تاریخ انتشارپنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴
ابوالفضل ظهره وند، کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبر ۲۴:

نقشه غرب l احیای برجام بدون امتیازدهی به ایران

یک کارشناس مسائل بین‌الملل هشدار داد، طرف‌های مذاکره کننده با ایران، به دنبال منافعی به جز مسائل هسته‌ای، در گفتگو با کشورمان هستند.
نقشه غرب l احیای برجام بدون امتیازدهی به ایران
به گزارش خبر24؛ ابوالفضل ظهره وند، کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار خبر ۲۴ با بیان اینکه شاهد پیشرفت مذاکرات وین هستیم، گفت: تیم مذاکره کننده دولت سیزدهم در این دور از مذاکرات بواسطه ابتکاراتی که داشته در راستای منافع ملی کشور گام بر می دارد و بر انجام تعهدات طرف مقابل و لغو تحریم ها ایستادگی می کند.

وی تصریح کرد: پافشاری تیم ایرانی بر مواضع خود در جهت احقاق حقوق کشورمان و دریافت تضمین های حقوقی و سیاسی که البته کار دشواری نیز است، رو به جلوست و همین پایمردی مذاکره کنندگان ایرانی و از سوی دیگر نیاز طرف مقابل به احیای برجام منجر به انعطاف طرف مقابل شده است که به زودی نتیجه آن را خواهیم دید.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه بین تیم مذاکره کننده فعلی و دولت قبل تفاوت هایی در نوع رویکرد نگاه به برجام وجود دارد، افزود: در دولت قبل برجام پروژه ای بود که عمدتا منافع طرف مقابل محقق شد
اما در این طرف، شاهد لغو تحریم ها نبودیم، این در حالی است که تیم مذاکره کننده دولت سیزدهم درصدد رفع مشکلات توافق قبلی است و بعنوان مثال در این دور از مذاکرات صرفا موضوعات هسته ای می تواند مورد بحث قرار گیرد و توان نظامی و دفاعی موضوعی نیست که در مورد آن بحثی صورت گیرد.

وی گفت: طرف‌های غربی مذاکرات برجام به دنبال اهداف دیگری جز لغو تحریم‌ها هستند. آن‌ها دنبال این هستند که از برجام، پلی به دیگر ظرفیت‌های ما بزنند. یعنی  دنبال آن هستند که هم ظرفیت هسته‌ای ما را ساقط کنند و هم دستیابی به سایر ظرفیت‌های ملی ما که بقا و دورنمای توسعه و رشد ایران را در خود دارد، دنبال می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها می‌کوشند در این فرایند، هم قدرت دفاعی و هم حضور و توسعه منطقه‌ای ما را با هدف مهار و کنترل قدرت ایران، هدف قرار دهند تا نهایتا تسلیم‌سازی ایران در برجام اتفاق بیفتد. بنابراین تیم مذاکره کننده هسته‌ای باید به این مسئله توجه کند و برای مقابله با آن برنامه داشته باشد. 

ظهره وند گفت: مذاکره کنندگان ایرانی عملگرا بوده و به توافق
هسته ای هر چند که خسارت هایی در پی داشته، پایبند هستند اما در عین حال معتقدند باید در توافق، توازن رعایت شود تا طرف مقابل نتواند با بازی سیاسی دست به فریب بزند.

وی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده ایران بر منافع ملی متمرکز است، افزود: به این ترتیب دیگر شاهد بازی های گذشته طرف مقابل در جهت فریب ایران نخواهیم بود.

ظهره وند تاکید کرد: طرف مقابل باید واقع بین باشد و برای حفظ برجام به تعهداتش عمل کند.
ما باید با شناخت طرف مقابلمان، مسیر مذاکرات را دنبال کنیم. سر میز مذاکره باید حتما مطالبات ما حداکثری باشد.

وی خاطرنشان کرد: این غرب و اروپا است که نیاز به برجام و حفظ آن دارد اما نمی‌خواهد چیزی در راه رسیدن به توافق برجام به ایران بدهد.

ظهره وند با تاکید بر اینکه تنها راه پیش‌پای آمریکا بازگشت به برجام، اجرای تعهدات و پذیرش شروط ایران برای راستی آزمایی اجرای این تعهدات است، گفت: آن‌طور که از مذاکرات به نظر می‌رسد، رو به جلو هستیم و پافشاری ما بر مواضع مان می‌تواند نتایج مثبتی برای کشور به همراه داشته باشد.


انتهای پیام/
24-news.ir/vdcd9x0n.yt0z56a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز