تاریخ انتشارسه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد مصرف بیش از حد از مکمل‌های ویتامینی محبوب می‌توانند خطر ابتلا به سرطان ریه را تقریباً چهار برابر افزایش دهد. در این میان ویتامین‌های گروه B و به طور خاص B۱۲ نقشی اساسی دارند.
سرطان ریه ؛ عوارض مصرف بیش از حد این ویتامین
به گزارش خبر24، ویتامین‌های گروه B یکی از محبوب‌ترین مکمل های غذایی هستند که بدون نسخه به فروش می‌رسند. به طور معمول ویتامین‌های B۶ و B۱۲ مواد مغذی ضروری هستند که نقش مهمی در کاهش استرس و اضطراب، تولید انرژی و عملکرد شناختی دارند.

در این میان اما یافته های محققان نشان می‌دهد مصرف دوزهای بالای ویتامین B برای مدت طولانی می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را تا ۲۰۰ یا حتی ۳۰۰ درصد افزایش دهد. نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف بالای B۶ با سه برابر شدن و B۱۲ با افزایش چهار برابری خطر سرطان ریه در مردان (به ویژه افراد سیگاری) مرتبط است.

باید توجه داشت که فرض رایج این است که مکمل‌های B۶ و B ۱۲ به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می‌کنند، بنابراین یک تیم تحقیقاتی تأثیر مصرف بالای B۶ و B۱۲ را در یک دوره طولانی بر سرطان ریه ارزیابی کردند.

آنها داده های ۷۷۱۱۸ بیمار را از نظر دریافت مکمل‌های ویتامین و شیوه زندگی تجزیه و تحلیل کردند، تحقیقی که برای بررسی اثرات مکمل‌ها بر سرطان طراحی شده است. این مطالعه برای تعدادی از عوامل تأثیرگذار مانند سن، تحصیلات، سیگار کشیدن، نژاد، مواد مخدر، مصرف الکل، وزن بدن و سابقه خانوادگی سرطان تنظیم شد.

دکتر تئودور براسکی، نویسنده اول این مطالعه، در رابطه با کشف فوق گفت: داده‌ های ما نشان می‌ دهد که مصرف دوزهای بالای B۶ و B۱۲ در یک دوره زمانی طولانی می‌تواند به بروز سرطان ریه در مردان سیگاری کمک کند. این قطعاً یک امر نگران کننده است که ارزش ارزیابی بیشتر را دارد.

شرح کامل این مطالعه در مجله تخصصی  Clinical Oncology منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
24-news.ir/vdch66nzw23nvkd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز