تاریخ انتشاريکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۷
مشاور معاون اول رئیس جمهور گفت: توسعه تجارت خارجی با ایجاد زنجیره‌ای از پروژه‌های زیرساختی که دربرگیرنده سواحل خواهد بود به تحقق اقتصاد دریامحور منجر می‌شود.
سواحل و بنادر خوزستان نقش سرنوشت سازی در اقتصاد دریامحور دارد
به گزارش خبر24، محمد امینی رعایا شامگاه شنبه با حضور در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) اظهار کرد: سواحل و بنادر خوزستان نقش سرنوشت سازی در اقتصاد دریامحور دارد که باید به صورت کارشناسی به ظرفیت‌های کاربردی این استان توجه شود.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری و همچنین پیگیری‌های جدی معاون اول رئیس جمهور برای ارتقای سهم جمهوری اسلامی در اقتصاد دریامحور افزود: قرار گرفتن ایران در جایگاه اصلی اقتصاد دریامحور نیازمند طرح کلان و کاربردی است.

امینی رعایا اضافه کرد: تدوین این طرح با محوریت ارکان معاونت اول رئیس جمهوری در دست تهیه است که پیش از هر چیز باید نیازسنجی‌ها و ظرفیت‌های لازم به خوبی شناسایی و در کنار یکدیگر قرار گیرند.

مشاور معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: به همین منظور، معاون اول رئیس جمهوری شورای توسعه سواحل مُکران را تشکیل داده و متولی آن نیز مشخص شده است.

وی بیان کرد: همچنین در راستایی تعیین متولی دیگر مناطق ساحلی کشور با هدف نهایی شدن طرح کلان اقتصاد دریامحور، باید ظرفیت‌ها و نیازهای موجود در استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان نیز شناسایی و مورد بررسی قرار گیرد.

امینی رعایا بیان کرد: سفر به استان خوزستان در همین راستا انجام شده تا با تعامل و همفکری که صورت می‌گیرد، برنامه ریزی های لازم در حوزه تدوین این طرح انجام شود.

مشاور معاون اول رئیس جمهور افزود: قطعاً در راستای اجرایی شدن این چشم انداز (اقتصاد دریامحور) باید پروژه‌های کاربردی و زیرساختی اولویت‌دار متعددی در استان‌های ساحلی از جمله خوزستان اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه دولت در حوزه منابع مالی با محدودیت‌هایی روبرو است، گفت: این در حالی است که بدون تکیه به منابع دولتی، ظرفیت‌های قانونی متعددی برای اجرا و بهره برداری از این پروژه‌ها وجود دارد.

امینی رعایا، محدوده زمانی اجرای این پروژه‌ها ۲ تا سه سال عنوان کرد و گفت: باید توجه داشت که ارکان اجرایی معاونت اول رئیس جمهوری از ظرفیت تسهیل گری و رفع موانع احتمالی در پیشرفت پروژه‌های اولویت دار در حوزه تحقق اقتصاد دریامحور را برخوردار است.

امینی رعایا مشاور معاون اول رئیس جمهور بازدید از بنادر هندیجان، سواحل ماهشهر و همچنین بخش‌هایی از بنادر تابعه استان خوزستان را در دستور کار دارد.


منبع : مهر
24-news.ir/vdchqknz-23nzzd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز