دارند.

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی برای مهاجرت، علاوه بر افغان‌های بی‌خانمان و آواره در داخل کشور، بیش از ۷۴۲ هزار افغان دیگر هم از ایران و پاکستان از آغاز سال جاری میلادی به موطن خود برگشته‌اند. اکثریت آنها برای خانواده‌های بزرگ خود کار می‌کردند. اما فقدان فرصت‌های شغلی و ناامنی معضلی است که بسیاری از آنها با آن روبرو هستند.

کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهجویان همچنین از تمامی طرف‌های درگیر در افغانستان خواست تا خشونت در این کشور را کاهش دهند و گفت: خشونت در روند صلحی که به آن هم برای آوارگان و بی خانمان‌ها و هم برای تمامی مردم افغانستان نیاز داریم، کارساز نیست. من به مردم افغانستان می‌گویم که صبور باشند اما به دیگران می‌گویم که سرعت عمل به خرج دهند و خیلی زود راه حل بیابند چون بسیار به آن نیاز داریم. ۴۰ سال مدت زمان زیادی است که دارند رنج می‌برند.

24-news.ir/vdcjiaei.uqeytzsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز