تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
قیمت گاز در اروپا با اعلام ازسرگیری صادرات گاز روسیه به ایتالیا شروع به کاهش کرد.
ازسرگیری صادرات روسیه گاز را ارزان کرد
به گزارش خبر24 به نقل از اسپوتنیک، بر اساس گزارش ICE بورس لندن، قیمت گاز در اروپا همچنان به کاهش خود ادامه می‌دهد و برای اولین بار از ۲۱ ژوئیه به زیر ۱۶۰۰ دلار در هر هزار متر مکعب رسیده است، زیرا با ازسرگیری عرضه گاز روسیه به ایتالیا از طریق اتریش، قیمت گاز پنج درصد کاهش یافت.

قرارداد آتی امروز بر روی شاخص TTF ، معاملات را در محدوده مثبت باز کرد و در دقایق اولیه ۱۷۰۰.۶ دلار در هر هزار متر مکعب (+ ۱.۵٪) قیمت داشت. حداکثر قیمت تا کنون به ۱۷۳۰.۷ دلار (۳.۳+%) رسیده است. با این حال، پس از گزارش‌های گازپروم و انی، شروع به کاهش حداکثری کرد و به ۱۵۹۰.۲ دلار، کاهش (-۵.۱٪) رسید.

گازپروم، امروز چهارشنبه گفته بود که خود و خریداران در ایتالیا توانسته‌اند راه‌حلی برای عرضه گاز روسیه بیابند و از طریق اتریش که از اول اکتبر متوقف شده بود از سر گرفته می‌شود.

گروه نفت و گاز ایتالیایی «انی» نیز به نوبه خود از ازسرگیری عرضه گاز از گازپروم از طریق اتریش خبر داد.

شرکت انی ایتالیا  در دهم مهر ماه اعلام کرد که روسیه گفته است به خاطر عدم امکان انتقال گاز از خاک اتریش، صادرات گاز به ایتالیا متوقف شده است.

انی طی بیانیه‌ای گفته  بود که گاز پروم روسیه اعلام کرده است امکان تأمین گاز درخواست‌شده از سوی ایتالیا وجود ندارد؛ چراکه امکان انتقال گاز از خط لوله عبوری از اتریش فعلا وجود ندارد. به همین دلیل صادرات گاز روسیه به ایتالیا از طریق ایستگاه تارویزیو به صفر رسیده است.

گازپروم طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در اواخر ماه سپتامبر قوانین جدیدی در اتریش به اجرا درآمده که امکان انتقال گاز روسیه از خاک این کشور به ایتالیا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ معلق کرده اما در تلاش است تا با همکاری طرف ایتالیایی راه حلی برای این مشکل پیدا کند.

از ماه فوریه سهم واردات گاز از روسیه در ایتالیا نسبت به کل گاز وارداتی این کشور از 40 درصد به 18 درصد در شرایط کنونی کاهش یافته است.


منبع: فارس
24-news.ir/vdccmoqsm2bqxs8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز