تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸
حجت الاسلام آراسته گفت: اندیشمندان و متفکران اسلامی در تدوین اعلامیه حقوق بشر نقشی نداشته اند و لذا باید اعلامیه جدیدی با رویکرد اسلامی و توجه به مبانی دینی تدوین شود.
اعلامیه حقوق بشر باید باز تدوین شود/ ایران در احقاق حقوق بشر اسلامی تنهاست
به گزارش خبر۲۴، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسین آراسته عضو پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در نشست تخصصی بین المللی حقوق بشر اسلامی با بیان این مطلب اظهار داشت: در نگاه متفکران اسلامی سه رویکرد تسلیمی، تقابلی و تعاملی در دنیای اامروزی اسلام وجود دارد که برخی صاحب نظران در این عرصه به این سه رویکرد اعتقاد دارند.

وی در تشریح این رویگردها گفت: برخی روشنفکران و اندیشمندان جهان اسلام امروز در مواجهه با نظام بین المللی حقوق بشری معتقدند که احکام اسلام در باب حقوق بشر مختص زمان حیات نبی مکرم اسلام (ص) بوده و تاریخ مصرف آن گذشته است لذا باید خود را با همین قوانین و نظامات بین المللی تطبیق دهیم.

عضو پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ادامه داد: رویکرد مقابل تسلیمی ها، رویکرد و جهت گیری تقابلی است؛ در این نوع رویکرد، مواجهه ها کاملا منفی و بدبینانه بوده و از آنجاییکه این دسته از اندیشمندان مبانی حقوق بشری را کاملا در تضاد با نظام اسلامی می دانند، آن را با آموزه های دینی متفاوت می پندارند. 
آراسته گفت: در نوع سوم جهت گیری ها، شاهد رویکرد تعاملی از سوی برخی متفکران مسلمان هستیم، این اندیشمندان با بررسی همه جنبه ابعاد و تطبیق آن با احکام الهی و کرامت انسانی معتقدند، جز در چند مورد، مابقی بندهای اعلامیه حقوق بشر در کلیات مشکلی وجود ندارد.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: در فرهنگ و ادبیات دینی انسان، ترکیبی از طبیعت مادی و روح و فطرت الهی تعریف شده و لذا اگر در زمینه حقوق انسان ها به مسئله کرامت انسانی و رعایت هر دو بعد وجودی بشر توجه شود، منافاتی نداشته و قابل پذیرش بوده و می توان با آن تعامل نمود.

وی افزود: مسلمانان بخش بزرگی از جمعیت دنیا را تشکیل داده و تعداد زیادی کشور مسلمان در سازمان ملل متحد عضویت دارند؛ از آنجایی که متفکران و اندیشمندان مشلمان در تدوین این اعلامیه جهانی نقشی ایفا نکرده اند، لازم است این اعلامیه جهانی با رویکرد و اساسنامه ای جدید و با بهره گیری از مبانی اسلامی و نظرات صاحب نظران مسلمان بازنگری و تدوین گردد. 

آراسته با انتقاد از عدم حضور جمعی و اعمال نظرات کشورهای مسلمان در صدور اعلامیه حقوق بشری، گفت: پس از وقوع جنگ جهانی دوم ، اعلامیه حقوق بشر در 9 دسامبر 1948 در 30 ماده تنظیم و به تصویب اعضای وقت سازمان ملل رسید، اما همه کشورهای تدوینگر این بیانیه غربی و غیر مسلمان بودند و نماینده تنها کشور اسلامی دعوت شده نیز فردی مسیحی از کشور لبنان بود، بنابراین از مسلمانان نماینده ای حضور نداشته است.

وی اضافه کرد: تمام تلاش ها برای نگارش و تدوین این اعلامیه از سوی غربی ها و به خصوص خانم روزولت از آمریکا بود و حتی عربستان نیز به عنوان یک کشور اسلامی با آن مخالف نبود و رأی ممتنع داد. 

استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: بنابر رویکرد تعامل عمده موارد مطروحه در موضوع کرامت انسانی در متن بیانیه مورد پذیرش است و تنها در مواد 3 و 4 و مواد 16 و 18 مواردی قابل انطباق نیست که باید بازنگری شوند. 
ایران برای احقاق حقوق بشر تنهاست

به گزارش خبر24، در ادامه این نشست تخصصی، محسن قانعی، رایزن اداره کل زنان و حقوق بشر وزارت امور خارجه طی سخنانی با انتقاد از رویکردهای دوگانه دنیای غرب با مقوله حقوق بشر، گفت: آنچه امروز در زمینه حقوق بشر نسبت به کشورهای مظلوم و اسلامی و به خصوص ایران اعمال می شود بیانگر این است که حقوق بشر دستاویز و ابزاری برای تحمیل خواسته های غرب به کشورهایی است که نسبت به حقوق مسلم انسان ها پایبند و معتقد هستند.

وی ادامه داد: تخریب جمهوری اسلامی ایران در حوزه های حقوق بشری همان استفاده ابزاری از ساختار حقوق بشر است که به شدت مذموم بوده و کاملا سیاسی کاری و از روی دشمنی و نگاه دوگانه به این مقوله است. 

قانعی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در احقاق حقوق بشر تنهاست، اظهار داشت: بر اساس رهیافت تعاملی، ایران با عضویت در کنوانسیون های متعدد و مختلف مرتبط با سازمان ملل و حقوق بشر مثل کنوانسیون ها و میثاق های کودکان، زنان و معلولان همواره نشان داده به قوانین بین المللی و رعایت کرامت انسان ها احترام گذاشته و در این چارچوب حرکت دارد اما برخی کشورها با بهانه تراشی های واهی، از حقوق بشر استفاده ابزاری می نمایند. 

وی با اشاره به اینکه ایران از مجموع ده ارکان حقوق بشری در 6 تای آن عضو است، گفت: در فضای حقوق بشری مفاهیم و موضوعاتی دیده می شوند که با مبانی دینی ما غیرقابل تطبیق هستند اما علیرغم تعامل های گسترده ما باز هم شاهد سیاسی کاری ها و ابزار نگری هایی از سوی برخی کشورهای غربی از جمله کانادا علیه کشورمان هستیم و در اعتراض به این روند ناصحیح و احقاق حق خود تنها هستیم.

رواج رشوه دهی مقامات بحرینی به نهادهای حقوق بشری

بنا بر این گزارش، باقر درویش رئیس انجمن حقوق بشر بحرین نیز که دیگر سخنران این نشست تخصصی بود در ادامه مراسنم با اشاره به تخلفات گسترده مقامات و نیروهای امنیتی بحرینی علیه شیعیان بحرین، گفت: حکومت بحرین از بازداشت های غیرقانونی، اعمال شکنجه، آزار و قتل شیعیان بحرین هیچ ابایی ندارد چراکه برای آنها هویت شیعی معنا ندارد. 

وی با اشاره به عدم رعایت حقوق زنان و کودکان در حکومت آل خلیفه، ادامه داد: بیش از 1600 بحرینی در زندان های آل خلیفه در بدترین شرایط قرار دارند که یا اعدام می شوند و یا تحت شنگنجه های غیرانسانی قرار گرفته و یا خلع تابعیت می گردند، بین آنها 20 کودک شهید شده اند.

درویش اضافه کرد: حکومت بحرین یک جنگ هویتی را علیه شیعیان این کشور به راه انداخته و در حالیکه به هزاران غیر بومی در این کشور تبعیت اعطا می کند، تبعیت شیعیان را خلع و آن ها را غیر قانونی از کشورشان اخراج می کند.

وی گفت: در مقابل این تخلفات نهادهای بین المللی و کشورهای مدعی حقوق بشر همواره ساکت بوده اند و اگرهم در جایی صحبتی می شود مقامات با اهدای رشوه به شکل علنی، از اظهار نظر آن ها و بیان واقعیات جلوگیری می کنند. 

حقوق بشر برای کشورهای اسلامی تحمیلی است

این گزارش می افزاید حلیمه حسینی فعال بین المللی افغانستان دیگر میهمان این نشست تخصصی نیز با انتقاد از تحمیلی بودن حقوق بشر برای کشورهای اسلامی، گفت: آسیب ها و چالش های موجود در حوزه حقوق بشر را باید به صورت جغرافیایی نیز در نظر گرفته و بررسی نمود.

وی افزود: امروز حقوق بشر به یک ابزار سیاسی تبدیل شده و اگر بر اساس میثاق های جهانی موجود در حقوق بشر و اصل حفظ کرامت انسان ها بخواهیم در برابر تناقضات و خلاف انسانی بودن حقوق بشر غربی سخنی بر زبان رانده و یا اعتراضی نماییم با برخوردهای سلیقه ای و یکجانبه نگرانه - به نفع غرب - گزارشگران حقوق بشری مواجه می شویم. 

حسینی ادامه داد: امروز افغانستان با عمق جان با تناقضات حقوق بشری مواجه است، چه در زمان حکومت اول طالبان بر مردم ، چه پس از حوادث 11 سپتامبر و چه در زمان فعلی حکومت مجدد طالبان ما مراعات حقوق بشر را تنها با تعاریف غربی ها در قبال افغانستان دیده ایم. 

این فعال بین المللی افغانستان با انتقاد از نفوذ لابی گری ها و ابزار نگری ها در مقوله حقوق بشر، اظهار داشت: وقتی ادبیات لابی گری حقوق بشری تحمیلی باشد چه انتظاری داریم حقوق واقعی بشر در کشورهای دنیا رعایت شود؟

حسینی در پایان با تاکید بر لزوم هدفمند شدن تعاملات حقوق بشری بین کشورهای اسلامی، گفت: تعامل بین کشورهای اسلامی باید هدفمند و هماهنگ شود تا بتوانیم حق بگوییم و حق بخواهیم، آن زمان است که حقوق بشر اسلامی می تواند در تعامل مطلوب و سازنده با تمام دنیا با تمام ظرفیت ها و ایده آل ها اجرایی شود. 

رسانه ها نگذارند کشتار فلسطینیان عادی انگاری شود

بنا بر گزارش خبر24، سخنران پایانی نشست تخصصی حقوق بشر اسلامی الهام عابدینی مسئول صامدون - شبکه حمایت از اسرای فلسطینی در ایران - بود که با تبیین حقوق حقه ملت فلسطین و لزوم برخورد حقوق بشر جهانی با جنایات سازمان یافته رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: باید با تمام توان و ظرفیت خود نشان داده و تبیین کنیم که ظلم های گسترده و فراروان صهیونیست ها علیه فلسطینیان سیستماتیک و سازمان یافته است.

وی تصریح کرد: اکنون بیش از 4500 اسیر مظلوم فلسطینی در زندان های رژیم غاصب صهیونیستی تحت بدترین شکنه های روحی و روانی و جسمی هستند که 30 نفر از آنها زن بوده و 160 کودک نیز بین اسرا وجود دارند. 

وی با بیان اینکه مظلوم نمایی صهیونیست ها ربطی به یهود نداشته و موضوع صهیونیست با یهود تفاوت دارد، گفت: البته بیان این مطالب در سطح جهانی امکان پذیر نیست چراکه مافیای رسانه ای صهیونیستی در دنیا مانع بیان حقیقت هاست اما این وظیفه اهالی قلم و اهل رسانه است که با تبیین واقعیات و بیان ظلم های روا شده در حق مردم فلسطین، نگذارند کشتار زنان و مردان و کودکان بیگناه فلسطینی و تجاوزات هر روز صهیونیست ها علیه غزه و کرانه باختری عادی سازی و عادی انگاری شود. 
 
24-news.ir/vdciz5azpt1aur2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز