تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نرخ ارز را در لایحه بودجه سال آینده حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفتیم همچنین برآوردهای اولیه برای قیمت نفت نیز برای سال 1400هر بشکه 40 دلار است.
برآورد قیمت نفت در بودجه 1400 هربشکه 40 دالار
به گزارش خبر24،محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران  درباره نرخ ارز و نفت در بودجه 1400 گفت: نرخ ارز را در لایحه بودجه سال آینده حدود 11 هزار و 500 تومان در نظر گرفتیم و برآوردهای اولیه برای نفت نیز برای هر بشکه 40 دلار است.

وی افزود: امروز لایحه بودجه سال 1400 در دولت مطرح شد و بعد از بحث و بررسی
مورد تأیید قرار گرفت و مقرر شد که ما از شنبه کار تبصره‌ها را هم آغاز کنیم و قبل از 15 آذر ماه به مجلس تقدیم کنیم. مجلس این نگرانی را داشت که این طرح‌شان به تایید و تصویب نرسد، چون ما مذاکراتی با مجلس داشتیم و در این لایحه تلاش شد که آن محورهای قابل اجرا از اصلاح ساختار در بودجه سال 1400 گنجانده شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: احیانا اگر موردی باقی‌مانده است، در اختیار نمایندگان مجلس هست که می‌توانند در فرآیند بحث و بررسی اصلاح ساختار را اعمال کنند؛ بنابراین از این جهت هیچ‌گونه نگرانی نیست.

نوبخت درباره حمایت‌های معیشتی اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌های شدیدی که از شنبه اجرا می‌شود و قطعا به بخشی از خانوارها آسیب می‌رساند و نیمی از نمایندگان به دنبال این بودند که از نظر معیشتی به این خانوارها کمک شود، این طرح ما برای چهار ماه آینده است. اگر هم که قصد داشته باشند این طرح را در سال آینده نیز ادامه دهند، می‌توانند در بودجه پیش‌بینی کنند. بنابراین این دو مشغله‌ای که نمایندگان مجلس داشتند، خوشبختانه در این اقدام ما گنجانده شده است.

وی خاطر نشان کرد: از 338 هزار میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده فقط 290 هزار میلیارد تومان دریافتی داشته و با عدم تحقق منابع مواجه‌ایم؛ از 338 هزار میلیارد تومان هزینه نیز 302 هزار میلیارد تومان هزینه شده است یعنی 36 هزار میلیارد تومان به اجبار صرفه‌جویی شده است. با این حال مطالبات گندم‌کاران، ایثارگران و حقوق و مزایا پرداخت و اجرای همسان‌سازی حقوق انجام شده و طبق قانون می‌توانستیم 38 هزار میلیارد تومان از تنخواه‌گردان بانک مرکزی نزد خزانه استفاده کنیم که فقط 12 هزار میلیارد تومان را استفاده کرده‌ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظها داشت: فروش نفت، دریافت مالیات و فروش اوراق مالی منبع درآمدی دولت برای سال آینده خواهد بود و سال آینده اوراق کمتری نسبت به امسال واگذار شده و طبق قانون برنامه ششم توسعه عمل می‌شود.

نوبخت اضافه کرد: ظرفیت مالیاتی کشور نیز به گونه‌ای است که به ما اجازه می‌دهد بجای اتکا به نفت، از محل مالیات درآمد کسب کنیم. درباره نفت هم بر اساس میزان صادرات امسال تا صادرات در شرایط مطلوب برنامه‌ریزی کرده‌ایم و هرچه درآمد مازاد به‌دست بیاوریم صرف طرح‌های بزرگ، دولت الکترونیک، شرکت‌های دانش بنیان، طرح‌های نیمه‌تمام و تقویت طرح تحول سلامت شده و صرف هزینه‌های جاری نمی‌شود.
24-news.ir/vdcjtaei.uqeyizsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز