تاریخ انتشاريکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: داروی رمدسیویر حتی در داروخانه ها هم توزیع نمی شود و موارد توزیع این دارو در ناصرخسرو و بازار سیاه داروی تقلبی است و فقط برچسب رمدسیویر دارد.
داروی کرونا ناصر خسرو تقلبی است
به گزارش خبر24،درباره وجود داروی رمدسیویر در بازار ناصرخسرو توضیح داد: داروهای موجود در بازار غیر رسمی کاملا تقلبی هستند و از مردم می خواهیم و هشدار می دهیم که به هیچ عنوان از مسیر غیر رسمی دارو تهیه نکنند.

رمدسیویر یک داروی تزریقی است که در سالهای گذشته برای درمان ابولا تولید شده است اما پس از پاندمی کووید۱۹ در موارد درباره اثربخشی این دارو بر این بیماران شواهدی مطرح شد به همین علت هم اکنون از این دارو که تولید ایرانی هم دارد به عنوان یکی از داروهای مطرح برای کمک به بهبود مبتلایان به بیماری کووید۱۹ نام برده می شود. البته هنوز بیماری کرونا هیچ داروی اختصاصی برای درمان ندارد. 

وی افزود: داروی رمدسیویر صرفا یک داروی بیمارستانی است که حتی در داروخانه ها توزیع نمی شود و فقط بیماران کرونایی که در بیمارستان بستری می شوند با تشخیص پزشک متخصص به این دارو دسترسی پیدا می کنند و خارج از این مسیر دیگری برای دسترسی به این دارو وجود ندارد بنابراین هر مورد فروش داروی رمدسیویر در بازار سیاه و غیر رسمی از جمله ناصر خسرو، داروی تقلبی است یا دارویی است که ممکن است اصلا رمدسیویر نباشد. چندین مورد کشفیات این دارو را داشته ایم که فقط برچسب آن رمدسیویر بوده، مصرف این دارو از بازار آزاد بسیار خطرناک است و ممکن است به قیمت جان بیمار تمام شود.

واکسن آنفلوانزا امسال در داروخانه ها توزیع نشد

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره واکسن آنفلوانزا نیز گفت: واکسن آنفلوانزا امسال در داروخانه ها توزیع نشد و فقط برای توزیع برای گروه های خاص از جمله زنان باردار و سالمندان بالای ۶۵ سال در اختیار معاونت بهداشتی وزار بهداشت قرار گرفت تا برای گروههای خاص تزریق شود و وارد داروخانه ها نشد چون نیاز بود گروهای خاص و نه افراد معمولی به این واکسن دسترسی داشته باشند، افراد معمولی با رعایت فاصله اجتماعی، شستن مداوم دست و استفاده از ماسک که برای پیشگیری از کرونا انجام می شود، در برابر آنفلوانزا نیز ایمن می شوند اما گروههای خاص تعیین شده، به استفاده از واکسن آنفلوانزا نیاز داشتند و قرار شد در خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی این واکسن برای این گروهها تزریق شود.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو درباره مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها گفت: در بین آنتی بیوتیک های خوراکی آموکسی سیلین و آموکسی کلاو و سفالکسین و سفیکسیم در صف اول مصرف و تجویر قرار دارند و در بین آنتی بیوتیک های تزریقی پنی سیلین و چنتمایسین بیشترین میزان مصرف و تجویز را دارند.

کاهش تجویز آنتی بیوتیک در کشور

وی افزود: در سالهای اخیر با افزایش نظارت و پایش نسخه های پزشکان میزان تجویز آنتی بیوتیک در نسخه ها از ۵۱ درصد نسخه ها به ۳۹درصد کاهش یافته است البته هنوز تا میزان توصیه شده سازمان بهداشت جهانی که حداکثر ۳۰ درصد است فاصله داریم اما فعالیت های موثری در این زمینه انجام شده است.

محمد حسینی ادامه داد: یکی از علل افزایش تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشکان اصرار بیماران برای تجویز این داروهاست که در موارد غیر ضروری باعث ایجاد مقاومت میکروبی بدن نسبت به آنتی بیوتیک می شود. مشکل دیگری که باعث ایجاد مقاومت دارویی می شود، قطع آنتی بیوتیک بدون اجازه پزشک است.

وی گفت: میکروبها بعد از اینکه به تعداد مشخصی در بدن می رسند احساس بدن درد و بیماری ایجاد می کنند. وقتی شروع به مصرف آنتی بیوتیک می کنیم اول ضعیف ترین میکروبها از بین می روند و هنوز همه میکروبها از بین نرفته اند تعداد زیادی از آنها که البته ضعیف تر هستند از بین می روند و فرد احساس بهبودی پید می کند اما میکروبهای قوی تر باقی می مانند و با قطع آنتی بیوتیک در حالی که مقاوم تر شده اند؛ تکثیر می کنند و این بار برای درمان بیماری به آنتی بیوتیک های قوی تر نیاز می شود.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو افزود: گروه تجویز منطقی دارو از سال ۷۵ تشکیل شده و  تاکنون برای تجویز منطقی دارو در دو شاخه یکی برای فرهنگ مصرف، در مدارس با تهیه کتابهای قصه برای نسل آینده و دیگری برای آموزش خانم های خانه دار و نیز تبلیغات در سطح شهر به صورت بیلبورد اقدامات زیادی انجام شده است.

وی گفت: در کنار این با همکاری گروه عفونی دانشگاه تهران، فیلم های آموزشی برای همکاران پزشک تهیه کردیم که در اختیار دانشگاهها قرار گرفته است. بررسی نسخه ها و میزان تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشکان نیز در دستور کار است.

محمد حسینی افزود: مصرف آنتی بیوتیک به درمان بیماری های ویروسی کمکی نمی کند بلکه با از بین بردن میکروبه های خوب داخل روده که به جذب غذا کمک می کند ما را در مقابل ویروس بی سلاح تر و وضعیت را بدترمی کنند، اجازه دهید برای مصرف آنتی بیوتیک پزشک تصمیم بگیرد و زمان و میزان مصرف را تعیین کند بعد اقدام کنید.

فروش بدون نسخه آنتی بیوتیک ممنوع است

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت وزارت بهداشت گفت: فروش آنتی بیوتیک بدون نسخه در داروخانه ها ممنوع است و اگر انجام می شود تخلف است. یکی از مهمترین اقدماتی که جلوی این کار را می گیرد نظارت مردم و عدم درخواست مردم است. اگر فرهنگ مصرف را درست کنیم هیچ داروخانه ای خودش دنبال کسی نمی رود که آنتی بیوتیک بدهد باید این فرهنگ را اصلاح کنیم تا مردم بدانند این فرهنگ چقدر به مردم ضرر می زند.

وی گفت: نظارت بر داروخانه ها برای جلوگیری از توزیع بدون نسخه آنتی بیوتیک هم انجام می شود اما در کشور ۱۳ هزار داروخانه داریم و نمی توانیم در تمام ساعات شبانه روز بازرس بگذاریم، مردم ناظران اصلی بر قانون باشند و بدانند مطابق قانون فروش آنتی بیوتیک و البته درخوست آن بدون نسخه ممنوع است.

محمد حسینی تاکید کرد: آنتی بیوتیک ها روی ویروس ها تاثیری ندارند؛ متاسفانه با شیوع کرونا و شایعات غیر علمی مصرف بی رویه آن اتفاق می افتد و گروه زیادی به مصرف آنتی بیوتیک ها حتی به عنوان پیشگیری دست می زنند، مصرف بی رویه سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. تنها سلاح ما در برابر این بیماری سیستم ایمنی است . ممکن است در مواردی که همزمان عفونت باکتریال هم در بدن بیماران کرونا باشد ، پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند که باید پزشک تشخیص دهد. در هر صورت بیماری کووید۱۹ داروی اختصاصی آنتی ویرال ندارد و برای درمان بیماری های ویروس از آنتی بیوتیک استفاده نمی کنیم.
24-news.ir/vdcgxw9n.ak9q34prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز