تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۰
اولین تصاویر از ضایعه پوستی بیمار مبتلا به آبله میمونی در ایران منتشر شد.
اولین تصویر از بیمار مبتلا به آبله میمونی در ایران
به گزارش خبر24، احمد مهری متخصص اپیدمیولوژی و مدیر مسئول رسانه متخصصین بهداشت ایران در حساب توییتری خود با انتشار تصاویر ضایعه پوستی اولی بیمار تایید شده مبتلا به آبله میمونی در ایران نوشت:

بیمار در قرنطینه است و مراحل درمان خود را طی میکند. هرگاه نسبت به یک ضایعه پوستی و علائم مشکوک آبله میمونی شک کردید به نزدیکترین مرکز، خانه، پایگاه بهداشت محل سکونتتان مراجعه کنید تا کادر بهداشتی درمانی شما را ببینند.

 

 براساس آخرین آمارها موارد آبله میمونی در جهان، بیش از ۸ هزار و ۲۰۰ مورد است.

در بیشتر موارد، علائم آبله میمونی به خودی خود در مدت چند هفته از بین می‌رود، اما ممکن است در موارد نادر به عوارض جدی و حتی مرگ منجر شود.

 علائم این بیماری معمولا شامل تب، سردرد شدید، دردهای عضلانی، کمردرد، ضعف، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی است.

تاکنون این بیماری به صورت اپیدمی و پاندمی شیوع پیدا نکرده است یعنی میزان ابتلای به آن احتمال خیلی کمی دارد لذا در عین حال که نباید نگرانی خاصی  نسبت به این بیماری داشته باشیم به رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا باید بپردازیم.

سرایت آبله میمونی از طریق هوا نسبت به کرونا به مراتب کمتر است و تماس مستقیم و نزدیک نقش مهم‌تری در انتقال این بیماری دارد. راه انتقال از انسان به انسان مشخصاً از طریق تماس نزدیک و  ترشحات تنفسی است.

آبله میمومنی همچنین می تواند از طریق تماس با حیوانات به افراد منتقل شود در نتیجه کسانی که با حیوانات در ارتباط هستند یا در منزل خود حیوان نگهداری می کنند باید میزان بیشتری ازبهداشت را رعایت کنند و مراقب تماس حیوانات خود در محیط اطراف باشند.

 اولین مورد بیماری آبله میمونی در کشور توسط انستیتو پاستور ایران تأیید شد. فرد مبتلا که خانمی ۳۴ ساله ساکن شهر اهواز بوده است، پس از بروز ضایعات پوستی به مرکز درمانی شهرستان محل سکونت خود مراجعه کرده و پس از شک به آبله میمونی توسط کیت‌های تولیدی غربالگری انستیتو پاستور ایران در دانشگاه علوم پزشکی اهواز مورد بررسی قرار گرفته است و نمونه بیمار مشکوک برای تأیید نهایی به انستیتو پاستور ایران ارسال شده است.

منبع: برترین‌ها
24-news.ir/vdcaimn6a49nwe1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز