تاریخ انتشارشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷
چین با موفقیت توانسته اولین قطار مغناطیسی معلقی را آزمایش کند که ۱۰ متر بالای زمین شناور می‌ماند و می‌تواند بدون برق کار کند.

لینک فیلم

به گزارش خبر24، چین به تازگی خط قطار شهری جدیدی را آزمایش کرده که خبرگزاری‌های این کشور از آن به عنوان «قطار آسمان» یاد می‌کنند. این سیستم حمل و نقل که در واقع یک قطار مغناطیسی معلق است، در ارتفاع حدود ۱۰ متری از سطح زمین قرار می‌گیرد و با کمک هوش مصنوعی هدایت می‌شود تا نهایت سرعت را داشته باشد.

اولین قطار مغناطیسی معلق در جهان با آهنرباهای دائمی ساخته شده و می‌تواند بدون نیاز به برق تا ابد شناور بماند. این خط آزمایشی 800 متری که در شهرستان شینگوو در استان جیانگشی ساخته شده، از آهنرباهای قدرتمندی استفاده می‌کند که با عناصر کمیاب زمینی خود می‌توانند نیروی کشش پرتوانی را برای معلق نگه داشتن قطاری با ظرفیت 88 نفر فراهم کنند.

این قطار هیچ ارتباط مستقیمی با ریل‌های بالای خود ندارد و می‌تواند با حداکثر سرعت 80 کیلومتر در ساعت حرکت کند. با توجه به همین عدم اصطکاک، انرژی برق بسیار کمی مورد نیاز است و گفته شده که هزینه ساخت آن هم حدود یک دهم متروهای مرسوم است.

مقامات حمل و نقل محلی چین می‌گویند این فناوری پس از انجام چند آزمایش دیگر، خط ریلی خود را تا ۷.۵ کیلومتر افزایش می‌دهد و سرعتش را به ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند. این کشور از مدت‌ها قبل به دنبال توسعه قطارهای مغناطیسی با آهنرباهای دائمی بود و در حال حاضر پروژه‌های زیادی را در این زمینه به پیش می‌برد.

کنترل قطار جدید این کشور از طریق فناوری‌های پیشرفته‌ای مثل هوش مصنوعی انجام می‌شود و ایمنی سیستم هم به واسطه همین فناوری‌ها تامین می‌گردد. به‌علاوه، گفته شده که این قطار سروصدای کمی تولید می‌کند و به همین خاطر می‌تواند سیستم حمل و نقل مناسبی برای مکان‌های شلوغ و پرتراکم باشد.

به‌علاوه، قطار حاضر به دلیل میدان مغناطیسی دائمی خود می‌تواند اکثر شوک‌ها را جذب کند و تقریبا از تصادف‌ها مصون باشد.

منبع: دیجیاتو
24-news.ir/vdcjaxevvuqeyhz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز