تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۱
یک کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر تحقق خروج آمریکا از منطقه غرب آسیا، گفت: آمریکایی ها از منطقه خارج نمی شوند بلکه اخراج می شوند و این مسئله تحقق یافته است.
اخراج آمریکا از منطقه حتمی است/ روسیه هراسی شیطنت رسانه ای است
به گزارش خبر24؛ فؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار خبر24، با اشاره به اخراج قطعی آمریکا از منطقه افزود: آمریکایی ها هیچ وقت اهل خارج شدن به شکل عادی از هیچ منطقه ای نیستند، اما سیاست های استکبارستیزانه جمهوری اسلامی و مجاهدت مردم منطقه و محور مقاومت تحت فرماندهی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و سایر همرزمان این شهید والامقام، ضمن شکست توطئه های توسعه طلبانه و خصمانه آنها، مردم منطقه و انسان های آزاداندیش و بیدار منطقه و دنیا را بر آن داشت تا موضع سختگیرانه تری نسبت به زورگویی های آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی اتخاذ نموده و زمینه های اخراج شان از غرب آسیا را فراهم تر کنند.  

وی ادامه داد: اخراج به معنی عدم حضور سربازان آمریکایی در منطقه نیست، این مسئله
یعنی آمریکا حضور موثر در منطقه ندارد، حتی اگر پایگاه نظامی هم داشته باشند آن پایگاه نمی تواند اهداف مدنظر سیاست مداران آمریکایی را محقق نموده و امکان بهره گیری از منفعت های منطقه ای و چپاول ملت ها از آنها سلب می شود. 
 
این استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اخراج آمریکایی ها از خاورمیانه شروع شده است، یادآور شد: آنها همین الان هم در منطقه ناکارآمد و بی نتیجه و شکست خورده جلوه کرده اند. عدم جوابدهی سیاست های خصمانه و اشتباهات مکرر و خطاهای محاسباتی آنها مردم کشورهای منطقه به خصوص عراق، سوریه، یمن و افغانستان را مجاب و متقاعد کرده که حضور آنها در کشورهای شان نه تنها منفعتی ندارد بلکه باعث بی ثباتی و بروز مشکلات عدیده برای آنها نیزشده است. 

وی تصریح کرد: این روند قطعا ادامه خواهد داشت، چراکه عدم کارآمدی موثر، به عدم حضور منتهی می شود و این عدم حضور حتی اگر با چند سرباز و پایگاه پر شود، باز شکست آنها را بیانگر خواهد بود.

ایزدی درخصوص پروژه روسیه هراسی که اخیرا و در آستانه سفر آیت الله رئیسی به مسکو توسط جریانات رسانه ای معاند و همراهان قلم به مزد داخلی شان، دنبال می کنند را نا معقول و حاصل شیطنت های رسانه ای برای ایجاد شکاف در روابط راهبردی ایران و روسیه عنوان نموده و خاطرنشان
کرد: روسیه هم مثل ما و همه کشورهای دیگر دنیا، دنبال منافع خود هست و در این مسیر قطعا سیاست های مدنظر خود را دنبال می کند، منتهی دولت روسیه در مسئله روابطش با جمهوری اسلامی،  به جایگاه ایران در منطقه و جهان پی برده و اهمیت تعمیق روابط با ایران را به خوبی درک کرده است. 

وی با اشاره به اینکه برخی ها مغرضانه مسئله معامله روسیه با کارت ایران در مباحث سیاسی و منطقه ای و مذاکرات را پیش می کشند، ادامه داد: از طرفی هم به نظر می رسد آمریکایی ها چیزی به عنوان برگ برنده برای امتیازگیری از روسها – علیه ایران – ندارند، تا روسیه در سیاست خود با ایران تجدید نظر کرده و یا به تعبیر برخی رسانه ها بر سر ایران معامله شود! لذا چنین مطالبی شیطنت رسانه ای محسوب شده و درصحنه اتفاقات منطقه و جهان قابل اعتنا نیست. 

این کارشناس مسائل بین الملل و آمریکا در پایان گفتگوی خود با خبر24، با تأکید بر اینکه برای روس ها چیز قاب توجهی برای تغییر سیاست های شان در رابطه با ایران وجود ندارد، گفت: صحنه سیاست میدانی پیچیده و قابل تأمل است والبته در سیاست خارجی مسئولان باید همواره در موضوعات مختلف هوشیار بوده و جوانب مختلف را با دقت بررسی و تحلیل نمایند اما باید توجه داشت، روسیه نسبت به خیلی از کشورهای غربی، رابطه و عملکرد بهتری با ایران از خود نشان داده و این مسئله را باید مد نظر داشته باشیم. 

انتهای پیام/
24-news.ir/vdcenf8v.jh8vfi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز