تاریخ انتشارسه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵
محمدعلی بصیری کارشناس مسائل بین‌الملل،گفت: کشورهای غربی آن استاندارد های حقوق بشری که برای اروپایی ها و سفید پوستان قائل هستند هیچ گاه در ارتباط با رنگین پوستان و شرقی ها قائل نیستند.
کشورهای غربی معترضان را به شدیدترین وجه قلع و قمع میکند
محمدعلی بصیری کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبر ۲۴ درباره اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس در مورد حمایت از پلیس در سرکوب معترضین این کشور اظهار کرد: کشورهای غربی در بسیاری از زمینه‌ها استانداردهای دوگانه به کار می‌برند و آن استانداردی که در راستای منافع خودشان است هیچگاه در راستای منافع رقیب به کار نمی گیرند؛ این هم در زمینه حقوق بشر صدق میکند و هم در زمینه حقوق شهروندان و حقوق  کارگران.

وی افزود: کشورهای غربی آن استاندارد های حقوق بشری که برای اروپایی ها و سفید پوستان قائل هستند هیچ گاه در ارتباط با رنگین پوستان و شرقی ها قائل نیستند.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: وقتی سفید پوستان در اوکراین کشته میشوند امتیازات و امکانات زیادی به آنها داده میشود و نهادها و مجامع بین المللی به اسم حقوق بشر به میلیون ها نفر از این ها پناهندگی میدهند و کمک های میلیاردی به آنها میکنند و از همه مهمتر افکار عمومی را درحمایت از آنها تهییج میکنند.

بصیری به جنگ های یمن و فلسطین اشاره کرد و گفت: همین وضعیت در خیلی از کشورهای افریقایی مثل رواندا، یمن، سومالی و همچنین فلسطین مشاهده می‌شود و بخش عمده‌ای از شهروندان این کشور ها ناخواسته قربانی جنگ داخلی و سرکوب هستند که اساساً صدایی از طرف دولت های غربی شنیده نمی شود که مردم این کشورهای مظلوم انسان هستند و حداقل حقوق بشر را باید در قبال اینها رعایت کرد.

بصیری ادامه داد: کشورهای غربی برای خودشان قائل به این هستند که پلیس معترضان را به شدیدترین وجه سرکوب و قلع و قمع کند این را حق حاکمیت و امنیتی خودشان می‌دانند؛ در حالی که در کشورهای جهان سوم این مسئله را به همین راحتی قائل نیستند و اساساً بر خلاف موازین بین الملل و برخلاف منشور ملل متحد که کشورها متعهد هستند که در امور داخلی هم دخالت نکنند، علنا اعلان دخالت میکنند که ما از برانداز ها و معترضین حمایت می‌کنیم که این هم با اصل منشور ملل در تضاد است.


وی با تاکید بر اینکه این استانداردهای دوگانه و رفتار های دوگانه از ضعف های اساسی نظام‌های لیبرال لیبرال دموکراسی غرب به شمار می‌رود، افزود: کشورهای غربی در ارتباط با تعریف تروریسم از لحاظ سیاسی و حقوقی هم تعریف های دوگانه دارند؛ این کشورها می گویند تروریستی که به منافع و امنیت ما کمک می‌کند تروریست نیست تروریست آن است که برخلاف منافع و امنیت ما عمل کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطر نشان کرد: می‌توان گفت کشورهای اروپایی در بسیاری از زمینه ها ازجمله شاخص های حقوق بشری، تروریست و برخورد با مخالفین  استاندارد دوگانه دارند. اعتراضات همیشه در این کشورها وجود دارد اما سکوت میکنند و جواب منطقی و قانع کننده ای برای آنها ندارند.

بصیری گفت: عموما کشورهای اروپایی مسئله حقوق بشر را دستاویزی برای اعمال فشار به کشورهایی که همسایه با آنها نیستند قرار می دهند. 

کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان تصریح کرد: کشورهای اروپایی از انواع حقوق بشر مثل آزادی بیان، آزادی اعتراضات، آزادی تشکل‌ها، آزادی مطبوعات و رسانه‌ها برای حریف یک حد و مرزی برای زدن در این آزادی‌ها قائل نیستند اما برای خودشان این موضوعات را مرزبندی و کنترل می‌کنند و در اتاق های فکر و پشت صحنه این موضوعات را مدیریت می‌کنند و این واقعیت غیر قابل انکار نیست.
24-news.ir/vdcbaab88rhb8fp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز