تاریخ انتشارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۹
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بعد از ارسال گزارش‌هایی به محضر رهبری، ایشان پیگیر مسائل شدند و نسبت به مسائل استان اهتمام ویژه داشتند.
رهبر انقلاب نسبت به مسائل سیستان و بلوچستان اهتمام ویژه داشتند
به گزارش خبر24، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه زاهدان، یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی را تلاش برای ثبات قدم در مسیر حق و حقیقت و پرهیز از انحراف به راست و چپ و افراط و تفریط عنوان کرد.

امام جمعه زاهدان با قرائت این فراز از دعای مکارم الاخلاق، که امام سجاد (ع) به خداوند عرضه می‌دارد «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ لَا أُظْلَمَنَّ وَ أَنْتَ مُطِیقٌ لِلدَّفْعِ عَنِّی، وَ لَا أَظْلِمَنَّ وَ أَنْتَ الْقَادِرُ عَلَی الْقَبْضِ مِنِّی، وَ لَا أَضِلَّنَّ وَ قَدْ أَمْکنَتْک هِدَایتِی، وَ لَا أَفْتَقِرَنَّ وَ مِنْ عِنْدِک وُسْعِی، وَ لَا أَطْغَینَّ وَ مِنْ عِنْدِک وُجْدِی» (بار خدایا بر محمد و آلش درود فرست، و مگذار که من ستمزده شوم در حالی که تو به دفع آن از من توانایی، و اجازه مده که بر دیگری ستم کنم درحالی که تو در جلوگیری از من نیرومندی، و مپسند که گمراه شوم در حالی که به حقیقت بر هدایت من توانایی، و نخواه که تهیدست گردم در حالی که فراخی روزی من نزد تو است، و مرا به سرکشی میازمای که توان و دارایی من از توست)، اظهار داشت: امام سجاد (ع) در این فراز از دعا پنج آسیب مظلوم شدن، ظالم شدن، گمراه شدن، محتاج شدن و طغیان‌گر شدن را ذکر کرده و از خداوند تقاضا می‌کند گرفتار آنها نشود.

آیت‌الله محامی با بیان اینکه انسان بر سر دوراهی باید مسیر حق و راه هدایت را انتخاب کند، اظهار داشت: انسان باید خط اعتدال را که همان صراط مستقیم است دنبال کند همان گونه که امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند: «اَلَیمینُ وَ الشَّمالُ مَضَلَّة، وَ الطَّریقُ الْوُسْطی هِیَ الْجادَّةُ» (انحراف به راست و چپ سبب گمراهی و ضلالت است و راه میانه و مستقیم، جاده وسیع [الهی] است).

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به شرایط سخت معیشتی موجود، بیان داشت: برای فرد نیازمند سخت است که دستش به سمت دیگران دراز باشد و در این دوران سخت معیشتی هر کس در حد توان باید برای کمک به نیازمندان قبل از اینکه تقاضا کنند اقدام کند همان گونه که در روایت ذکر شده «اگر به گونه‌ای باشد که برادر و خواهر مؤمنت نیازش را به تو بگوید و سپس تو نیاز او را برآورده کنی، آنچه او از دست داده ارزشش بیشتر از آن چیزی است که تو به او خواهی داد» چرا که فرد نیازمند آبروی خود را خرج کرده است.

وی با اشاره به آیه ۶ و ۷ سوره مبارکه علق «کَلَّا إِنَّ الْإِنْسَانَ لَیَطْغَی أَنْ رَآهُ اسْتَغْنَی» (حقاً که انسان سرکشی می‌کند همین که خود را بی ‏نیاز پندارد)، اظهار داشت: گاهی انسان توانمند طغیان می‌کند و طبق فرموده آیت‌الله جوادی آملی دارایی و ناداری هر دو امتحان هستند اما امتحان دارایی سخت‌تر است چرا که انسان، در تنگنا و سختی سراغ خداوند می‌رود اما در دارایی، ممکن است از خداوند غفلت کرده و در امتحان مردود شود.

امام جمعه زاهدان با اشاره به ماجرای ثعلبه ابن حاطب که با اصرار از رسول خدا (ص) درخواست دعا برای افزایش ثروت کرد و پس از آن شرایطش به گونه‌ای شد که بعد از به دست آوردن مال و ثروت، از نمازهای جمعه و جماعت محروم شد و حتی از پرداخت زکات نیز سر باز زد، افزود: بنا بر روایتی از رسول خدا (ص) «خَیرُ الغِنی غِنی النّفْسِ» (بهترین توانگری، توانگری نفْس است) و احساس عدم نیاز به مال دیگران باعث آرامش، آزادگی و نجات از بندگی و بردگی دنیا و دنیاپرستان می‌شود.

آیت‌الله محامی نکته دیگر این فراز از دعای مکارم الاخلاق را شیوه صحیح درخواست از خداوند دانست و اینکه امام سجاد (ع) به گونه‌ای هنرمندانه عرض حال می‌نماید که رحمت خدا را جمع می‌کند.

وی با بیان اینکه ظلم، گمراهی، نیازمندی و بی‌نیازی مصادیق مختلفی دارند، ادامه داد: ظلم گاهی از جنس مال، زمین و… است و گاهی با غیبت، تهمت و تحقیر و بردن آبروی افراد، ظلم صورت می‌گیرد؛ گمراهی هم ممکن است فکری، اخلاقی، اداری و … باشد و هم‌چنین بی‌نیازی هم نسبت به مال و پول و هم قدرت و جایگاه اجتماعی و توان علمی معنا پیدا می‌کند.

بسیج نقش خودش را در خاموش کردن فتنه‌ها به خوبی ایفا کرده است

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در ادامه و در خطبه دوم، یکی از راه‌های تحصیل تقوا در عرصه فردی و اجتماعی را تلاش برای بسیج عمومی و مردمی در راه دین، احقاق حق و اعتلای کلمه حق دانست و ضمن گرامی‌داشت هفته بسیج مستضعفین و هفته روشندلان، اظهار داشت: بسیج یادگار ماندگار حضرت امام خمینی (ره) و نهاد مردمی فراگیر است که در جامعه عمق و ریشه دارد و اقشار مختلف اعم از فرهنگیان، دانشگاهیان، اصناف و بازاریان و کوچک و بزرگ همه در این مجموعه حضور دارند و گام به گام در مسیر خودشان تلاش می‌کنند.

امام جمعه زاهدان، بسیج را یک نهاد گسترده که در عرصه‌های مختلف حضور پیدا می‌کند توصیف کرد و بیان داشت: از ابتدای شکل گیری بسیج مستضعفین به فرمان حضرت امام خمینی (ره)، این نهاد ارزشمند نقش ویژه‌ای در دوران دفاع مقدس با حضور مردم با ایمان و با انگیزه و با اخلاص ایفا کرد و در ادامه در عرصه‌های دیگر اقتصادی، عمرانی و علمی این حضور با روحیه و تلاش مخلصانه بسیج، سبب پیروزی شده است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون با فتنه‌های مختلفی در کشور مواجه بودیم که بسیج نقش خودش را در خاموش کردن آتش فتنه‌ها به خوبی ایفا کرده است و این نقش منحصر به حضور نظامی و سخت نیست فعالیت نرم و فرهنگی در این عرصه‌ها بخش مهمی از کار بسیج است.

دشمن در جنگ ترکیبی از تمام تجارب مواجهه با انقلاب اسلامی استفاده می‌کنند

آیت‌الله محامی با اشاره به تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر جهاد تبیین، افزود: یکی از فصل‌های مهم حضور بسیجیان در دفاع از اسلام و انقلاب و حفظ جامعه اسلامی، جنبه تبیینی و فرهنگی و جهاد تبیین بوده است.

امام جمعه زاهدان، تقویت کمّی و کیفی بسیج را لازم دانست و بیان داشت: فراگیری و افزایش اعضای بسیج در بُعد کمی و تقویت فکری و اعتقادی؛ بینش اجتماعی و بصیرت؛ اخلاق و انگیزه الهی و آموزش مهارت‌های مختلف از جمله رزمی، فرهنگی و… برای نیروهای بسیج خصوصاً در دوره جنگ ترکیبی دشمنان ضرورت دارد.

وی ادامه داد: دشمنان در جنگ ترکیبی از تمام تجارب مواجهه با انقلاب اسلامی در طول سالیان گذشته و هم‌چنین تجربه‌های موفق یا ناموفق در کشورهای دیگر برای به زانو درآوردن ملت ما و ایجاد شکست و تزلزل در نظام جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند و ما هم باید با یک مقاومت و جبهه ترکیبی با دشمن مواجه شویم.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تشریح کرد: باید در برابر هر گروهی از دشمن یک یا چند گروه داشته باشیم و همان‌گونه که در جنگ نظامی در برابر حرکت دشمن پاتک می‌زدیم و لشکر برای مقابله می‌فرستادیم حالا هم در عرصه‌های مختلف از جمله آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، کف میدان و خیابان و بازار و خصوصاً در فضای مجازی که عالم گسترده‌ای است باید نیروهای جبهه حق حضور داشته و از حق دفاع کنند و شبهات را به درستی پاسخ بدهند.

نیازمند جبهه متحد و حاضر در همه عرصه‌ها هستیم

آیت الله محامی با بیان اینکه در موقعیت کنونی، نیازمند جبهه متحد و حاضر در همه عرصه‌ها هستیم، ادامه داد: بنا به تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی مسئولان باید عرصه را برای حضور فراگیر همه مردم به خصوص جوانان و جوانان در مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی فراهم کنند.

امام جمعه زاهدان با بیان اینکه دشمن در تلاش مذبوحانه به دنبال ایجاد آشوب در کشور در هر جایی و به هر بهانه‌ای و حتی بدون بهانه است، اظهار داشت: مهم این است که ما و خصوصاً مسئولان بهانه به دست دشمن ندهیم و متأسفانه گاهی این بهانه‌ها به دست دشمن داده می‌شود و دشمن از آن در جهت اهداف شوم خود استفاده و موج‌سواری می‌کند در حالی که ممکن است آن مشکل ارتباطی به دشمن و اهداف آن نداشته باشد.

وی با اشاره به مکر و حیله دشمنان برای تضعیف نظام اسلامی، ایجاد تشتت و تفرقه و تضعیف قدرت جامعه اسلامی، بر هوشیاری و مراقبت مردم و به خصوص مسئولان تاکید کرد و بیان داشت: مسئولان باید به شعارها و وعده‌های خودشان عمل کنند و مردم شاهد تحقق شعارها در زندگی خودشان باشند.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به تلاش شبانه‌روزی بخشی از مسئولان، ادامه داد: در اجلاس ائمه جمعه در حضور رئیس جمهور ضمن تشکر از تلاش شبانه‌روزی مجموعه دولت عنوان کردیم که اگر چه گزارش‌های خوبی داده می‌شود اما مهم این است که مردم نتیجه آن را در زندگی خود ببینند.

آیت‌الله محامی ادامه داد: وقتی فشارها سخت‌تر و دغدغه‌های مردم بیشتر شود طبیعتاً بهانه‌های بیشتری برای آشوب گری به دست دشمن داده می‌شود و البته هوشیاری مردم و پشتیبانی از نیروهای انتظامی و امنیتی برای دفاع از امنیت پایدار کشور لازم است.

نمی‌بایست با تخلف‌ها، کم‌کاری‌ها و ضعف مدیریت‌ها به اینجا می‌رسیدیم

امام جمعه زاهدان نکته پایانی را به مسائل استان اختصاص داد و بیان داشت: یک نمونه از تلاش‌های دشمن برای ایجاد تفرقه، درگیری و آشوب، در استان پهناور ما رخ داد و دشمن همان اهداف را در استان ما نیز دنبال می‌کند به خصوص که در استان ما با توجه به مقوله مرز ممکن است زمینه آشوب، بیشتر باشد.

وی با بیان اینکه اتفاقات اخیر در استان سخت و نگران‌کننده بود، تصریح کرد: نمی‌بایست با تخلف‌ها، کم‌کاری‌ها و ضعف مدیریت‌ها به اینجا می‌رسیدیم.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: بعد از ارسال گزارش‌هایی به محضر رهبری، ایشان نسبت به مسائل استان باخبر و حساس و پیگیر مسائل شدند که اهتمام معظم له به استان و پیگیری‌های شخصی جالب بود.

آیت الله محامی افزود: در ادامه، رهبری گزارش‌ها را به شورای عالی امنیت ملی ارجاع دادند و این شورا از ما و تعدادی از مسئولان ارشد استان دعوت کردند که در آنجا صحبتی داشته باشیم و سپس مطالبات استان به نحو کامل مصوب شد و سپس به تأیید رهبری رسید و برای اجرا ابلاغ شد که تا کنون بخشی از آنها اجرا شده و بخش‌هایی دیگر در حال اجراست.

هیئت اعزامی باید تضمینی باشد برای اجرای مصوبات

امام جمعه زاهدان ادامه داد: مجدداً به دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی دعوت شدیم و در آنجا اعلام کردند که به دستور رهبری بناست که هیئتی از سوی معظم له برای ابلاغ سلام، دلجویی و ابراز محبت به استان اعزام شوند و ایشان چند نفر را از لیست پیشنهادی انتخاب نموده در نهایت هیئتی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور و با همراهی حجت الاسلام و المسلمین مهدوی‌مهر دبیر هیئت امنای جامعه المصطفی و حجت الاسلام و المسلمین لطفیان دبیر شورای برنامه ریزی مدارس دینی اهل سنت شنبه شب به استان تشریف آوردند.

وی بیان داشت: در روزهای یکشنبه و دوشنبه برنامه‌های فشرده‌ای در زاهدان از جمله دیدار با علما شیعه و اهل سنت و اقشار مختلف، دیدار با خانواده شهدای امنیت و دیدار با خانواده کسانی که عزیزانشان را بی گناه در جریانات زاهدان از دست داده بودند برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری کسانی که بی‌گناه کشته شدند شهید محسوب می‌شوند و به جز کسانی که جرم‌شان اثبات شود، بقیه حتی کسانی که سابقه‌شان مشخص نیست و مورد تردید باشد به جمع شهدا ملحق می‌شوند و مجروحان که جراحت عمده‌ای دارند به عنوان جانباز محسوب می‌شوند.

آیت‌الله محامی ادامه داد: کسانی که در این اغتشاشات مورد تحریک قرار گرفته و به خاطر هیجانات حضور پیدا کردند و نقش ویژه‌ای نداشتند مورد عفو مقام معظم رهبری قرار گرفتند.

امام جمعه زاهدان بیان داشت: تاکید شد که حضور هیئت اعزامی باید تضمینی باشد برای اجرای مصوبات و وعده داده شود که به مصوبات عمل خواهد شد.

درخواست دیدار مردم استان با رهبر معظم انقلاب اسلامی

وی عنوان کرد: در ادامه هیئت اعزامی از سوی مقام معظم رهبری پیشنهاد ما را مبنی بر حضور در سایر نقاط استان پذیرفته و در زابل، خاش، سراوان، ایرانشهر، دلگان و چابهار حضور یافتند.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان ادامه داد: سفر هیئت اعزامی از سوی مقام معظم رهبری به سیستان و بلوچستان پر از خیر و برکت بود و امیدواریم که در ادامه با گزارشی که این هیئت خدمت مقام معظم رهبری خواهند داد و پیگیری‌هایی که برای مسائل استان می‌شود، آثار و برکات بیشتری هم داشته باشد.

آیت‌الله محامی با اشاره به طرح مسائل و مشکلات مختلف در جلسات از سوی مردم و نخبگان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، عنوان کرد: هیئت اعزامی به تفصیل موارد را یادداشت کردند و قول دادند خدمت حضرت آقا ارائه کنند.

امام جمعه زاهدان بیان داشت: یکی از تقاضاهای مکرر در جلسات دیدار مردم استان با رهبر معظم انقلاب اسلامی بود که بنده در روزهای قبل از کرونا در جلسه‌ای حضوری خواستار دیدار اختصاصی شدم و ایشان یک سال را پذیرفتند که متأسفانه شرایط کرونا پیش آمد و از هیئت اعزامی خواستیم که این دیدار تحقق پیدا کند.


منبع : مهر
24-news.ir/vdccx1qsx2bqsx8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز