تاریخ انتشارسه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
سخنگوی دولت گفت: برجام به علت تخطی امریکا نتوانست انتظارات اقتصادی مردم را برآورده کند.
فایل ویدیو
به گزارش خبر24،علی ربیعی در ادامه سخنانش در نشست هفتگی با خبرنگاران با اشاره به پنجمین سالگرد تصویب برجام تصریح کرد: آنچه امروز از برجام باقی مانده؛ تعهد آشکار ایران به شفافیت در برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای و نقش بر‌آب کردن دهه‌ها تبلیغات ایران هراسی و نیز اتکاء ناپذیری آمریکا در توافق‌های چندجانبه بین المللی است.
 
سخنگوی دولت گفت: زمان آن رسیده که مروری منصفانه نسبت به محتوای این توافق و دستاورد‌های آن داشته باشیم.

وی افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته به دلیل خروج امریکا از برجام این توافق تا اندازه زیادی در حوزه ارتباطی کارکرد خود را برای مردم با وجود تحریم‌های ظالمانه ترامپ و دار و دسته اش به منظور فروپاشی ایران از دست داد و سبب شد عده‌ای نیز راه قضاوت غیر منصفانه را در مورد برجام در پیش بگیرند.

آقای ربیعی گفت: امریکایی‌ها نگذاشتند که مردم ایران از فواید اقتصادی برجام منتفع شوند، خودشان نیز دچار خسارت‌های زیادی در عرصه بین المللی، افکار عمومی و حتی داخل امریکا شدند.

وی افزود: قطعاً نقض برجام نمی‌تواند واقعیتی را تغییر دهد که جمهوری اسلامی ایران با این توافق نشان داد تمام تبلیغات یک دهه اخیر و بیشتر از آن درباره فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران گوش جهان را کر کرده بود بی اعتبار است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما ثابت کردیم چیزی برای مخفی کردن نداریم و همه جار و جنجال‌ها و تحریم‌هایی که ملت ما را در تمام این مدت آزرده است، فقط به نیات سیاسی و فقط برای تأمین رضایت رژیم صهیونیستی و جنگ طلبان بهانه جو بوده است.

آقای ربیعی گفت: امریکا با خروج از برجام که اثرات آن در مقایسه با خروج از توافق‌های دیگر قابل مقایسه نیست، خود را بی آبرو و منزوی کرده است و امروز با وجود دشواری‌هایی که تحریم‌های غیر انسانی بر مردم ما وارد کرده، شاهد ایستادگی ایران در برابر این زورگویی ناعادلانه و باورنکردنی هستیم.

وی افزود: آنچه امروز از برجام باقی مانده است؛ تعهد آشکار و انکارناپذیر ایران به شفافیت در برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای و نقش بر‌آب کردن دهه‌ها تبلیغات ایران هراسی امریکا و رژیم صهیونیستی و از طرفی معلوم شدن اتکاء ناپذیری و غیر قابل اعتماد بودن امریکا در توافق‌های چندجانبه بین المللی است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: امریکا به چندجانبه گرایی و دیپلماسی که با تفاهم با سازمان‌های بین المللی شکل گرفته بود، بی احترامی کرد.

آقای ربیعی گفت: ما بدون برجام و با عدم همکاری امریکا در انجام تعهداتش باید میلیون‌ها دلار خرج می‌کردیم تا این حقایق را به جهان ثابت کنیم.
 
وی زمان جلسه سخنگویی را برای پرداختن به موضوع برجام کافی ندانست و افزود: تنها به قطعنامه‌هایی که منتفی شد اشاره می‌کنم؛ در حالی که هیچ کشوری را سراغ نداریم که بدون جنگ و فروپاشی از ذیل فصل ۷ منشور شورای امنیت خارج شود در همین حال با وجود ظرفیت‌های برجام و فراهم ساختن دستاورد‌های بزرگ هسته‌ای هم به دست آمد که امروز دشمنان ما آرزوی نابودن کردن آن‌ها را دارند.

سخنگوی دولت گفت: امروز برجام به موضوعی چالشی در داخل امریکا تبدیل شده است، گاهی برای فهم آنچه که به دست آورده ایم باید به اعترافات بدخواهان ایران نگاه کنیم و برای بررسی بیشتر آثار سیاسی برجام کافی است به گزاره‌ای از ترامپ توجه کنیم که خروج از برجام را بزرگترین خدمت به رژیم صهیونیستی دانست.

آقای ربیعی افزود: برجام به دلیل تخطی امریکا نتوانست انتظارات اقتصادی مردم را برآورده کند، اما هنوز ارزش توجه و یادآوری به عنوان یک افتخار چندجانبه دیپلماتیک را که امریکا در آن سرافکنده شده و ایران سربلند بیرون آمده است، دارد.

وی گفت: امریکا راهی ندارد و در آینده هر کسی که در کاخ سفید می‌نشیند باید به میزی برگردد که آن را ترک کرده بود.

سخنگوی دولت همچنین در خصوص جلسه سران قوا تصریح کرد: در این جلسه موضوعات اقتصادی و برنامه‌های آینده مطرح شد، این جلسه اولین جلسه با حضور رئیس مجلس یازدهم بود و بیشتر به بحث و بررسی و ترسیم اوضاع گذشت.

آقای ربیعی با اشاره به تشکیل کارگروهی در ستاد اقتصادی، افرود: در جلسه آینده سران قوا، وضعیت اقتصادی و ارزی و مشکلات و موضوعات مهم در حوزه اقتصادی بررسی می‌شود که نیاز به هماهنگی سه قوه و یا حتی برخی تصمیمات فراقوه‌ای دارد.
دولت آماده تعامل باقوای دیگر درحل مشکلات مردم

سخنگوی دولت ضمن تاکید بر اینکه دولت برای حل مسائل مهم، چون تورم، کاهش ارزش پول ملی و مسائل اقتصادی آماده است گفت: جلسه دیروز سران قوا جلوه‌ای از بنای در کنار هم بودن همدلانه بود.

آقای علی ربیعی در جلسه هفتگی با خبرنگاران با اشاره به مشکلاتی که امروز کشور با آن روبروست تصریح کرد: بدون تردید عبور از این چالش‌های همپوشان که با آثار عظیم اقتصادی و اجتماعی کرونا هم در هم تنیده، نیازمند تمرکز بر مسائل اصلی، همراهی، همدلی و هم افزایی بین ارکان نظام و از آن مهمتر بین همه آحاد جامعه است.

وی با اشاره به چند جبهه در عرصه‌های بین المللی، فشار‌های تحریم، زورگویی‌های آمریکا و مشکلات اقتصادی و معیشتی دردناک برای مردم گفت: آثار کرونا که اقتصاد‌های بانشاط دنیا را هم دچار مشکل کرده توام با دیگر مشکلات در کشور ما هم تاثیرگذار بوده است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه عبور موفق و کاستن از مشکلات جامعه با همکاری همه جانبه و هم افزا و درک و فهم مشترک از مسائل امکانپذیر است اظهار داشت: خوشبختانه مثل همیشه مقام معظم رهبری با درک عمیق از شرایط توصیه‌های راهگشایی برای هم افزایی همه ارکان نظام ارائه کردند؛ جلسه دیروز سران سه قوه جلوه‌ای عالی از تصمیم و بنای سران قوا برای کار و کنار هم بودن همدلانه بود.

وی با اشاره به اینکه دولت آمادگی دارد پیرامون مسائل مهم همچون تورم، کاهش ارزش پول ملی و مشکلات تولید ناشی از مسائل تحریم با همه توان و در تعامل با قوای دیگر راهکار‌های اساسی ارائه بدهد گفت: با توجه به اینکه دولت در خط مقدم و کانون مقابله با مشکلات قرار دارد با احساس مسئولیت به آینده ایران همه قوا را به همکاری برای حل این مشکلات دعوت می‌کند.

سخنگوی دولت همچنین اظهار داشت: معتقد هستیم با هم اندیشی و هم افزایی قوا در کنار ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی خود می‌توانیم با ظرفیت سازی‌های نوین از عهده مشکلات پیش رو بر بیاییم و زیرساخت‌های ورود به قرن جدید را هم تمهید کنیم.
 
ایران و سوریه دارای مناسبات ویژه هستند
 
سخنگوی دولت درباره اهمیت توافقنامه ایران و سوریه که هفته گذشته با حضور سرلشکر باقری امضا شد، گفت: همواره اعلام کردیم ایران و سوریه دارای مناسبات ویژه هستند ودر سال‌های مبارزه علیه تروریسم این همکاری بیشتر شده است. ما تجربه همکاری دیرین با مرحوم حافظ اسد داشتیم و ابعاد این توافقنامه جدید در حوزه‌های آموزشی، امنیتی و فنی است.
 
ربیعی  همچنین گفت با اشاره به حضور تروریست ها در سالهای اخیر در خاک سوریه گفت: احتمال بازگشت تروریسم وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه ما برای تقویت سامانه پدافند هوایی سوریه با تکنولوژی ایرانی اعلام آمادگی کردیم افزود: همینطور سرلشکر باقری با مستشاران ایران در آنجا دیدار و گفتگو کردند.
 
کرونا همچنان موضوع اصلی دولت است
 
سخنگوی دولت گفت: کرونا همچنان در دولت و ستاد ملی کرونا موضوع اصلی است و استفاده نکردن از ماسک و شرکت در تجمعات، عامل اصلی شیوع و ابتلا به این بیماری شناخته شده است.
 
آقای ربیعی در ادامه افزود: تمام گزارش‌ها حاکی از رعایت کردن مردم با ماسک و فاصله گذاری است، اما تجمعات متأسفانه رعایت نمی‌شود و به ناچار تصمیمات سخت تری در این زمینه اتخاذ شد بنابر این ستاد ملی کرونا تصمیم گرفت که در هر شهر علت شیوع را بررسی کند و اطلاع رسانی شود.
 
 وی اضافه کرد: قرار شد برای شهر‌هایی که فعلاً سفید ارزیابی شدند برنامه مراقبت بیشتر انجام و برای این که از سفید خارج نشوند تمهیداتی اندیشیده شود.
 
اقای ربیعی گفت: یک کارگروه مرکزی برای نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی زیر نظر وزیر بهداشت و نیز برای صنوف و بخش‌های مختلف کارگروه‌های نظارتی تشکیل شد، در حوزه اصناف مسئولیت به اتحادیه‌ها و در ادارات به سازمان استخدامی سپرده شد و امیدواریم با نظارت‌های دقیقی که صورت می‌گیرد کمتر شاهد عدم رعایت پروتکل‌ها باشیم.
 
وی افزود: همچنین تصمیم گرفته شد با تخلفات نیز برخورد شود، و مراکزی که رعایت نمی‌کنند بار اول تذکر می‌گیرند و بار دوم پلمپ خواهند شد.
 
ایران همچنان قدرت علمی اول در منطقه است
 
سخنگوی دولت گفت: آقای ستاری گزارشی در جلسه دولت دادند که خوشبختانه ما همچنان قدرت علمی اول در منطقه هستیم و امسال نیز رتبه ما بیش از ۸ درصد رشد داشته و در ارائه مقالات نیز رتبه ۱۵ جهان هستیم.
 
آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری افزود: یکی از تصمیمات مهم این هفته هیات وزیران وضعیت بازار سرمایه بود که با توجه به کشش تقاضای بالا و به منظور استفاده از فرصت‌های تامین مالی از این بازار بود.
 
وی گفت: دولت به منظور استفاده از فرصت‌های تامین مالی بازار با افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی در بازار سرمایه، موافقت کرد.
 
سخنگوی دولت افزود: به موجب این تصمیم کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند همکاری لازم را با وزارت اقتصاد و دارایی در افزایش سهم شناور آزاد حداقل به میزان ۲۵ درصد شرکت‌های تابعه اعم از شرکت‌های دولتی و شرکت‌های نهاد‌های عمومی همچنین سازمان‌ها و صندوق‌های بازنشستگی مطابق مقررات بورسی در بازارسرمایه به عمل آورند.
 
آقای ربیعی گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز مکلف شد ماهانه پنج درصد از تخصیص بودجه دستگاه‌هایی را که متناسب با گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به افزایش سهم شناورآزاد شرکت‌های مربوطه خود اقدام نمی‌کنند کاهش دهد.
 
وی افزود: این بنای دولت است تا با کوچک کردن خود سهم بیشتری از طریق بورس به مشارکت مردم در اقتصاد کشور بدهد.
 
سخنگوی دولت با اشاره به تصمیم دیگر هیات وزیران در راستای تقویت و مدیریت عرضه سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه گفت: پیش از این شرکت‌های بورسی در بازار‌های سرمایه از طریق افزایش سرمایه با استفاده از سرمایه‌های خرد، تزریق شده است و به خاطر اینکه بتوانیم بیش از گذشته افزایش داشته باشیم لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی را با قید دو فوریت تصویب کردیم تا به محلس ارسال و به سرعت تصویب شود.
 
آقای ربیعی افزود: حمایت از بورس کماکان در دستور کار دولت است و در هفته گذشته نیز برخی از جلسات دولت را به خود اختصاص داد در پی اقدامات بورسی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام داد اثار مثبتی به وجود آمد و سرمایه بانک رفاه کارگران حدو د پنج هزار میلیارد تومان از این محل افزایش پیدا کرد.
 
وی اضافه کرد: این امر موجب شد که ظرفیت برا‌ی دادن وام‌های قرض الحسنه به بازنشستگان کارگری کشور از ۲۰۰ میلیارد تومان به دو هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند این برای بازنشستگان خبر خوبی است و بدان معناست که در سال ۹۹ به اندازه ۱۵ سال گذشته وام قرض الحسنه بدون ضامن به بازنشستگان پرداخت خواهد شد.
 
اقای ربیعی افزود: همچنین دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خود را به تامین اجتماعی پرداخت کرد.
 
سخنگوی دولت گفت: پیش بینی کرده بودیم که حقوق بازنشستگان به خواسته انان نزدیک خواهد شد که خوشبختانه امروز شاهدیم افرادی که ۳۰ سال سابقه کار دارند و در ماه‌های گذشته یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان دریافت می‌کردند حقوقشان به دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.
 
آقای ربیعی افزود: تصمیم جدیدی نیز اتخاذ شد برای ۳۰ سال به بالایی‌ها که پرداختی نداشتیم اکنون تا ۳۵ سال پرداخت خواهد شد و آن‌هایی که پنج سال بیشتر از ۳۰ سال بیمه پرداخت کردند به آن‌ها نیز پرداخت خواهد شد و آن‌ها نیز حداقل دریافتی شان سه میلیون تومان شد.
 
وی گفت: بر اساس مصوبه دولت و تاکید رئیس جمهور جامعه ایثار گری نیز تا پایان دولت مطالبات خود را دریافت خواهند کرد و یک کارگروه کارشناسی با ریاست سازمان برنامه و بودجه و بنیاد شهید و ستاد کل نیرو‌های مسلح تشکیل شد تا واحد‌های مسکونی به خانواده ایثارگران داده شود. با وزارت مسکن این قرارداد امضا شد در دولت بحث شد، زمین‌های آن تامین شده، با وزارت مسکن تفاهم نامه‌های لازم صورت گرفته و امیدواریم با اهتمامی که صورت خواهد گرفت بتوانیم تا پایان دولت این واحد‌های مسکونی را به خانواده معزز ایثارگران تقدیم کنیم.
 
سخنگوی دولت افزود: گزارشی نیز آقای دکتر ستاری در جلسه دولت دادند که خوشبختنانه ما همچنان قدرت علمی اول در منطقه هستیم و امسال نیز رتبه ما بهبود پیدا کرده و بیش از ۸ درصد نیز رشد داشته و در ارائه مقالات نیز رتبه ۱۵ جهان هستیم.
 
وی گفت: یکی از آثار خوب این گزارش این بود که رتبه‌های ما عمدتاً در علوم پایه و فنی بوده و این به ان معنی است که در زمینه تحقیقات و پژوهش که پایه‌های ظرفیت ساز برای رشد و توسعه کشور هستند خوشبختانه با وجود تحریم‌ها توانستیم رشد کنیم و در شرایط لزوم این منابع انسانی و دانش جهشی کشور ما را متحول خواهد کرد.
24-news.ir/vdciwqap.t1az52bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز