تاریخ انتشارجمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
رضا میرابیان، کارشناس مسائل منطقه در گفت و گو با خبر 24 :

تلاش ائتلاف عربی برای ایجاد فضای مذاکره یک طرفه با انصارالله

کارشناس مسائل منطقه وسیاست خارجی گفت: متاسفانه نه فشار بر یمن کاهش یافته و نه سعودی ها محاصره یمن را لغو کرده اند. ائتلاف عربی با زورمداری تلاش می کنند در حین تداوم تجاوز به یمن و ادامه محاصره مردم این کشور، انصارالله را به پای مذاکره بکشانند تا بین طرفین توافقی صورت بگیرد.
تلاش ائتلاف عربی برای ایجاد فضای مذاکره یک طرفه با انصارالله
به گزارش خبر24؛ بعد از دادن اولتیماتوم های مکرر انصارالله یمن به دولت امارات و سعودی ها مبنی بر پایان دادن به تجاوزات و بمباران های مناطق مسکونی مختلفی در یمن، پهبادهای یمنی امارات را مورد حمله قرار دادند. موضوعی که منجر به افزایش فشار بر روی انصارالله شده به نحوی که طرف سعودی با فشاربمباران های سهمگین بر روی مناطق مسکونی خواستار مذاکره با انصارالله در حین تداوم تجاوز است، موضوعی که انصارالله آن را رد کرده اند. کارشناس مسائل منطقه و سیاست بین الملل در این موضوع تحلیلی به خبر24 ارائه داده است.
 
 
رضا میرابیان، کارشناس سیاست خارجی ومسائل منطقه در گفت و گو با خبر24 درخصوص تازه ترین اقدامات و حملات تجاوزکارانه سعودی ها و امارات به یمن گفت: اقداماتی که اخیرا امارات و عربستان در بمباران زنان و کودکان و مناطق مسکونی انجام دادند ظاهرا به بهانه حملات پهبادی انصارالله یمن به امارات بود. حملاتی که از سوی سعودی ها و اماراتی ها بلافاصله با ریزش بمب بر سر مردم بی دفاع آغاز شد.
 
وی در این باره توضیح داد: در واقع این موضوع سراغاز فشار سنگینی بر روی مردم یمن و انصارالله شد. سعودی ها با متحدین خود مشخصا امریکا تصمیم گرفتند فشار بیشتری روی انصارلله وارد کنند تا با بمباران شهرهای مسکونی بتوانند انصارالله را راضی به نشستن بر سر میز مذاکره کنند، در حالی که انصارالله از ابتدا تا کنون صلح و مذاکره را به شرط توقف تجاوز پذیرفته است.

رضا میرابیان در این باره خاطر نشان کرد: متاسفانه نه فشار بر یمن کاهش یافته و نه سعودی ها محاصره یمن را لغو کرده اند. سعودی ها و اماراتی ها با زورمداری تلاش می کنند در حین تداوم تجاوز به یمن و ادامه محاصره مردم این کشور، انصارالله را به پای مذاکره بکشانند تا بین طرفین توافقی صورت بگیرد.
 
این کارشناس مسائل منطقه تحلیل خود را درخصوص چرایی تداوم حملات سعودی به یمن گفت: با حملاتی که سعودی ها در یمن صورت می دهند بعید به نظر می رسد که آنها از حمله به یمن دست بردارند. به نوعی می توان گفت، سعودی ها همچنان اشتباه شش سال گذشته را در یمن تکرار می کنند.
 
وی در این باره تصریح کرد: شش سال و یازده ماه گذشته سعودی ها با تشکیل ائتلافی گمان کردند در عرض کمتر از چند هفته با حملات شدید به یمن می توانند بر این کشور و بر شهرهای بزرگی چون صنعا و یمن حاکم شوند. جنگ خانمانسوزی که هنوز به پایان نرسیده، چرا که سعودی ها به اشتباه خود پی نبرده اند.
 
رضا میرابیان در ادامه خاطر نشان کرد: قطعا تا زمانی که سعودی ها متوجه اشتباه خود در حمله به یمن و تبعات چنین تجاوزی به کشور همسایه خود نشوند نمیتوان امیدوار به پایان جنگ و حل مسائل فی مابین طرفین شد. سعودی ها همچنان در حال تکرار خطایی هستند که شش سال گذشته آن را آغاز کردند. آنها با تکرار این موضوع که پاسخ حمله پهبادی به ابوظبی و ریاض را به سنگین ترین شکل ممکن خواهیم داد، جنگ را طولانی و فرسایشی تر می کنند.  بنابراین دردورنمای موضوع یمن بعید به نظر می رسد که سعودی ها و اماراتی ها با این شرایط تن به مذاکره و صلح بدهند.
 
کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به این سوال که آیا می توان انتظارداشت انصارالله همچنان به ریاض و ابوظبی حمله کند، گفت: طبیعی است انصارلله در صورت تداوم بمباران های سعودی ها و اماراتی ها به امارات وریاض حمله کند. وقتی آنها دست از حمله برنداشتند و همچنان در شمال و غرب یمن و در پایتخت این کشور بمباران های سنگینی روی مناطق مسکونی انجام می دهند، به گونه ای که حتی زندان ها را با اسرای زندانی و زندانیان افریقایی که به صورت قاچاقچی وارد یمن شده بودند را در زندان ها قتل عام کردند.
 
میرابیان در پایان گفت و گو خاطر نشان کرد: سعودی ها و اماراتی ها خانه های مسکونی را بمباران کردند با هدف فشار بر دولت نجات ملی صنعا و فشار بر انصارالله تا به خواسته های سعودی ها و اماراتی ها تن دهند. قطعا انصارلله به خواسته های سعودی ها تن نمی دهد چرا که اگر انصارلله و دولت نجات به این فشارها تن دهد در طول شش سال و یازده ماه گذشته تمام تلاش هایی که برای آزادی یمن داشته را از دست خواهد داد.


انتهای پیام/
24-news.ir/vdcaueno.49nw015kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز