تاریخ انتشارشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
حسین محمودی اصل،کارشناس اقتصادی بررسی می کند:

تخصیص ارز ترجیحی منشاء توزیع رانت، فساد و افزایش تورم

کارشناس وتحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: با تخصیص ارز 4200 تومانی، عده ای پول های بسیار کلانی را به جیب زدند و متاسفانه این روند همچنان و تا زمانی که این ارز داده شود وجود دارد.  
تخصیص ارز ترجیحی منشاء توزیع رانت، فساد و افزایش تورم
به گزارش خبر24؛ بحث حذف ارز ترجیحی یا تداوم تخصیص ارزی که سال 97 توسط معاون اول رئیس جمهور وقت اعلام و ابلاغ شد این روزها یکی از خبرهای مهمی شده که نظرات مختلفی پیرامون آن داده می شود. آنچه دراین بین مشترک است فسادها و توزیع رانت و تخریبی است که ارز 4200 تومانی بر اقتصاد ایران تحمیل کرده است. کارشناس وتحلیلگر مسائل اقتصادی در این گفت و گو در این موردبا ما سخن گفته که چرا ارز 4200 تومانی هر چه زودتر باید حذف شود.
 
 
حسین محمودی اصل اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی درگفت و گو با خبر24 حذف ارز 4200 تومانی را یک اولویت برای اقتصاد ایران خطاب کرد ودر این باره گفت: بی تردید ارز 4200 تومانی در همان سال اول باید حذف می شد یعنی سال 97 که متاسفانه آقای جهانگیری خبر تولد چنین ارزی را به مردم دادند! از سال 97 تا کنون شاهد تحلیل های منفی درباره تبعات فساد زای تخصیص چنین ارزی و پیشنهادات درستی از سوی کارشناسان امر و برخی از مسوولین برای حذف این ارز بوده ایم چرا که تداوم آن اقتصاد ایران را دچار مخاطرات جدی می کند.وی در این باره افزود: علی رغم تلاش ها و پیشنهادات مختلفی که برای حذف ارز 4200 تومانی به دولت قبلی داده شد اما متاسفانه شاهد بودیم فضا سازی و غوغا سالاری دلالان
و سوداگران در بخش های مختلف اقتصادی هر بار مانع تحقق حذف ارز 4200 تومانی شده است.
محمودی اصل دراین باره خاطر نشان کرد: دلالان با جوسازی های مصنوعی و دمیدن بر تنور افزایش نرخ تورم تلاش می کنند تا دولت را نگران تبعات تورمی این تصمیم کنند. شاید بتوان گفت این موضوع عامل مهمی در ایجاد نگرانی در دولت محترم بوده است.

 کارشناس مسائل اقتصادی دراین باره خاطر نشان کرد: ضمن اینکه در برنامه ششم توسعه ای، قانون بر حذف ارز ترجیحی و ارز شناور مدیریت شده تاکید کرده است. از این منظر حذف ارز ترجیحی یک امر مسلم قانونی است که باید انجام شود چرا که تولد و تزریق ارز 4200 به منظور کاهش نرخ کالاهای اساسی که هیچ گاه به هدف مورد نظر اصابت نکرد از ابتدا اشتباه بود.

حسین محمودی اصل با بیان خسارت های وارد شده از تخصیص ارز 4200 تومانی به اقتصاد کشور گفت: شاید ارز 4200 تومانی را باید همان سه ماه اول قبل از تشدید تحریم ها برای واردات کالاهای اساسی مورد نیاز کشور آن هم با به کار گرفتن مکانیزم های نظارتی صحیح تخصیص می دادند و بعد از آن به سرعت قطع می کردند.
وی در این باره توضیح داد: در آن مقطع زمانی بیش از 30 میلیارد دلار واردات داشتیم که حدود 16 میلیارد دلار آن کالاهای اساسی بود، در حالی که با تخصیص ارز 4200 تومانی متاسفانه بیش از 4 میلیارد دلار کالا وارد کشور نشد، مابقی ارزی که برای واردات کالاهای اساسی باید داده می شد در بازار با قیمت های آزاد توزیع شد.

حسین محمودی درباره فسادهای ناشی از تخصیص ارز 4200 تومانی گفت: با تخصیص ارز 4200 تومانی، عده ای پول های بسیار کلانی را به جیب زدند. متاسفانه این روند همچنان و تا زمانی که این ارز داده شود وجود دارد. به گونه ای که در مجموع نزدیک 70 میلیارد دلار به اسم واردات کالاها و نهاده
های دامی ارزان قیمت به مردم اختصاص یافت، در حالی که بخش قابل توجهی از منابع به دست مردم و قشر هدف نرسید.

کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی دراین باره توضیح داد: با توزیع ارز 4200 تومانی، دلالان وارد میدان شدند و کالاها را به چند برابر قیمت فروختند. بخشی از ارز قاچاق شد از جمله آنها می توان به انسولین اشاره کرد که بیش از شاید 90 درصد قلم انسولین قاچاق شده است.در حالی که سال 96میزان واردات قلم انسولین 3میلیون دلار بوده اما  اینک به55 میلیون دلار رسیده است، یعنی 3 میلیون دلار مصرف کشور بوده و  52 میلیون دلار قاچاق شده و منابع ارزی که باید ارزان به دست مردم می رسید، هیچ گاه محقق نشده است.

محمودی اصل درباره انحرافات صورت گرفته بعد از تخصیص ارز 4200 تومانی نیز گفت: بیش از 600 هزار میلیارد تومان در منابع تخصیص داده شده به اسم واردات کالای ارزان انحراف داشتیم، منابعی که فقط به دست سوداگران و رانت خواران رسید، ضمن اینکه دلالان این منابع عظیم مالی را در بازارهایی مثل مسکن، خودرو و  ارز وارد کردند و با سوداگری دراین بازارها بار دیگر تورم مضاعفی بر مردم تحمیل کردند و دارایی خود را از جیب مردم چند برابر کردند.

حسین محمودی اصل کارشناس اقتصاد در پایان گفت: بی تردید برای جلوگیری از فشارهای تورمی و عدم توزیع رانت بین عده ای دلال و سوداگر وابسته به قدرت وسیاست باید حذف ارز 4200 تومانی را به سرعت دردستور کار خود قرار دهد. در غیر این صورت نه تنها مردم از تخصیص این منبع ارزی تورم زا بهره ای نمی برند، بلکه بار تورمی بیشتری روز به روز بر سفره  و معیشت مردم تحمیل می شود.انتهای پیام/
24-news.ir/vdcawwna.49noy15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز