تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۵
بی شک آنچه به عنوان دیدار نمایندگان سیاسی ارمنستان و ترکیه برای عادی سازی روابط در مسکو صورت گرفته را می توان اقدام دیگری از سوی روس ها و ترک ها برای صادرات نفت وگاز از دو کشور آذربایجان و ارمنستان دانست. ترک ها تلاش می کنند تا با نام عادی سازی روابط، انرژی ارزانتری از آذربایجان بخرند و از ارمنستان عبور دهند.
میانجی‌گیری روسیه در نزاع ارمنستان و آذربایجان به کجا خواهد انجامید؟
 به گزارش خبر24؛ میرقاسم مومنی، مدیر مؤسسه مطالعات بین المللی چشم انداز نوین و کارشناس مسائل قفقاز: در نگاهی کلی به آنچه در ماه ها و سال های اخیر بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان به وقوع پیوسته می توان گفت بخش بزرگی از این تنش ها به واسطه تحرکات و دخالت های کشورهای خارجی از جمله روسیه و ترکیه ایجاد شده است.
 
آنچه دراین باره می توان گفت فراتر بودن ابعاد ماجرا بین ارمنستان و آذربایجان است چرا که مساله مرتبط با قفقاز جنوبی است که مربوط به محل ترانزیت انرژی و مسیر راهبردی است که روسیه، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان به دنبال دست یابی و مدیریت آن هستند.
 
در واقع می توان گفت که جنگ قره باغ محصول توافق بین ترکیه و روسیه بوده است. این دو کشور تلاش کردند تا با کلید زدن آتش جنگ بین ارمنستان و آذربایجان منافع خود را  درآینده ای نه چندان دور تامین کنند. بدیهی است آذربایجان و ارمنستان توان لازم برای شروع و تداوم جنگ را نداشتند، تجربه جنگ سال 1990 و عدم توفیق هر دو کشور در تحقق خواسته هایشان ضمن از دست رفتن 20 درصد از زمین های آذربایجان، میل و انگیزه جنگی
دوباره را از این دو کشور گرفت، اما تحرکات روسیه و ترکیه عامل اصلی جنگ افروزی بین ارمنستان و آذربایجان شد.
 
 آنچه دراین بین حائز اهمیت است رقابت های جهانی بر سر مساله انرژی است که بین کشورهای نامبرده با سردمداری روسیه وترکیه سر گرفته است. مجموعه ای از کشورهای تولید کننده نفت و گاز درحوزه خزر مثل ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان و روسیه اصلی ترین تامین کنندگان انرژی اروپا به شمار می روند. به طوری که می توان گفت اروپایی ها به شدت وابسته به گاز روسیه هستند لذا دنبال راهکارهای جدید هستند تا واردات انرژی کمتری از روسیه داشته باشند.
مشکلات اروپا درفصول سرد سال در تامین سوخت مورد نیاز خود و مساله ترانزیت و قیمت گاز در فصل سرما با روس ها به قدری بزرگ است که اروپا به دنبال راهکاری جهت کاهش این بار فشار از سوی روس هاست. در حالی که روس ها همواره از این موضوع به عنوان اهرم سیاسی علیه اروپا استفاده می کنند.
 
بی شک آنچه به عنوان دیدار نمایندگان سیاسی ارمنستان و ترکیه برای عادی سازی روابط در مسکو صورت گرفته را می توان اقدام دیگری از سوی روس ها و ترک ها برای صادرات نفت وگاز از دو کشور آذربایجان و ارمنستان دانست. ترک ها تلاش می کنند تا با نام عادی سازی روابط، انرژی ارزانتری از آذربایجان بخرند و از ارمنستان عبور دهند.
 
با توجه به پایان یافتن زمان قرار داد 25 ساله صادارت نفت و گاز ایران بین ایران و ترکیه، ترک ها به دنبال جایگزینی گاز آذربایجان به جای خریداری از ایران هستند.
 
عادی سازی
روابط بین روسیه، ترکیه و ارمنستان بهانه ای برای بازگشایی دالان زنگزور است، چرا که ترکیه از طریق این مسیر می تواند انرژی صادراتی مورد نیاز را ترانزیت کند. روسیه نیز به بهانه صلح جهت حل مناقشه نیروهای خود را در قره باغ هم مرز با ایران مستقر کرده است.
 
برآوردها حاکی از آن است که اینک قره باغ عملا در تسخیر روس هاست، به طوری که روس ها زبان روسی را در این منطقه زبان رسمی اعلام کردند و به اتباع گذرنامه روسی می دهند، لذا هیچ مسوولی نمی تواند خط لوله انرژی از حوزه خزر و قفقاز را به منطقه مورد نظر دولت آذربایجان انتقال دهد، بدون اینکه روس ها اجازه ای صادر کرده باشند.
 
به عبارت دیگر می توان گفت کلاه گشادی بر سر آذربایجان رفت چرا که تا پیش از این آذربایجانی ها با کشور 3 میلیون نفری ارمنستان برای آزاد سازی قره باغ درگیر بودند اینک با کشوری مثل روسیه طرف شده اند.
 
مذاکرات مختلفی که در طی هفته های جاری با حضور مسوولین آذربایجان، نخست وزیر ارمنستان و اقای پوتین صورت گرفته است به علاوه برگزاری سه دوره مذاکرات بین نخست وزیر ارمنستان و ترکیه، بیانگر آن است ترک ها با همراهی روس ها ارمنستان را برای بازگشایی  دالان زنگزور تحت فشار قرار داده اند.
 
 مطمئنا ارمنستان تحت فشار ترکیه و روسیه دست به چنین اقداماتی می زند. ترک ها وروس ها تلاش می کنند در دیدارهایی به نام عادی سازی روابط با ارمنستان مانع پیگیری قتل و عام ارامنه شوند و دولت ارمنستان را برای بازگشایی دالان زنگزور تحت فشار قرار دادند.انتهای پیام/
24-news.ir/vdcjx8eo.uqehazsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز