تاریخ انتشاريکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه از سیاست های این کشور در مناطق مختلف جهان از جمله سوریه، لیبی،مدیترانه و مناقشه قره باغ دفاع کرد اما در عین حال گفت که قصد دخالت و الحاق هیچ سرزمینی را ندارد .
«مرد پرحاشیه»؛ مدافع ترک ها در قره باغ
به گزارش خبر24 به نقل از خبرگزاری آناتولی، اردوغان در سخنرانی ویدئویی خود در دوازدهمین همایش بین‌المللی امنیتی هالیفاکس گفت که کشورش نه به شرق و نه به غرب پشت نمی کند ، ضمن اینکه روابط خود با اروپا را گسترش می دهد و از آسیا و آفریقا نیز غافل نمی شود.

وی تاکید کرد که اگر امروز امیدها برای یافتن راه‌حل سیاسی در لیبی دوباره زنده شده است، در این امر مداخله به‌موقع ترکیه سهم بزرگی دارد.
وی افزود: با اقداماتی که ترکیه انجام داد، زمینه بازگشت امن و داوطلبانه بیش از 411 هزار آواره سوری به کشورشان فراهم شد. 
رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: در قره‌باغ نیز با توافقی که در نتیجه تلاش‌های مشترک ما با روسیه حاصل شده است، به یک درگیری شدید پایان داده شد و به حل بحرانی که 30 سال ادامه داشت، کمک کردیم.
اردوغان همچنین تاکید کرد: محاصره ترکیه در یک محدوده تنگ دیپلماسی، نه تنها اشتباه بلکه غیرممکن است.
وی اظهار کرد: به تلاش‌های خود برای پایان دادن به تحمیل انزوا بر ترک‌های قبرس و تقسیم منصفانه منابع هیدروکربن در مدیترانه شرقی همواره ادامه خواهیم داد. 
اردوغان گفت که به حمایت از دوستان خود از سوریه گرفته تا لیبی، مدیترانه شرقی و قفقاز ادامه می‌دهیم. بر تداوم این موضع خود با وجود سیاه نمایی ها مصمم هستیم.
وی افزود: به عنوان ترکیه وقتی که به مشکلات پیرامون توجه می‌کنیم به هیچ عنوان قصد دخالت با هدف الحاق نداریم.
24-news.ir/vdccx1qp.2bqs08laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز