تاریخ انتشاريکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵
وزارت دفاع ترکیه مدعی است عملیات هوایی این کشور که از بامداد یک‌شنبه در شمال سوریه آغاز شده، طبق اصل دفاع از خود است.
حمله هوایی به سوریه طبق منشور سازمان ملل است
به گزارش خبر24، وزارت دفاع ترکیه می‌گوید عملیات هوایی این کشور علیه مواضع شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق YPG»در شمال سوریه، طبق اصل حق دفاع از خود و ماده ۵۱ منشور سازمان ملل انجام می‌شود.

عملیات نیروی هوایی ترکیه پس از حمله تروریستی در استانبول انجام می‌شود که دولت ترکیه می‌گوید عناصر یگان‌های مدافع خلق وابسته به گروه تروریستیِ پ‌ک‌ک عامل اصلی این عملیات تروریستی هستند. تروریست‌های پ‌ک‌ک با انتشار بیانیه‌ای مدعی شدند هیچ نقشی در عملیات تروریستی در استانبول نداشته‌اند.

جنگنده‌های ترکیه سحرگاه روز یکشنبه شهر کوبانی در عین العرب واقع در استان حلب در شمال سوریه را هدف قرار دادند. آژانس خبری کردی «هاوار» در این ارتباط اعلام کرد که حملات هوایی ارتش ترکیه مرکز شهر کوبانی را هدف قرار داده است.

ترکیه همچنین روستای بیلونیه در الشهبه و سیلوی دهرالعرب در شمال شرق منطقه زرکان در الحسکه را به شدت بمباران کرد. فرهاد شامی، مدیر مرکز رسانه‌ای نیروهای سوریه دموکراتیک در توئیتر خود نوشت: «شهری که داعش را شکست داد، اکنون توسط هواپیماهای ترکیه اشغالگر بمباران می‌شود.»

فعالان و رسانه‌های کردی نیز کلیپ‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که بمباران توسط ترکیه را در برخی مناطق نشان می‌دهد.بمباران‌های ترکیه پس از هشدار واشنگتن در مورد احتمال انجام عملیات نظامی قریب الوقوع ترکیه صورت می‌گیرد.

روز جمعه، وزارت امور خارجه آمریکا توصیه کرده بود که شهروندان این کشور به دلیل اقدام نظامی احتمالی ترکیه به شمال سوریه و عراق سفر نکنند. سرکنسولگری آمریکا در اربیل شامگاه جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال رصد گزارش‌های موثق و منبع باز درباره احتمال اقدام نظامی احتمالی ترکیه در شمال سوریه و شمال عراق در روزهای آینده است.

منبع: مهر
24-news.ir/vdcgxw9qqak9qq4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز