تاریخ انتشارشنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲
مروری کامل و بر بازی های دور اول گروهی مسابقات جام جهانی2022 که روز یک شنبه هفته قبل با بازی افتتاحیه بین قطر و اکوادور آغاز شد.
مروری کامل بر دور اول بازیهای گروهی جام جهانی؛ با کمی طعم شگفتی!
به گزارش خبر24، مروری کامل و بر بازی های دور اول گروهی مسابقات جام جهانی2022 که روز یک شنبه هفته قبل با بازی افتتاحیه بین قطر و اکوادور آغاز شد.
 
قطر ۰ - ۲ اکوادور؛ پایان تلخ اولین بازی تاریخ قطری‌ها در جام‌جهانی

سوت آغاز جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر در ورزشگاه البیت شهر الخور به صدا درآمد و در دیدار افتتاحیه قطر میزبان مقابل اکوادور با نتیجه ۲-۰ شکست خورد.
نیمه نخست پر از حادثه بود و قطری‌ها هواداران‌شان را ناامید کردند. در دقیقه ۳ انر والنسیا گل نخست تیمش را زد که به طرزی عجیب دانیله اورساتو داور بازی با VAR این گل را مردود کرد. با این حال در دقیقه ۱۶ والنسیا گلی دیگر زد تا نخستین گل جام‌جهانی را به نام خودش ثبت کرده باشد. ستاره اکوادور در دقیقه ۳۱ گلی دیگر زد تا شب رؤیایی‌اش کامل شود. 
نیمه دوم این دیدار کمی متعادل‌تر شد و عنابی‌ها تلاش کردند تا از آبروریزی در نخستین بازی تاریخ‌شان در جام‌جهانی بکاهند. با این حال توان قطری‌ها آنقدر نبود که بتوانند به اکوادور ضربه بزنند و اولین بازی‌شان در جام‌جهانی تلخ تمام شد.

انگلیس ۶ - ۲ ایران؛تیم ملی ایران در وضعیت قرمز

به این ترتیب اکوادور پیروز روز نخست جام‌جهانی در صدر گروه A قرار گرفت. در دیداری حساس از همین گروه هم دوشنبه تیم‌های ملی سنگال و هلند به مصاف هم خواهند رفت.
تیم ملی فوتبال ایران در نخستین دیدار خود در گروه B جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، از ساعت ۱۶:۳۰ امروز (دوشنبه) در ورزشگاه بین‌المللی الخلیفه شهر دوحه به مصاف تیم انگلیس رفت که این بازی با شکست سنگین ۶ بر ۲ تیم کشورمان خاتمه یافت تا شاگردان کی‌روش کار خود در جام جهانی را با یک شکست سنگین آغاز کنند.
جود بلینگهام در دقیقه ۳۵، باکایو ساکا در دقایق ۴۳ و ۶۲، رحیم استرلینگ در دقیقه ۱+۴۵، مارکوس رشفورد در دقیقه ۷۱ و جک گریلیش در دقیقه ۹۰ گل‌های انگلیس در این بازی را به ثمر رساندند و مهدی طارمی نیز در دقایق ۶۵ و ۱۳+۹۰ (از روی نقطه پنالتی) گل‌های ایران را در این بازی وارد دروازه حریف کرد.

سنگال ۰ - ۲ هلند؛ هلند و یک برد با تیزهوشی خط هافبک

در دومین بازی از گروه A جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر در ورزشگاه الثمامه سنگال و هلند به مصاف هم رفتند که این بازی حساس را نارنجی‌ها ۲-۰ بردند.
در نیمه نخست نبردی پایاپای را شاهد بودیم که البته کمی موقعیت‌های نارنجی‌ها بهتر از حریف آفریقایی بود، اما در نهایت دو تیم با تساوی بدون‌گل به رختکن رفتند. نیمه دوم برخلاف انتظار سنگال پیش کشید و موقعیت‌های خوبی خلق کرد که با واکنش‌های خوب آندریس نوپرت سنگران هلند دروازه این تیم بسته ماند. در حالی که به نظر می‌رسید بازی گره خورده و زور دو تیم به هم نمی‌رسد، ارسال در دقیقه ۸۴ ارسال ممفیس دپای با ضربه سر کودی خاکپو باعث شد هلند پیش بیفتد. در واپسین ثانیه‌ها و در دقیقه ۹+۹۰ هم دیوی کلاسن روی ریباند توپی که ادوارد مندی ناقص مهار کرده بود گل دوم را هم زد.
در پایان این بازی هلند پیروز شد تا ۳ امتیازی شود و در کنار اکوادور که ۳ امتیازی است و تفاضل گل مشابه دارد، در صدر جدول گروه A قرار بگیرد.

آمریکا ۱ - ۱ ولز؛ بیل گل پسر رئیس‌جمهور را تلافی کرد

در دومین دیدار گروه B جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر، تیم‌های ملی آمریکا و ولز در ورزشگاه احمد بن‌علی به تساوی ۱-۱ رسیدند.
در این دیدار جذاب و تماشایی، یک نیمه آمریکا عملکردی بسیار خوب داشت و بعد از خلق چند موقعیت خوب توسط تیموتی وه‌آ پسر اسطوره فوتبال لیبریا و رئیس‌جمور این کشور در دقیقه ۳۶ به گل رسید. اما در نیمه دوم فشارها از سوی ولز افزایش پیدا کرد و اژدها بود که عملکردی بهتر داشت. بعد از خلق چندین موقعیت و هدر دادن آن‌ها، گرت بیل در ۸۲ پنالتی‌ای که خودش گرفته بود را به قعر دروازه آمریکا رساند.

عربستان 2 - آرژانتین 1: معجزه‌ها وجود دارند!

بازی مطابق انتظار پیش رفت و آرژانتینی‌ها خیلی زود و از دقیقه ۱۰ با گل مسی از روی نقطه پنالتی پیش افتادند. گلی که به نظر می‌رسید آغاز یک جشنواره گل باشد اما هوش رنار شاگردان اسکالونی را کلافه کرد.
عربستان با سیستم 1-5-4 وارد زمین شد و تاکتیک رنار برای متوقف کردن وینگرهای سرعتی آرژانتین فقط یک چیز بود: آفسایدگیری!
خط دفاع عربستان کاملا هماهنگ بود تا خط نیمه پیش می‌آمد و توانست 10 آفسایدگیری موفق را به ثبت‌ برساند. با همین تاکتیک ۳ گل آرژانتین مردود شد و یکی از تاکتیک‌های اصلی اسکالونی خنثی شده بود. حتی مصدومیت سلمان فرج هم اوضاع را برای رنار خراب نکرد. در نیمه دوم طوفان شش دقیقه‌ای بازیکنان عربستان، مسی و پسران را نابود کرد. ابتدا الشهری یک موقعیت نصف و نیمه را به گل تبدیل کرد و پس از او، سالم الدوساری به سبک همیشگی خود توپ را به عرض آورد و با شلیکی تماشایی زمینه ساز شکست آلبی سلسته شد.
پس از این گل چیزی حدود ۳۰ دقیقه زمان در اختیار آرژانتینی‌ها بود اما دفاع منظم و بی‌نقص سبز پوشان و سیوهای خیره کننده العویس حتی اجازه به تساوی کشیدن بازی را هم به یاران مسی نداد تا اولین شگفتی جام را یک تیم آسیایی رقم بزند. 

دانمارک ۰ – تونس ۰؛ عقاب‌ها با دینامیت شکار نشدند

در نخستین دیدار از گروه D جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر، تیم‌های ملی دانمارک و تونس در ورزشگاه اجوکیشن‌سیتی به تساوی بدون گل رسیدند.
این دیدار تماشایی و پرهیجان در نیمه نخست با برتری و نمایش خوب تونس به خصوص در ضدحملات شروع شد. دانمارک هم فرصت‌های خوبی داشت، اما دروازه‌اش را باز شده دید. با این حال گلی که عصام الجبالی زد توسط کمک‌داور آفساید اعلام شد. حملات دینامیت‌ها در نیمه دوم بیشتر و وحشتناک‌تر شد، ولی تونسِ نترس با دفاع مستحکم جلوی گلزنی یکی از ۴ تیم برتر یورو ۲۰۲۰ را گرفت تا در نهایت این بازی با تساوی بدون گل خاتمه پیدا کند.

مکزیک ۰ - ۰ لهستان؛آرزوی لواندوفسکی حسرت باقی ماند

دومین دیدار از گروه C جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر امشب در ورزشگاه ۹۷۴ برگزار شد که در این نبرد مکزیک مقابل لهستان تن به تساوی بدون‌گل داد.
نیمه نخست به تدریج مکزیک نبز بازی را در دست گرفت، ولی در گلزنی ناتوان بود. هردو تیم کمتر موفق به خلق موقعیت خطرناک شدند. در ابتدای نیمه دوم ورق برگشت و لهستان هجومی شروع کرد، ولی بهترین موقعیت ممکن را روبرت لواندوفسکی از دست داد. پنالتی‌ای که داور با استفاده از VAR روی لوا گرفته بود را خودش به دستان گیرمو اوچوا کوبید تا همچنان در جام‌جهانی گلی نزده باشد. در دقایق پایانی دوباره مکزیک پیش کشید، ولی این تیم هم در گلزنی ناتوان بود تا دومین تساوی بدون‌گل امروز رقم بخورد.

فرانسه ۴ - ۱ استرالیا؛ ژیرو بهترین گل زن تاریخ فرانسه!

در نخستین دیدار تیم ملی فرانسه در جام‌جهانی ۲۰۲۲ قهرمان دوره قبل مقابل استرالیا پیروز شد.ورزشگاه الجنوب میزبان آخرین دیدار شب سوم جام‌جهانی ۲۰۲۲ بود، دیداری از گروه D بین فرانسه و استرالیا که با برتری ۴-۱ خروس‌ها پایان یافت.
قهرمان دوره قبل جام‌جهانی دقیقه ۹ با گلی که کریگ گولدوین زد غافلگیر شد. در حالی که بسیاری تصور می‌کردند شاید بلای آرژانتین مقابل عربستان بر سر خروس‌ها بیاید، خیلی زود با ۲ گل پاسخ گل استرالیا را دادند. ارسال تئو هرناندس با ضربه سر آدرین رابیو در دقیقه ۲۷ تبدیل به گل نخست شد. سپس اشتباه خط دفاعی استرالیا باعث شد رابیو توپ‌ربایی کند و پاس او به اولیویه ژیرو در دقیقه ۳۲ گل دوم را به همراه داشت.
نیمه دوم هم فرانسه حملاتش را برای زدن گل‌های بعدی ادامه داد. دقیقه ۶۸ ارسال زیبای عثمان دمبله را کیلیان امباپه با ضربه سر به تیر دروازه و سپس تور دروازه رساند. گل چهارم را هم روی ارسال امباپه و ضربه سر ژیرو در دقیقه ۷۱ به ثبت رسید. با این گل ژیرو به رکورد گلزنی تیری آنری در تیم ملی فرانسه رسید و ۵۱ گله شد.

مراکش ۰ – کرواسی ۰؛شروع ناامیدکننده بلیزرها

در نخستین بازی روز چهارم جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر، تیم‌های ملی مراکش و کرواسی در ورزشگاه البیت به مصاف هم رفتند که در نهایت این دیدار با تساوی بدون‌گل به پایان رسید.
مراکش بازی را جسورانه شروع کرد و موقعیت‌های خوبی هم برای گلزنی داشت، اما کرواسی به تدریج نبض بازی را در دست گرفت و پیش کشید، اما نیمه نخست بدون گل تمام شد. نیمه دوم نایب‌قهرمان دوره قبل جام‌جهانی هجومی‌تر شد و به دنبال رسیدن به گل برتری بود. مراکش در ضدحملات از لاک دفاعی بیرون می‌آمد و دقیقه ۶۵ می‌توانست با ضربه ایستگاهی محکم اشرف حکیمی به گل هم برسد. 
با وجود افزایش فشار از سوی کرواسی در دقایق پایانی، این بازی سخت و نفسگیر بدون برنده و گل تمام شد تا در سومین تساوی بدون‌گل در نهمین بازی جام به ثبت برسد.


آلمان ۱ - ۲ ژاپن؛ تکرار کابوس شرق آسیا برای آلمان

در نخستین دیدار از گروه E جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر، ورزشگاه بین‌المللی الخلیفه میزبان دیدار تیم‌های آلمان و ژاپن بود که این بازی را سامورایی‌ها با نتیجه ۲-۱ بردند.
در دقیقه ۸ ژاپن پس از لو دادن توپ توسط ایلکای گوندوغان در نهایت توسط دایزن مائدا به گل رسید، اما این بازیکن در آفساید قرار داشت. آلمان در نیمه نخست نبض بازی را به دست گرفت و کاملاً سوار بر بازی بود. تا این که در دقیقه ۳۳ خطای پنالتی روی دیوید رائوم را ایلکای گوندوغان تبدیل به گل نخست ژرمن‌ها کرد. در آخرین دقیقه نیمه اول هم بعد از چند ضربه پیاپی کای هاورتس گل دوم آلمان را زد که البته VAR این گل را به‌دلیل حضور هاورتس در موقعیت آفساید رد کرد.
در نیمه دوم هم شاگردان فلیک سوار بر بازی بودند و ژاپن چشم به ضدحملات داشت. دقیقه ۶۰ گوندوغان می‌توانست گل دوم خودش و تیمش را بزند اما شوت زمینی او به تیر دروازه برخورد کرد. آلمان در ادامه موقعیت‌های دیگری هم داشت که درخشش شوئیچی گوندا سنگربان سامورایی‌ها مانع از افزایش فاصله شد. دقیقه ۷۳ مانوئل نویر خودی نشان داد و ضربه عالی تاکوما آسانو را از فاصله نزدیک مهار کرد. اما دروازه ژرمن‌ها در دقیقه ۷۵ سرانجام فرو ریخت. ژاپن که فشار را افزایش داده بود توسط ریتسو دوان بازی را به تساوی کشاند. دومین گل را تاکوما آسانو زد. فرار سریع ستاره ژاپنی‌ها در دقیقه ۸۳ سامورایی‌ها را به گل برتری رساند و آلمانی‌ها را در شوک فرو برد.
حملات همه‌جانبه آلمان در دقایق پایانی نتیجه نداد تا شگفتی دیگری در جام‌جهانی بیست‌ودوم رقم بخورد. آلمان در حالی به ژاپن باخت که آخرین بازی جام‌جهانی را هم به کره‌جنوبی باخته بود و پیش از آن در جام‌جهانی مقابل تیم‌های آسیایی شکست نخورده بود.

اسپانیا ۷ - ۰ کاستاریکا ؛ جوانان انریکه، بهترین تیم جام‌جهانی

ورزشگاه الثمامه میزبان دومین دیدار از گروه E جام‌جهانی ۲۰۲۲ بود، دیداری که اسپانیا در آن مقابل کاستاریکا با نتیجه پرگل ۷-۰ به پیروزی رسید.
اسپانیا طوفانی و هجومی شروع کرد و خیلی زود هم به گل نخست رسید. پاس گاوی پس از برخورد به مدافع کاستاریکا جلوی پای دنی اولمو افتاد و مهاجم لاروخا گل نخست را دقیقه ۱۱ وارد دروازه کیلور ناواس کرد. نمایش خوب اسپانیا ادامه پیدا کرد تا این که دقیقه ۲۱ پاس جوردی آلبا را مارکو آسنسیو با شوتی سرضرب تبدیل به گل دوم کرد. گل سوم را هم فران تورس بارسایی در دقیقه ۳۱ از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند.
با وجود برد قاطع در نیمه نخست، اسپانیا نیمه دوم هم برای زدن گل‌های بعدی عطش داشت. دقیقه ۵۴ تورس گل دوم خودش و چهارم تیمش را با استفاده از اشتباه خط دفاعی کاستاریکا زد. دقیقه ۷۵ هم ارسال آلوارو موراتا را گاوی جوان با شوتی دقیق به گوشه دروازه کاستاریکا فرستاد. دقیقه ۹۰ هم کارلوس سولر زد تا او هم در جشنواره گل ماتادورها نقشی داشته باشد. اما نوبت به آلوارو موراتا رسید تا تیرخلاص را در دقیقه ۲+۹۰ بزند.

بلژیک ۱ - ۰ کانادا؛ کانادا،تیمی شایسته‌تر از آنچه تصور می‌شد

در دیداری از گروه F جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر، تیم‌های بلژیک و کانادا در ورزشگاه احمد بن‌علی به مصاف هم رفتند که شیاطین‌سرخ اروپا این دیدار را ۱-۰ بردند.
عطش کانادا برای زدن اولین گل تاریخش در جام‌جهانی وصف‌نشدنی بود. بازی شجاعانه صدرنشین کونکاکاف در انتخابی جام‌جهانی باعث شد این تیم تا یک قدمی گلزنی هم پیش برود، اما آلفونسو دیویس در دقیقه ۱۱ پنالتی‌اش را هدر داد. بازی به شکلی پیش رفت که بلژیک در لاک دفاعی بود و کانادا چند مرتبه می‌توانست به گل پیروزی برسد، اما در یک غافلگیری در دقیقه ۴۴ ارسال توبی آلدرویرلد را میشی باتشوایی تبدیل به گل نخست برای بلژیک کرد تا نیمه اول با همین یک گل تمام شود.
بازی جسورانه کانادا در نیمه دوم هم ادامه پیدا کرد و روند بازی به شکلی بود انگار کانادا تیم بزرگ‌تر و پرستاره‌تر است. با این وجود ضدحملات بلژیک هم خطرناک به نظر می‌رسید. هر روشی که میشد را شاگردان هردمن برای زدن گل تساوی امتحان کردند، اما بدشانس بودند و در نهایت این بازی را باختند.

سوئیس ۱ – کامرون ۰؛ یک کامرونی شیرها را رام کرد!

رقابت‌های گروه G جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر هم امروز ظهر با دیدار بین تیم‌های سوئیس و کامرون در ورزشگاه الجنوب شروع شد که این دیدار را سوئیس ۱-۰ برد.
نیمه نخست کامرون فرصت‌های بسیار خوبی داشت که یکی پس از دیگری آن‌ها را از دست داد تا در نیمه دوم مجازات شود. همکاری خوب سوئیسی‌ها در دقیقه ۴۸ با پاس ژردان شکیری و ضربه نهایی بریل امبولو گل نخست سوئیسی‌ها را در پی داشت. امبولو که متولد کامرون است برای گلزنی به تیم زادگاهش شادی نکرد. با وجود این که کامرون نیاز به گل برای جبران و فرار از شکست داشت، ولی سوئیس در دقایق باقی‌مانده هم خوب بازی را کنترل کرد و می‌توانست با نتیجه بهتری هم این دیدار را ببرد.

اروگوئه ۰ – کره‌جنوبی ۰؛ تیر دروازه ببرها را زنده نگه داشت

ورزشگاه اجوکیشن سیتی امروز میزبان دیدار تیم‌های اروگوئه و کره‌جنوبی در گروه H جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بود که در نهایت با تساوی بدون‌گل تمام شد.
نیمه اول هر دو تیم یک موقعیت بسیار خوب را هدر دادند و تا حدودی بازی پایاپای بود. اما بهترین فرصت را دیگو گودین کاپیتان لاسلسته داشت که ضربه سرش در دقیقه ۴۳ به تیر دروازه برخورد کرد تا این نیمه بدون گل تمام شود.
نیمه دوم هم این بازی تماشایی و پرهیجان ادامه پیدا کرد و دائم روی هر دو دروازه بود. به تدریج اروگوئه برای کسب ۳ امتیاز مهم این بازی پیش کشید و فرصت‌های خوبی هم داشت؛ از جمله شوت دیدنی داروین نونیس که با فاصله کم به بیرون رفت. اما خطرناک‌ترین موقعیت را فدریکو والورده خلق کرد که شوتش به تیر دروازه برخورد کرد و راهی به دروازه پیدا نکرد.


پرتغال ۳ - ۲ غنا؛ رونالدو رکورد زد و پیروز شد

نیمه نخست پرتغال طوفانی شروع کرد و موقعیت‌های خیلی خوبی برای پیش افتادن از ستاره‌های سیاه داشت. حتی کریستیانو رونالدو گلزنی هم کرد، ولی داور خطای او را گرفت. در نهایت این نیمه بدون رد و بدل شدن گل خاتمه یافت، اما مالکیت توپ ۷۰-۳۰ نشان از برتری سلسائوی اروپا داشت.
نیمه دوم پرهیجان‌تر دنبال شد. کریستیانو رونالدو در دقیقه ۶۵ پنالتی‌ای که گرفته بود را تبدیل به گل کرد تا برای پنجمین جام‌جهانی متوالی هم گل زده باشد. اما چیزی نگذشت که آندره آیو بعد از پاس محمد قدوس در دقیقه ۷۳ گل تساوی را به ثمر رساند. دقیقه ۷۸ پاس هنرمندانه برونو فرناندش را ژوآئو فلیکس وارد دروازه غنا کرد تا باز هم پرتغال پیش بیفتد. دقیقه ۸۰ هم نوبت به رافائل لیائو رسید که پاس دیگری از برونو فرناندش را به گوشه دروازه لاورنس آتی‌زیگی بفرستد. دقیقه ۸۹ هم عثمان بوکاری برای غنا گل دیگری زد تا فاصله کمتر شود.

برزیل ۲ - ۰ صربستان؛ مشت اولِ سلسائو با درخشش ریچارلیسون

در ورزشگاه لوسیل تیم‌های ملی برزیل و صربستان در دیداری از گروه H جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر با قضاوت علیرضا فغانی به مصاف هم رفتند که سلسائو این دیدار را با نتیجه ۲-۰ برد.
بازی را برزیل طبق انتظار طوفانی شروع کرد و فرصت‌های خوبی هم نیمه نخست به‌دست آورد. با این حال سلسائو از این موقعیت‌ها استفاده نکرد و صربستان هم که در لاک دفاعی بود از ضدحمله‌هایش بهره‌ای نبرد تا نیمه اول با تساوی بدون گل پایان یابد.
در ابتدای نیمه دوم ریچارلیسون می‌توانست در موقعیت تک‌به‌تک به صرب‌ها گل بزند که وانیا میلینکوویچ ساویچ ضربه‌اش را گرفت. دقیقه ۶۰ شوت زیبای الکس ساندرو به تیر دروازه برخورد کرد تا همچنان برزیل در گلزنی ناکام باشد، اما فقط ۲ دقیقه بعد و در دقیقه ۶۲ حرکت نیمار، شوت وینیسیوس و در ریباند ضربه ریچارلیسون گل نخست سلسائو را به ارمغان آورد. دراگان استویکوویچ با به زمین فرستادن دوشان ولاهوویچ و دارکو لازوویچ برای جبران تاکتیک تیمش را عوض کرد. اما باز هم برزیل بود که با هنرنمایی ریچارلیسون به گل دیگری رسید. استپ و ضربه قیچی‌وار و زیبای این بازیکن در دقیقه ۷۴ گل دوم خودش و تیمش را به ثبت رساند. 
 
24-news.ir/vdcivpazrt1azq2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز