تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۰
مقام دولت روسیه تأکید کرد ایران یکی از کشورهای وظیفه‌شناس پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای است و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایران به دنبال تولید تسلیحات هسته‌ای است.
روسیه: ایران به دنبال توسعه تسلیحات هسته‌ای نیست
به گزارش خبر24، «ولادیمیر یرماکوف»، مدیر دپارتمان منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک»، تأکید کرد ایران یکی از اعضای وظیفه‌شناس پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای (NPT) است و هم‌اکنون هیچ مدرکی و سندی وجود ندارد که نشان دهد ایران به دنبال توسعه تسلیحات هسته‌ای است.

وی دراین‌باره گفت: ایران یک از اعضای وظیفه‌شناس پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای بوده و همچنان هست. به نتیجه‌رسیدن برجام در سال ۲۰۱۵ کمک کرد تا سرانجام برای همیشه و به طور غیرقابل‌برگشتی تمام سوال‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه‌ای هسته‌ای ایران برطرف شود.

یرماکوف همچنین تأکید کرد: پس از آن (برجام)، ایران یکی از تاییدشده‌ترین اعضای ان‌پی‌تی است و تاکنون هیچ انحرانی از تعهدات آن شناسایی نشده و هیچ گونه مدرک و سندی وجود ندارد که نشان دهد که تهران قصد دارد مشارکتش در ان‌پی‌تی را بازبینی و شروع به توسعه تسلیحات هسته‌ای کند.

به نوشته اسپوتنیک، با این حال باید تأکید کرد که ایران بارها تکرار کرده که هیچ گونه قصدی برای تولید سلاح‌های هسته‌ای ندارد؛ در واقع رهبر عالی ایران در سال ۲۰۰۳ فتوایی صادر کردند که بر اساس آن تولید یا استفاده از هر گونه تسلیحات هسته‌ای و کشتارجمعی حرام است.

با اینکه آژانس بین‌المللی انرژِی اتمی در گزارش‌های متعدد، صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران را نشان می‌دهند، مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی بدون ارائه مدرک و سند مدعی هستند که برنامه هسته‌ای ایران در حال نزدیک‌شدن به تولید سلاح هسته‌ای است.

منبع: مهر
24-news.ir/vdcci0qsm2bqsx8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز