تاریخ انتشاريکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
امروز پارلمان عراق با برگزاری یک جلسه استثنائی و با حضور 202 عضو پارلمان، اعضای جایگزین برای اعضای مستعفی فراکسیون صدر را پس از خواندن قسم به عضویت پارلمان در آوردند.
حال و روز الحلبوسی پس از استعفای صدری‌ ها
به گزارش خبر24، گفته می‌شود که از 73 کرسی صدری‌ها، حدود 50 کرسی نصیب چارچوب هماهنگی شده است. با این اتفاق جایگاه چارچوب هماهنگی به عنوان فراکسیون بزرگ‌تر درون پارلمان مستحکم‌تر شده است.

اما در این میان محمد الحلبوسی رییس پارلمان عراق در عین حال خوشحال‌ترین و نگران‌ترین شخص از این تغییر است. خوشحال از این جهت حاکم الزاملی معاون اول وی دیگر نیست تا در کارهایش دخالت کند؛ نگران‌‍ از این بابت که ممکن است اکثریتی که نصیب چارچوب هماهنگی شده آنها را مجاب به برکناری وی کند.

 الحلبوسی در چند ماه گذشته به نحوی کاملا یک طرفه و علیه چارچوب هماهنگی جلسات را اداره کرده و همچنین اعضای این ائتلاف را از ریاست کمیسیون‌های پارلمان دور کرده بود؛ از سوی دیگر اختلافات در میان سنی‌ها نیز می‌تواند عاملی باشد تا الحلبوسی از ریاست پارلمان برکنار شود.

تحلیل‌گران عراقی معتقدند که چارچوب هماهنگی با انتخاب یک شخص قوی و سیاست‌مدار برای پست نخست‌وزیری، خواهند توانست از بحران‌های پیش‌رو عبور کرده و عراق را به آرامش برسانند.

منبع : نجبا 
24-news.ir/vdcfcydyew6dxya.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز