تاریخ انتشاريکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
هزاران نفر از مردم پاریس و چند شهر دیگر با تجمع در خیابان‌ها و میادین اصلی، به لایحه قانونی جدید دولت فرانسه برای ممنوع کردن تصویربرداری از خشونت پلیس، اعتراض کردند.
قتل آزادی بیان برای اعتراض پلیس
به گزارش خبر24 ، در حالی که هنوز اعتراضات ضد نظام سرمایه‌داری و بی‌عدالتی در فرانسه ادامه دارد، ارائه لایحه قانونی توسط دولت پاریس برای ممنوع کردن تصویربرداری از خشونت و پلیس سرکوب تظاهرات، خشم مردم را بیشتر کرد.
به نوشته خبرگزاری «
رویترز»، چند هزار نفر از مردم پاریس که تعدادی از آنها جلیقه‌های زرد به تن داشتند، روز شنبه (به وقت محلی) با تجمع در خیابان‌های اصلی این شهر و نزدیک برج ایفل، اعتراض خود به این طرح را نشان دادند.
در این تظاهرات که گروه‌های مختلفی از مردم شامل فعالان حقوقی، نمایندگان اصناف و اتحادیه‌ها و همچنین خبرنگاران شرکت داشتند، شعار «همه می‌خواهند از پلیس فیلم بگیرند!» و «آزادی» سر می‌دادند.
بر این اساس، تظاهرات‌کنندگان که علاوه بر پاریس، در شهرهای مارسِی، لیل، مون‌پلیه، رن، نیس و سن اتین راهپیمایی به راه انداخته بودند، پلاکاردهایی با نوشته «ما زمانی موبایل‌های خود را زمین می‌گذاریم، که شما سلاح‌هایتان را زمین بگذارید»، حمل می‌کردند.
به نوشته رویترز، نیروهای امنیتی و پلیس نیز با تجهیزات ضد شورش تا دندان مسلح، معترضان را دوره کرده بودند.
موافقان این طرح مدعی هستند چهره مأموران پلیسی که با خشونت تظاهرات‌کنندگان را سرکوب کرده و مورد ضرب‌وشتم قرار می‌دهند، نباید در تصاویر دوربین‌ها (چه رسانه‌ای و چه شخصی) ثبت شوند تا از آزار و اذیت احتمالی در امان بماند.
مخالفان اما معتقد هستند این محدودیت به نوعی ضد آزادی بیان و نقض آزادی خبرنگاران برای گزارش دادن اعتراضات است. طبق این قانون، ۵۳ هزار دلار جریمه نقدی و یک سال حبس در انتظار متخلفان است.
شنبه هفته قبل نیز معترضان فرانسوی موسوم به «جلیقه‌ زرد‌ها» بار دیگر در خیابان‌های پاریس تجمع کردند و به اعتراض علیه نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های دولت امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پرداختند. 
 

24-news.ir/vdcfmmdt.w6dyjagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز