تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
ارث طبق مواد ۸۶۲ و ۸۶۳ قانون مدنی به معنی مال یا حقی است که پس از مرگ شخص به بازماندگانش می‌رسد.
درباره حبوه یا اموالی که از پدر به پسر بزرگ می رسد چه می دانید؟
به گزارش خبر24؛  در بررسی حبوه باید بدانید که ارث پدر، متعلق به تمام وراث است مگر اموالی که فقط به پسر می‌رسد. این موضوع یک اصل در مسئله ارث است و تمام وراث از اموال متوفی ارث خواهند برد. این موضوع یک واجب الهی است که در قرآن بیان شده و افراد باید از آن پیروی کنند؛ اما نکته‌ای که باید بیان کنیم آن است که هر اصلی حتی در قرآن دارای استثنا است. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

حبوه به چه اموالی می‌گویند؟
حبوه به اموال خاص و معینی گفته می‌شود که پس از فوت‌کردن پدر خانواده به پسر ارشد خانواده به ارث می‌رسد.

حبوه در واقع اموالی است که به پسر می‌رسد و مصادیق مختلفی دارد:

اموالی که فقط به پسر می‌رسد شامل انگشتری که معمولاً پدر استفاده می‌کرده، قرآن متوفی، لباس‌های شخصی وی و شمشیر پدر است که به پدربزرگ می‌رسد. البته لازم به ذکر است اگر این اموال به پسر برسد چیزی از سهم‌الارث وی کسر نمی‌شود مگر این‌که متوفی به‌غیراز این اموال، اموال دیگری نداشته باشد.

بنابراین، مصادیق حبوه به شرح زیر است:

    انگشتر میت

    قرآن

    رخت‌های شخصی

    شمشیر

همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کردیم، بعضی از موارد حبوه، امروزه وجود ندارند؛ بنابراین در دوره امروزی کسی از شمشیر استفاده نمی‌کند.

اموالی که فقط به پسر می‌رسد چه احکامی دارد؟
    امروزه کمتر کسی از شمشیر استفاده می‌کند، نکته مهمی که باید بدانید آن است که سلاح شکاری حبوه نیست و جزو اموالی که فقط به پسر می‌رسد نیست.

    حبوه فقط در صورتی جزو اموالی که فقط به پسر می‌رسد، است که منحصر به این چند مورد نباشد وگرنه باید این اموال بین همه وراث تقسیم شود.

    برای حبوه بزرگ‌ترین پسر ملاک است؛ یعنی اگر بزرگ‌ترین فرزند متوفی دختر باشد و بعد از آن به پسری که از آن دختر کم‌سن‌تر است؛ اما نسبت به سایر پسران بزرگ‌تر است می‌رسد.

    اگر فرد فوت شده چند پسر هم‌سن و دوقلو داشته باشد، این اموال به‌صورت مشاع بین همه باید تقسیم شود.

    نکته مهمی که باید بگوییم آن است که پسر باید در زمان فوت موجود باشد، اگر پسر در زمان فوت پسر جنین باشد، حبوه به وی تعلق نمی‌گیرد.

    حبوه اموالی است که فقط از پدر به پسر بزرگ‌ می‌رسد و از مادر و جد پدری نمی‌رسد.

منبع: deltapayam
24-news.ir/vdcfjjdytw6dyma.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز