تاریخ انتشاريکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۸
سعود القحطانی، مأمور شناسایی مخالفان سعودی حکم مأموریتی محرمانه دریافت کرده است.
قاتل خاشقجی مقام ترفیع گرفت
به گزارش خبر24، حساب کاربری «العهد الجدید» وابسته به مخالفان «آل سعود» دیروز (شنبه) خبر داد، سعود القحطانی، مشاور سابق دربار سلطنتی عربستان و از افراد نزدیک بن سلمان از سمت فرماندهی تیم سایبری عربستان، به وظیفه دیگری مأموریت یافته که کاملاً محرمانه است، این در حالی است که وی پیشتر به دست داشتن مستقیم در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد آل‌سعود که به طرز وحشیانه‌ای در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید، متهم و بنا به دستور صوری محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی از تمامی سمت‌هایش برکنار شده بود.

سعود القحطانی، مشاور پیشین محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و احمد عسیری معاون سابق رئیس اطلاعات این کشور از مهمترین افراد متهم پرونده قتل خاشقجی هستند. از سعود القحطانی به عنوان فرد مورد اطمینان محمد بن سلمان نام برده می‌شود که وظیفه شناسایی و حذف مخالفین سعودی در خارج کشور را برعهده داشته است. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد، القحطانی روند قتل خاشقجی را از طریق اسکایپ هدایت کرده است. اسناد و مدارک دخالت او در قتل خاشقجی هر چند باعث برکناری‌اش از سمت‌هایش شد اما بعداً توسط دستگاه قضایی عربستان نادیده گرفته شدند و قحطانی از جرائمی که متوجه او بود، تبرئه شد و همان‌طور که پیشتر حساب کاربری «العهد الجدید» وابسته به مخالفان «آل سعود» اشاره کرده بود همچنان کارهای زیادی از جمله نظارت بر دستورالعمل‌های رسانه‌های محلی را انجام می‌داد و از جمله ارتش سایبری عربستان را هدایت می‌کرد. با این حال در میانه بهار امسال در پایان ماه مه، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان حمود المریخی را با رتبه عالی به عنوان مشاور در امور دربار منصوب کرد اما رسانه‌های عربستان در ماه‌های گذشته، تصویر وی را نشان نداده و بیوگرافی او را منتشر نکرده‌اند.

القحطانی کیست؟

اما برای آنکه بدانیم سعود القحطانی کیست، کافی است که به گزارش‌های سازمان دموکراسی برای جهان عرب رجوع کنیم. این سازمان در مطلبی برای روشن شدن ابعاد اقدامات القحطانی چنین می‌نویسد: «سعود القحطانی مأمور کشتن تبعیدیان سعودی در خارج از کشور بوده است. وی هم چنین فعالان زن حقوق بشری را در زندان مخفی عربستان شکنجه کرد. القحطانی در عملیات‌های نظارتی و هک روزنامه نگاران سعودی و فعالان حقوق بشر شرکت داشته است.»

براساس گزارش این سازمان حقوق بشری، سعود القحطانی به نویسندگان سعودی و کاربران شبکه‌های اجتماعی دستور می‌داد تا پیام‌های خاصی بنویسند و حداقل چند نفر از آنها که از دستورات وی اطاعت نکردند، در حال حاضر در زندان هستند.»

عبدالله العوده، مدیر منطقه خلیج فارس در سازمان داون پیرامون ابعاد شخصیتی القحطانی گفته بود که او (القحطانی)، مجری وفادار دستورات بن سلمان در زمینه استفاده از خشونت، در سطح داخلی و بین‌المللی است. العوده افزود: «اگر می‌خواهید بفهمید محمد بن سلمان کیست، به آثار کشتار، شکنجه و ظلم و ستم‌هایی که القحطانی از خود به جای گذاشته است، نگاه کنید. سعود القحطانی مشاور نزدیک حاکم قاتل بود و به گفته دفتر اطلاعات ملی امریکا، یکی از مقامات سعودی مسئول قتل روزنامه نگار خاشقجی بوده است.»

سعود القحطانی علاوه بر مشارکت در ترور جمال خاشقجی به جنایت‌های دیگری مانند شکنجه و آزار جنسی «لجین الهذلول»، فعال زن سعودی و همچنین تلاش برای ترور «سعدالجبری» مقام سابق سعودی در کانادا متهم است.

به گفته بسیاری از فعالان حقوق بشر عربستانی و کسانی که از زندان‌های رژیم سعودی آزاد شده‌اند، سعود القحطانی در بازجویی و شکنجه روحی و جسمی فعالان حقوق زن نقش زیادی دارد. همچنین القحطانی ارتش سایبری دولت سعودی را تأسیس کرد و کار موج‌سازی در فضای مجازی در راستای منافع ریاض را برعهده داشت. دیروز همچنین حساب کاربری «العهد الجدید» وابسته به مخالفان «آل سعود» با اعلام خبر پست محرمانه جدیدی که به قحطانی داده شده است، نوشت: «القحطانی خود را وقف مدیریت کارهای کثیف و سیاه دیگری خواهد کرد و حمود بن بداح المریخی، مشاور در امور دربار با رتبه وزیر جای او را در مدیریت ارتش‌های سایبری و کنترل و هدایت رسانه‌های سعودی خواهد گرفت.»

تطهیر قاتلان

در میانه انتصاب جدید سعود القحطانی به عنوان مجری قتل جمال خاشقجی، در پستی که هنوز محرمانه نگه داشته شده است، دولت بایدن هم به قاتل اصلی این جنایت یعنی بن سلمان مصونیت داد. این در حالی است که پیش‌تر با اقدام ریاض در همراهی با روسیه در اوپک پلاس برای کاهش سقف تولید نفت خام، اخبار از تیره شدن روابط امریکا و عربستان خبر می‌داد و در عین حال جو بایدن هم پیش از روی کارآمدنش و حتی در ایام تبلیغات انتخاباتی سال ۲۰۲۰ از حمله به بن سلمان به دلیل این قتل دریغ نمی‌کرد، اما تحولات چند روز اخیر خلاف آن را نشان می‌دهد.

البته به گزارش عربی۲۱، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا در سخنانی درباره اعطای مصونیت به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در استانبول و متهم شدن واشنگتن به مقدم دانستن صادرات اسلحه و مبادلات تجاری و اقتصادی بر موضوعات حقوق‌بشری به دلیل اتخاذ این تصمیم، اظهار کرد: «این موضوع هیچ ارتباطی به روابط دوجانبه با عربستان سعودی که در حال حاضر در پی تصمیم اوپک پلاس دچار تنش است، ندارد. این تصمیم صرفاً وجهه حقوقی دارد.»

در همین حال ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز درباره دلایل اتخاذ این تصمیم اعلام کرد: «دولت جو بایدن، رئیس جمهور امریکا تصمیم گرفت به محمد بن سلمان در پرونده‌ای که خدیجه جنگیز، نامزد جمال خاشقجی علیه او مطرح کرده مصونیت بدهد، چراکه محمد بن سلمان سمت نخست‌وزیری را در عربستان برعهده دارد.» پاتل افزود: «امریکا به طور مداوم این اصول را در مورد سران کشورها و دولت‌ها و وزرای خارجه مادامی که آنها بر سر کار هستند اعمال کرده است و ما انتظار داریم که دیگران نیز برای امریکا این کار را انجام دهند.» وی همچنین تأکید کرد: «این تصمیم حقوقی بوده و بی‌ارتباط با ماهیت این پرونده است.»

این اظهارات پس از آن بیان شد که وزارت دادگستری امریکا جمعه اعلام کرد، دولت جو بایدن به این نتیجه رسیده است که محمد بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی از پیگرد قضایی مصونیت قانونی دارد. این تصمیم امریکا واکنش خدیجه جنگیز، نامزد جمال خاشقجی را به همراه داشت و وی در توئیتی در این باره نوشت: «خاشقجی امروز یک بار دیگر مُرد و بار دیگر پول تأثیرگذارتر بود.»

منبع: روزنامه ایران
24-news.ir/vdcamen6u49n661.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز