تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۶
درهشت بازی دور یک هشتم جام جهانی 2022 قطر ،هشت کشور هلند،انگلیس،آرژانتین،فرانسه، برزیل ،مراکش،پرتغال و کرواسیبه پیروزی رسیدند .
همه صعود کننده ها مطابق نظر به غیر از مراکش
به گزارش خبر24، درهشت بازی دور یک هشتم جام جهانی 2022 قطر هشت کشور هلند،انگلیس،آرژانتین،فرانسه، برزیل ،مراکش،پرتغال و کرواسی رسیدند. که در مصاف دور یک چهارم نهایی جام جهانی به مصاف یکدیگر میروند.
هلند ۳ – آمریکا ۱؛ دنزل یک‌تنه هلند را به مرحله بعد برد
ورزشگاه بین‌المللی الخلیفه میزبان نخستین بازی از مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بین هلند و آمریکا بود که نارنجی‌ها با برد ۳-۱ راهی مرحله بعد شدند.

در دقایق ابتدایی وقتی هنوز بازی سر و شکل نگرفته بود آمریکا فرصت‌های خوبی داشت که بهترینش را کریستین پولیشیچ روانه دروازه کرد اما با عکس‌العمل آندریس نوپرت راهی به دروازه پیدا نکرد. هلند کم‌کم به بازی مسلط شد و دقیقه ۱۰ با همکاری‌ای عالی در نهایت با پاس دنزل دامفریس و ضربه دقیقه ممفیس دپای به گل نخست رسید. در دقایق پایانی این نیمه هم تیموتی وه‌آ با شوتی به سمت دروازه هلند خطرساز شد، اما لحظاتی بعد دامفریس پاس دیگری از منطقه راست زمین ارسال کرد که تقریباً مشابه گل نخست دالی بلیند در دقیقه ۱+۴۵ گل دوم را برای نارنجی‌ها به ثبت رساند.

تلاش آمریکایی‌ها در دقیقه ۷۶ نتیجه داد و به طرز عجیبی پاس کریستین پولیشیچ را حاجی رایت به گوشه دروازه هلند فرستاد. در لحظاتی که هلندی‌ها استرس دریافت گل تساوی را داشتند، در دقیقه ۸۱ ارسال بلیند را دامفریس تبدیل به گل کرد تا ستاره این دیدار خودش هم سهمی از گل‌های زده داشته باشد. هلند در نهایت این نتیجه را حفظ کرد و راهی مرحله بعد شد.آرژانتین ۲ – استرالیا ؛ آرژانتین به هلند رسید؛ مثل سال ۱۹۹۸!
در ورزشگاه احمد بن‌علی در دیداری از مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر تیم‌های ملی آرژانتین و استرالیا مقابل هم قرار گرفتند که آلبی‌سلسته با برد ۲-۱ به مرحله بعدی راه پیدا کرد.

آرژانتین تیم برتر میدان در نیمه نخست بود ولی استرالیایی‌ها با دفاع بسته کمتر اجازه خلق موقعیت به آن‌ها می‌دادند. تا این که باز هم نابغه‌ای به اسم لیونل مسی به کمک آلبی‌سلسته آمد. شوت زمینی لئو در دقیقه ۳۵ به گوشه دروازه مت رایان رفت و بخش آبی ورزشگاه را غرق در شادی کرد. نیمه نخست با همین یک گل خاتمه پیدا کرد.

نیمه دوم هم آرژانتین زهردارتر نشان داد و در دقیقه ۵۷ در پی اشتباه مت رایان، خولیان آلوارس ستاره جوان آلبی‌سلسته با ضربه‌ای آرام توپ را وارد کیسه کانگوروها کرد. در حالی که بازی آرام دنبال می‌شد، دقیقه ۷۷ شوت کریگ گودوین به مدافع آرژانتین برخورد کرد و به درون دروازه این تیم غلتید تا فاصله کمتر شود. پس از این گل استرالیا هم فرصت جبران پیدا کرد و بازی هم هیجان‌انگیزتر شد، اما کانگوروها نتوانستند گل دیگری بزنند و در نهایت آرژانتین با پیروزی در این دیدار راهی مرحله یک‌چهارم نهایی شد.


فرانسه ۳ – لهستان ۱؛ این امباپه بدون مرز!
در ورزشگاه الثمامه سومین دیدار از مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی بین قهرمان دوره قبل فرانسه و لهستان برگزار شد که خروس‌ها این بازی را با نتیجه ۳-۱ بردند.

فرانسه برای این که زودتر خیال خودش را برای صعود راحت کند از ابتدا تهاجمی شروع کرد و موقعیت‌هایی هم به‌دست آورد، ولی بهترین موقعیت را ابتدا لهستان خلق کرد و شوت زیبای روبرت لواندوفسکی در دقیقه ۲۱ با فاصله بسیار کم از کنار دروازه هوگو لوریس بیرون رفت. دقیقه ۲۹ هم بهترین فرصت فرانسه را اولیویه ژیرو از دست داد. ارسال عثمان دمبله سریع بود و ژیرو به‌سختی توانست در شش‌قدم به توپ ضربه بزند. دقیقه ۳۸ هم عقاب‌ها دروازه فرانسه را به توپ بستند و دو ضربه پیاپی راهی به دروازه لوریس پیدا نکرد. دقیقه ۴۴ قفل دروازه‌ها را اولیویه ژیرو شکست. پاس کیلیان امباپه را با ضربه پای چپی دقیق به گوشه دروازه وویچخ شچنسنی فرستاد و با ۵۲ گل هم برترین گلزن تاریخ تیم ملی فرانسه شد. 

نیمه دوم هم با این که لهستان به حذف نزدیک‌تر بود ولی فرانسه هجومی به کار ادامه داد تا گل بعدی را هم بزند. وقتی لهستان جلو کشید، کیلیان امباپه توانست با شوتی دقیق در دقیقه ۷۵ گل دوم فرانسه را هم بزند. در ادامه هم با کنترل بازی، فرانسه به چیزی که می‌خواست رسید و حتی گل سوم را هم توسط امباپه زد. کیلیان که این دوره هم مثل دوره قبل درخشیده موفق شد با شوتی تماشایی دروازه شچنسنی را در دقیقه ۱+۹۰ برای مرتبه سوم فرو بریزد. اما در آخرین ثانیه‌های بازی با استفاده از VAR داور برای لهستان پنالتی گرفت و روبرت لواندوفسکی این ضربه را در دقیقه ۸+۹۰ هدر داد، اما داور دستور به تکرار ضربه داد و لوا این مرتبه موفق شد دروازه را باز کند.


انگلیس ۳ – سنگال ۰؛ سه‌شیرها بدون درد و خونریزی به فرانسه رسیدند
ورزشگاه البیت میزبان چهارمین دیدار از مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بود، دیداری که در آن انگلیس به مصاف سنگال رفت و با برد ۳-۰ به راحتی راهی مرحله بعد شد.

نیمه نخست پایاپای دنبال می‌شد و سنگال حتی نخستین موقعیت خطرناک را در دقیقه ۳۲ خلق کرد که ضربه بولایه دیا با واکنش جردن پیکفورد راهی به دروازه نیافت. اما سه‌شیرها زننده گل نخست بازی بودند. پاس عالی جود بلینگام در دقیقه ۳۸ به جردن هندرسون رسید و این هافبک باتجربه گل نخست را به ثمر رساند. در دقیقه ۲+۴۵ هم طلسم گل‌نزنی آقای‌گل دوره قبل هم شکست و هری کین پاس فیل فودن را به قعر دروازه سنگال فرستاد تا نیمه نخست برتری ۲ گله سه‌شیرها رقم بخورد.

دقیقه ۵۷ هم فیل فودن یک پاس‌گل دیگر در کارنامه‌اش ثبت کرد و این مرتبه ضربه تمام‌کننده را بوکایو ساکا زد. خیال انگلیسی‌ها بعد از این گل راحت شد و بازی هم آرام‌تر پیگیری شد تا با همین ۳ گل نبرد سه‌شیرها و شیرهای ترانگا به پایان برسد.


ژاپن ۱ (۱) – کرواسی ۱ (۳)؛ پایان سربلند سامورایی‌ها
در ورزشگاه الجنوب دیداری دیگر از مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بین ژاپن شگفتی‌ساز مرحله گروهی و کرواسی نایب‌قهرمان دوره قبل برگزار شد که پس از تساوی ۱-۱ در وقت‌های معمول، در ضربات پنالتی با نتیجه ۳-۱ پیروز شد و به مرحله بعد رسید.

هردو تیم بازی را به شکلی شروع کردند که مشخص بود تمایل دارند زودتر از رقیب به گل برسند. بازی شجاعانه سامورایی‌ها هم در دقایق ابتدایی ستودنی بود. دقایق پایانی هم فشار ژاپن بیشتر شد تا این که در پی ارسال یک کرنر توپ اتفاقی مقابل پای دایزن مائدا افتاد و او در دقیقه ۴۳ با شوتی از درون محوطه جریمه گل نخست را وارد دروازه کرواسی کرد؛ گلی که باعث شد نیمه اول با برتری ژاپن به پایان برسد. 


نیمه دوم کرواسی خیلی زود از فشار زدن گل تساوی خارج شد. ارسال دیان لوورن در دقیقه ۵۵ روی سر ایوان پریشیچ فرود آمد و ضربه سری تماشایی به گوشه دروازه ژاپن رفت. بعد از این گل ریسک دو تیم برای زدن گلی دیگر کمتر شد و محتاط‌تر بازی را دنبال کردند. در نهایت ۹۰ دقیقه با تساوی ۱-۱ به پایان رسید و این نخستین دیداری بود که به وقت‌های اضافه کشیده شد.

روال اواخر بازی در نیمه دوم، در اولین وقت اضافه هم ادامه پیدا کرد و هیچ تیمی بی‌گدار به آب نمی‌زد. نیمه دوم وقت‌های اضافه هم با این که کرواسی بیشتر در زمین حریف بود ولی موفق نشد کار را در ۱۲۰ دقیقه تمام کند.

در نهایت این بازی به ضربات پنالتی کشید و کرواسی با برتری ۳-۱ در این ضربات راهی مرحله بعد شد. برای کرواسی ولاشیچ، بروزوویچ و پاشالیچ ضربات‌شان را گل کردند. لیوایا هم ضربه‌اش را به تیر دروازه کوبید. برای ژاپن آسانو پنالتی‌اش را تبدیل به گل کرد و مینامینو، میتوما و یوشیدا ضربات‌شان را هدر دادند.


برزیل ۴ – کره‌جنوبی ۱؛ سامبا به بهترین نحو اجرا شد ! آقای پله
آخرین دیدار در ورزشگاه جالب و کانتینری ۹۷۴ در مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بین تیم‌های ملی برزیل و کره‌جنوبی برگزار شد که سلسائو به راحتی این بازی را با نتیجه ۴-۱ برد.
برزیل آنطور که هوادارانش انتظار داشتند هجومی شروع و زود هم به گل رسید. توپی که در دقیقه ۷ در گوشه محوطه جریمه به وینیسیوس جونیور رسید را این بازیکن با دقت و ظرافت به قعر دروازه کره‌ای‌ها فرستاد. دقایقی بعد خطا روی ریچارلیسون یک ضربه پنالتی تقدیم به برزیل کرد و نیمار که از مصدومیت برگشته بود در دقیقه ۱۲ این ضربه را به آرامی درون دروازه سئونگ گیو کیم قرار داد. دقیقه ۲۹ ریچارلیسون بعد از حرکتی زیبا با تیاگو سیلوا یک‌دو کرد و گل سوم را به ثمر رساند. دقیقه ۳۶ هم فستیوال گل سلسائو در نیمه نخست تکمیل شد و ارسال دیدنی وینیسیوس را لوکاس پاکتا به قعر دروازه کره فرستاد.

نیمه دوم برزیلی‌ها دیگر نیازی به گلزنی نداشتند و عطش‌شان برای گل‌های بعدی هم فروکش کرد. کره‌ای‌ها هم با امید کم به بازی ادامه دادند و فقط در تلاش بودند فاصله را کمتر کنند. سرانجام شوت دیدنی سئونگ هو پایک که یکی از زیباترین گل‌های جام بود در دقیقه ۷۶ ببرهای آسیا را به این هدف‌شان رساند.


مراکش ۰ (۳) – اسپانیا ۰ (۰)؛ شیرهای اطلس ماتادورها را هم شکار کردند
ورزشگاه اجوکیشن سیتی میزبان اولین دیدار از آخرین شب مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بود؛ دیداری که بین مراکش شگفتی‌ساز این دوره و اسپانیا یکی از مدعیان قهرمانی برگزار شد و در وقت‌های معمول با تساوی بدون گل به پایان رسید تا در ضربات‌پنالتی مراکش با برتری ۳-۰ راهی مرحله یک‌چهارم نهایی شود.

نیمه نخست مراکش پابه‌پای اسپانیا پیش آمد و حتی فرصت‌های بهتری هم نسبت به حریف داشت که از دست داد؛ یکی شوت نصیر مزراوی که اونای سیمون مهار کرد و دیگری ضربه سر نایف اکرد که با فاصله کم به بیرون رفت. با این حال مثل همیشه اسپانیا نسبت به رقیب بیشتر مالک توپ بود که از آن بهره‌ای نبرد.

نیمه دوم هم بازی به شکلی دنبال می‌شد که کمتر دو تیم می‌توانستند موقعیت خلق کنند. لوئیس انریکه با به زمین فرستادن آلوارو موراتا تلاش کرد تا تیمش را در ۹۰ دقیقه به گل برساند. با این حال دو موقعیت خوبی که هردو تیم در دقایق پایانی هم داشتند گل نشد تا بازی به وقت‌های اضافه بکشد.

بهترین فرصت را ولید شدیره داشت که در دقیقه ۱۰۴ در موقعیت تک‌به‌تک ضربه‌اش را اونای سیمون گرفت. طلایی‌ترین موقعیت اسپانیا را هم پابلو سارابیا در دقیقه ۳+۱۲۰ به بیرون فرستاد.

در ضربات‌پنالتی مراکش ۳-۰ پیروز شد. برای مراکش سابیری، زیاش و حکیمی ضربات‌شان را تبدیل به گل کردند. ضربه بانون را هم سیمون مهار کرد. برای اسپانیا هم ضربات سارابیا، سولر، بوسکتس از دست رفت و هیچ بازیکنی نتوانست گلزنی کند.

این اولین حضور مراکش در مرحله یک‌چهارم نهایی جام‌جهانی است. پیش از این بهترین عملکردشان در سال ۱۹۸۶ بود که تا یک‌هشتم نهایی بالا آمده بودند.پرتغال ۶ – سوئیس ۱؛ حق با راموس است، در مقابل رونادو!
آخرین دیدار از مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بین تیم‌های ملی پرتغال و سوئیس در ورزشگاه لوسیل برگزار شد که سلسائوی اروپا با برتری قاطع ۶-۱ راهی مرحله بعد شد.

در این دیدار که کریستیانو رونالدو از ابتدا روی نیمکت نشسته بود، جانشین او در دقیقه ۱۷ گل نخست را زد. شوت زیبای گونسالو راموس با پای چپ از زاویه بسته به سقف دروازه یان سومر چسبید. در حالی سوئیس در تلاش برای زدن گل تساوی بود، گل مهم‌تر و کلیدی‌تر را پپه برای پرتغال زد. ضربه سر تماشایی پپه با کرنر برونو فرناندش در دقیقه ۳۳ پرتغال را به گل دوم رساند و نیمه نخست با همین ۲ گل به پایان رسید.

نیمه دوم پرتغال خیلی زود خیال توسط گونسالو راموس در دقیقه ۵۱ به گل سوم رسید. سپس دقیقه ۵۵ شوت دیدنی پای چپ رافائل گوئریرو چهارمین گل را ثبت کرد. اما مانوئل آکانجی در دقیقه ۵۸ فاصله را کمتر کرد. راموس که شب بی‌نظیری داشت اولین هت‌تریک جام‌جهانی را در دقیقه ۶۷ رقم زد. تیرخلاص را هم رافائل لیائو در دقیقه ۲+۹۰ زد.

در دقیقه ۷۴ هم کریستیانو رونالدو به جای ستاره بازی وارد میدان شد ولی نتوانست گلی به نام خودش ثبت کند.

پرتغال با برتری راحت در این دیدار به مرحله یک‌چهارم نهایی رسید و در آن مرحله با مراکش شگفتی‌ساز جام‌جهانی روبه‌رو خواهد شد.


 
24-news.ir/vdcgqt9q7ak9qt4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز