تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
اقدام آموزش و پرورش برای راه اندازی شبکه آموزش دانش آموزی "شاد" علیرغم برخی کاستی ها و معایب حاکی از عزم جدی و وجود همدلی در متولیان نظام آموزشی کشور برای عبور از شرایط سخت و جبران عقب ماندگی هایی است که از بحران کرونا حاصل شده است.
تأملی در مزایا و معایب شبکه آموزش دانش آموزی
خبر24- حسین شاملو ؛ حرکت دنیای امروز به طور فزاینده ای به سمت دیجیتالی شدن پیش می رود و بهره گیری از فناوری در حوزه تدریس و آموزش نیز ابزاری کارآمد برای یادگیری دروس و آموزه های علمی و تربیتی به شمار می رود.

در کشور ما در سالیان اخیر مباحث گسترده ای پیرامون بهره گیری از فناوری های نوین در امر آموزش و راه اندازی شبکه ای منسجم در سیستم آموزشی کشور برای آموزش آنلاین و مجازی دانش آموزان در جریان بوده است

همزمان با شیوع بیماری کرونا و علیرغم رقم خوردن اتفاقات تلخ و تبعات منفی ناشی از آن، شاهد ایجاد تحولی شگرف و اساسی در نظام آموزشی مان بودیم که با وقوع این تحول، زمینه ها و بسترهای لازم برای ورود به عرصه آموزش های مجازی و آنلاین برای سیستم آموزشی کشور مهیا گردید.

دراین بین شبکه آموزش دانش آموزی«شاد» که به همت وزارت آموزش و پرورش برای جبران عقب ماندگی درسی دانش آموزان در ایام تعطیلی مدارس طراحی گردید، گامی مثبت و سازنده در جهت اعتلای نظام آموزشی و فراگیرشدن آموزش از راه دور برای آحاد دانش آموزان کشورمان شد.

می توان به روشنی اذعان کرد ایجاد این شبکه با وجود کاستی ها و برخی معایب که البته به مرور زمان مرتفع خواهد شد، گامی مهم در تغییر سبک آموزش و حرکت به سمت استفاده از تکنولوژی در آموزش و پرورش و همگام شدن با نظامات آموزشی جهانی است.

پرواضخ است نقش بی بدیل معلمان فداکار و دلسوز نظام آموزشی کشورمان که آوازه شهرت عاطفی و اخلاقی شان، شهره در اقصی نقاط دنیاست، نقشی اساسی، راهگشا، مهم و راهبردی است که باعث شده خلاء نبود کلاس های حضوری درس و جنب و جوش و فعالیت فیزیکی فرزندان مان به خوبی جبران شود.

به نظر می رسد اولین مزیت این شبکه حضور قاطعانه، مسئولانه و مستمر مدیران مدارس و معلمان در بستر این فضا و نظارت آگاهانه بر نحوه عملکرد دانش آموزان در این شبکه است که تشابه نسبی مطلوبی را با فضای واقعی مدارس ایجاد نموده است.

مدل متفاوت و جذاب آموزش دراین شبکه که برای دانش آموزان از تازگی و تنوع خاصی برخوردار است در کنار حس آرامش روحی و رونای  ناشی از حضور در منزل و در آغوش والدین بودن، از جمله مزایایی است که این شبکه به همراه داشته است.

از آنجاییکه بچه های امروزی معمولا نسبت به کارکردن با تجهیزات و وسائل الکترونیکی علاقه نشان میدهند، کار با کامپیوتر، موبایل، تبلت و لپ تاپ و آشناشدن با کارکردهای سازنده و کارآمد آن در حوزه درسی، جذابیت خاصی ایجاد کرده و بنابراین آموزشی که از این طریق داده شود یقینا ماندگاری بیشتری در اذهان دانش آموزان خواهد داشت.

درکناراین مزایا، ارتقای عدالت آموزشی و کیفیت درآموزش، جبران عقب افتادگی درسی ناشی از تعطیلی مدرسه ها، ارتقای هرچه بیشترسطح دانش فنی در حوزه IT و سایر مباحث تخصصی دیگربرای دانش آموز، معلم و والدین، مشابهت نسبی کلاس های مجازی با فضای واقعی کلاس به لحاظ حضورآنلاین دانش آموزان، مدیر و معلم در کلاس، آماده کردن دانش آموزان برای امتحانات پایانی و برگزاری جلسات رفع اشکال آنلاین و ایمن بودن بچه ها از ابتلا به بیماری های مسری مثل کرونا از مواردی هستند که راه اندازی شبکه شاد به دنبال داشته است.

پرمسلم است در کنار این مزیت ها، متولیان امر باید به نکاتی مثل: مشکلات قطع و وصلی نت، لزوم پشتیبانی قدرتمند نرم افزاری و سخت افزاری برای شبکه، عدم دسترسی برخی مدارس روستایی و مناطق خاص به لحاظ نداشتن شرایط وامکانات مادی و وضعیت اقلیمی و جغرافیایی، عدم امکان حضور والدین شاغل در کنار فرزندان در زمان تدریس، لزوم چند اکانته شدن سامانه و لزوم هماهنگی بین زمان برگزاری کلاس ها با کلاس های مکمل اموزشی شبکه آموزش صداوسیما توجه خاصی داشته و هرچه سریع تر درصدد مرتفع شدن مشکلات برآیند.

بهرحال آنچه درایجاد شبکه آموزش دانش آموزی مثبت و سازنده به نظر می رسد، انسجام مسئولان کشور به ویژه متولیان سیستم آموزش و پرورش در همدلی و اهتمام جدی برای عبور از شرایط سخت و راه اندازی شبکه ای است که باوجود بسیاری مشکلات موجود و کاستی ها مورد انتظار نبود اما وزارت آموزش و پرورش به خوبی از عهده انجام این مهم برآمد که جای تقدیر و تحسین دارد.
 
24-news.ir/vdccooqs.2bqop8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز