کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

امیرعبداللهیان: آمریکا نیت جدی داشته باشد، توافق در دسترس است

8 تير 1401 ساعت 12:28

حسین امیرعبداللهیان گفت: علی‌رغم اینکه زبان آقای بایدن متفاوت است، ولی در عمل باید ببینیم چه مقدار ادعای آمریکایی‌ها جدی و واقعی است.


به گزارش خبر24، وزیر امور خارجه  که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای حوزه خزر در ترکمنستان حضور دارد، امشب در جمع کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد گفت: به آمریکایی‌ها متذکر شدیم که اگر مسیر قطعنامه را پیش بروند دست بسته باقی نخواهیم ماند و از آنها خواستیم در مسیر سیاسی گفت‌وگوها دنبال شود تا به نقطه توافق برای رفع تحریم‌ها برسیم و بتوانیم در وین این موضوع را اعلام کنیم.

حسین امیرعبداللهیان اضافه کرد: طرف آمریکایی اعلام کرد که من ( آمریکا) قطعنامه ( شورای حکام) را ارائه دادم و این موضوع برای من حیثیتی است ولی آماده‌ام این قطعنامه را از لحاظ محتوا تغییر دهم و ما این سطح را هم قبول نکردیم و به طرف آمریکایی گفتیم اگر قطعنامه‌ای در کار باشد ما اقدامات جدید هسته‌ای خود را شروع می‌کنیم.

وزیر امور خارجه همچنین گفت: معتقدم اگر طرف آمریکایی نیت جدی داشته باشد و واقع بینانه برخورد کند توافق در این مرحله و دور از مذاکرات در دسترس است.

حسین امیرعبداللهیان در ادامه گفت که در موضوعات محتوایی توافق طبعا ایران کاملا منطقی و مستدل در مذاکرات حضور پیدا می‌کند و با دستورکار مشخص و ما در نهایت این آمادگی را داریم چنانچه این دور از گفت‌وگوها با واقع بینی آمریکا و سه کشور اروپایی همراه باشد، بتوانیم به نتایج مورد نظر همه طرف‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به اجرای تعهداتشان در قراردادی که ۲۰۱۵ میلادی امضا شدند برگردیم.

گفتنی است، مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا برای لغو تحریم‌ها پس از هفته‌ها وقفه، روز گذشته در دوحه از سر گرفته شد. علی باقری معاون سیاسی وزارت خارجه و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز (سه‌شنبه) نشستی دوجانبه را در قطر برگزار کردند تا در آن آخرین موارد مورد اختلاف را بررسی کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران 


کد مطلب: 101468

آدرس مطلب :
https://www.24-news.ir/news/101468/امیرعبداللهیان-آمریکا-نیت-جدی-داشته-باشد-توافق-دسترس

خبر24
  https://www.24-news.ir