تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
تویوتا خودرو الکتریکی شاسی‌بلند bZ۴X را رونمایی کرد. این خودرو در دو مدل محورجلو و چهارچرخ به بازار عرضه خواهد شد.
به گزارش خبر24، تویوتا ماه آوریل bZ۴X را معرفی کرد. این خودرو یکی از هفت خودرو تمام‌برقی سری Beyond Zero است که بنابه اعلام این خودروساز، تا سال ۲۰۲۵ معرفی خواهند شد. تا روز گذشته، اطلاعات زیادی از این خودرو دردسترس نبود؛ اما روز جمعه با معرفی مدل تولیدی این شاسی‌بلند، جزئیات کاملی درباره‌اش منتشر شد.

خودرو الکتریکی bZ۴X در دو مدل دیفرانسیل‌جلو و چهارچرخ متحرک عرضه خواهد شد. مدل اول از موتور ۱۵۰ کیلووات‌ساعتی بهره می‌برد که می‌تواند در ۸/۴ ثانیه سرعت خودرو را از صفر به صد برساند.

خودرو تمام‌برقی bZ۴X تویوتا +عکس
طبق استاندارد WLTC، این خودروساز ادعا می‌کند که باتری ۷۱/۴ کیلووات‌ساعتی مدل دیفرانسیل‌جلو (FWD) این امکان را فراهم کرده است که با هر بار شارژ، مسافتی درحدود ۵۰۰ کیلومتر یا ۳۱۰ مایل را طی کند. انتظار می‌رود پس از آزمایش عملی این خودرو، میزان مسافت واقعی آن کمتر از ۵۰۰ کیلومتر باشد. گفتنی است که مسافت اشاره‌شده برای مدل ژاپنی bZ۴X است که شاید درمقایسه‌با مدل‌های مخصوص بازار آمریکا کمی تفاوت داشته باشد.
خودرو تمام‌برقی bZ۴X تویوتا +عکس
باتری این خودرو از شارژ سریع ۱۵۰ کیلوواتی DC پشتیبانی می‌کند. بدین‌ترتیب، می‌توان با حدود ۳۰ دقیقه شارژ، ۸۰ درصد ظرفیت باتری آن را شارژ کرد. دو موتور ۸۰ کیلووات‌ساعتی در مدل چهارچرخ متحرک (AWD) تعبیه شده است که هرکدام روی یکی از محورها قرار گرفته‌اند. مجموع توان خروجی این موتورها ۱۶۰ کیلووات است.

خودرو تمام‌برقی bZ۴X تویوتا +عکس
همچنین، شتاب صفر تا صد این مدل ۷/۷ ثانیه اعلام شده است. طبق گفته تویوتا، این مدل با هر بار شارژ می‌تواند مسافتی درحدود ۴۶۰ کیلومتر طی کند. در هر دو مدل این خودرو برقی، باتری‌ها در شاسی قرار داده شده‌ است. این ویژگی باعث شده است که مرکز ثقل این شاسی‌بلند کاهش و استحکام آن افزایش یابد.

خودرو تمام‌برقی bZ۴X تویوتا +عکس
تویوتا قصد دارد bZ۴X را به ویژگی‌های اضافه‌ی دیگری مجهز کند. یکی از این قابلیت‌ها سقف خورشیدی است که به‌گفته‌ این خودروساز، می‌تواند انرژی موردنیاز برای ۱،۱۲۰ مایل (حدود ۱،۸۲۰ کیلومتر) را تولید کند. علاوه‌براین، تویوتا سیستم فرمان به‌ سیم را ارائه می‌دهد که اتصال مکانیکی بین فرمان و چرخ‌های جلو را از بین می‌برد. هر دو ویژگی اشاره‌شده در مدل‌های منتخب این خودرو برقی در دسترس خواهد بود. bZ۴X اواسط سال ۲۰۲۲ در ایالات متحده و سایر بازارها عرضه خواهد شد.
خودرو تمام‌برقی bZ۴X تویوتا +عکس
 
24-news.ir/vdcb58bw.rhb59piuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز