تاریخ انتشاردوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
خواص روغن زیتون بر کسی پوشیده نیست. تقریبا هر جا صحبت از یک دستور پخت یا سالاد سالم و رژیمی در میان است، روغن زیتون یک پای ثابت آن غذاست.
خواص پرشمار روغن زیتون برای زنان!
به گزارش خبر24،روغن زیتون که با یک تیر دو نشانه را می‌زند، یعنی هم سالم و هم خوشمزه است، از دیرباز به‌عنوان یک روغن سالم در دنیا شناخته شده ‌است.

اگر برای سلامتی‌تان اهمیت قائلید و به دنبال یک سبک زندگی سالم هستید؛ اولین قدم، اصلاح عادات غذایی‌تان است. شما باید در انتخاب روغنی که مصرف می‌کنید تجدید نظر کنید. البته مانند عده‌ای که یا از این لب بام می‌افتند یا از آن لب بام، نباشید؛ در مصرف روغن زیاده‌روی نکنید اما  روغن را هم کلا کنار نگذارید. شما باید روغن‌های ناسالم را با روغن‌های خوب جایگزین کنید. در ادامه خواص روغن زیتون، این روغن فوق‌العاده را به شما معرفی می‌کنیم.

سرشار از پلی فنول است
یکی از خواص روغن زیتون فرابکر (تصفیه‌نشده) مبارزه با انواع بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت و زوال عقل است. این ویژگی روغن زیتون به دلیل وجود دو پلی‌فنول‌هیدروکسی تیروزول و اولئوکانتال است؛ این پلی‌فنول‌ها که به‌وفور در روغن زیتون یافت می‌شوند، خواص آنتی‌اکسیدانی، ضدالتهابی، ضد سرطان، محافظت‌کننده عصبی و ضد میکروبی دارند.

سلامت قلب و عروق را افزایش می‌دهد
راز سالم‌تربودن افرادی که در کشورهای مدیترانه‌ای زندگی می‌کنند چیست؟ چرا آن‌ها کمتر به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند؟ این‌ها سوالاتی بودند که محققان در جواب به آن به یک نکته کلید‌ی رسیدند: خوردن روغن زیتون و بهره‌بردن از خواص روغن زیتون. رژیم مردم ساکن حوزه مدیترانه شامل روغن زیتون فرابکر است. خواص روغن زیتون باعث می‌شود که آن‌ها کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و خطر حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ناشی از آن باشند.

از دیگر خواص روغن زیتون فرابکر می‌توان به بهبود سطح کلسترول و کاهش فشار خون اشاره کرد. اسیداولئیک و پلی‌فنول‌های مختلف، موجب کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو و تغییر سطح کلسترول در جریان خون می‌شوند.

خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را کاهش دهد
به لحاظ علمی نمی‌توان ادعا کرد که یک غذا قطعا در پیشگیری از سرطان موثر است؛ اما روغن زیتون به دلیل داشتن ترکیباتی مانند اسیداولئیک، هیدروکسی‌تیروزول، اولئوکانتال، فیتواسترول‌‌ها و اسکوالن می‌تواند از ابتلا به سرطان جلوگیری کند.

یافته‌های یک مطالعه در سال ۲۰۲۰، خواص روغن زیتون فرابکر در ایجاد تغییراتی در باکتری‌های روده و پیشگیری از ابتلا به سرطان کولورکتال را نشان می‌دهد. همچنین تحقیقات قبلی نشان داده است زنانی که به خوردن روغن زیتون بیشتر از بقیه اهمیت می‌دهند، کمتر در معرض خطر سرطان روده بزرگ و سرطان سینه قرار دارند. احتمالا خواص روغن زیتون، راز نرخ پایین سرطان در کشورهای مدیترانه‌ای‌ست.

حافظه و عملکرد مغز را تقویت می‌کند
استرس اکسیداتیو منجر به پیشرفت بیماری‌های عصبی، از جمله بیماری آلزایمر می‌شود. اما پلی‌فنول‌های موجود در روغن زیتون فرابکر -به‌ویژه اولئوکانتال- به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی با استرس اکسیداتیو مقابله می‌کند.

نتیجه یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ روی حیوانات نشان داد که خوردن روغن زیتون غنی از اولئوکانتال، به بازیابی عملکرد سد خونی مغز و کاهش التهاب عصبی کمک می‌کند و به این صورت پیشرفت آلزایمر را کاهش می‌دهد.

باعث بهبود خلق‌وخو می‌شود
خوردن روغن زیتون می‌تواند به بهبود خلق‌وخوی شما کمک کند. نتایج شگفت‌انگیز مطالعات در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ همگی نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی به سبک مدیترانه‌ای واقعا می‌توانند به درمان افسردگی کمک کنند! در یکی از مطالعات، علائم افسردگی ۳۰ درصد از شرکت‌کنندگان پس از ۱۲ هفته خوردن روغن زیتون در قالب یک رژیم مدیترانه‌ای، بهبود چشمگیری یافت.

تحقیقات بیشتر نشان می‌دهد که چربی‌های مفید روغن زیتون از سیستم عصبی مرکزی حمایت می‌کنند، به عملکرد صحیح اعصاب کمک می‌کنند و سطح سروتونین را که انتقال‌دهنده عصبی حامی خلق‌وخوست، افزایش می‌دهند.

برای بهبود درد و التهاب مناسب است
یکی از خواص روغن زیتون این است که به دلیل داشتن اولئوکانتال، خطر ابتلا به بیماری‌های التهابی را کاهش می‌دهد. اگر از آرتریت یا یک بیماری التهابی مزمن دیگر رنج می‌برید، افزودن روغن زیتون به رژیم غذایی‌تان به بهبود شرایط شما کمک می‌کند. روغن زیتون فوق بکر همچنین حاوی پلی‌فنول اولئوکانتال است که خواص ضدالتهابی مشابه ایبوپروفن را نشان می‌دهد و به تسکین دردهای التهابی کمک می‌کند.

سبب سلامت و استحکام استخوان‌ها می‌شود
یکی از حیرت‌انگیزترین خواص روغن زیتون این است که از تجزیه استخوان‌ها جلوگیری می‌کند. بدن با فعال‌کردن سلول‌های استئوکلاست زمینه تجزیه استخوان را فراهم می‌کند؛ اما محققان حدس می‌زنند که پلی فنول‌های ضدالتهابی روغن زیتون ممکن است مکانیسم‌هایی را ایجاد کنند که این روند را متوقف سازند.

از میکروبیوم سالم روده پشتیبانی می‌کند
میکروبیوم روده شما -میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌هایی که نقش مهمی در سلامت کلی بدن دارند- بر همه‌چیز از گوارش گرفته تا خلق‌وخو و ظاهر پوست شما تأثیر می‌گذارد، بنابراین حفظ سلامت آن موضوع بسیار مهمی‌ست.

طبق یک بررسی در سال ۲۰۱۹ که خواص روغن زیتون را بر ما آشکار می‌سازد، پلی‌فنول‌های موجود در روغن زیتون می‌توانند التهاب دستگاه گوارش را کاهش دهند و رشد باکتری‌های خوب را تقویت کنند. به‌طور خاص، محققان دریافتند که خوردن روغن زیتون فوق بکر به مقدار ۱.۵ قاشق غذاخوری در روز به افزایش جمعیت بیفیدوباکترهای سالم در روده کمک می‌کند.

موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود
یک سیستم ایمنی سالم و قوی مانند یک دژ مستحکم از بدن در مقابل مهاجمان بیرونی حفاظت می‌کند. طبق نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵، خوردن روغن زیتون فرابکر در هر روز با رشد و فعال‌شدن بیشتر سلول‌های ایمنی که با مهاجمان خارجی مبارزه می‌کنند، مرتبط است.

درصورتی‌که خوردن مقداری مساوی از روغن ذرت، کره یا روغن سویا این نتایج را نشان نداده است. برخی از محققان همچنین به تاثیرات روغن زیتون در کمک به مبارزه با عفونت ناشی از  COVID-19 اشاره‌ کرده‌اند.

قند خون را متعادل و به پیشگیری از دیابت کمک می‌کند
چربی‌های سالم جزء جدایی‌ناپذیر رژیم غذایی افرادی‌ هستند که سعی در پیشگیری یا مدیریت دیابت نوع ۲ دارند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ روی خواص روغن زیتون بر کنترل قند خون انجام شد؛ افرادی که بیشترین میزان روغن زیتون را مصرف کرده بودند، قند خون ناشتای کمتری داشتند. همچنین این افراد ۱۶ درصد کمتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار داشتند.

می‌تواند به کاهش وزن کمک کند
روغن زیتون به ثابت نگه‌داشتن سطح قند خون کمک می‌کند؛ ازاین‌رو می‌تواند به کاهش هوس شیرینی و پرخوری عصبی که منجر به افزایش وزن می‌شود هم کمک کند. همچنین خوردن روغن زیتون با سرکه، به‌جای سس‌های پرچرب سالاد به روند کاهش وزن کمک می‌کند.

البته فراموش نکنید که در کنار فواید روغن زیتون، این خوراکی همچنان یک ماده غذایی پرکالری‌ست؛ بنابراین بهترین گزینه استفاده از روغن زیتون، جایگزینی آن با چربی‌های مضر در رژیم غذایی‌ست.

سالم‌ترین روغنی‌ست که می‌توانید با آن پخت‌وپز کنید
برخلاف تصور رایج عموم، روغن زیتون فرابکر دارای نقطه دود بین ۳۵۰ تا ۴۱۰ درجه فارنهایت است؛ بااین‌حال، نقطه دود با پایداری روغن پخت‌وپز در برابر حرارت ارتباطی ندارد. تحقیقات انجام‌شده در تایید خواص روغن زیتون نشان می‌دهند که روغن زیتون، پایدارترین روغن پخت‌وپز است که بهتر از روغن‌هایی با نقطه دود بالا در برابر تخریب، مقاومت می‌کند. این بدان معناست که می‌توانید از روغن زیتون فرابکر برای تفت‌دادن، پخت‌و‌پز و حتی سرخ‌کردن استفاده کنید.

خواص روغن زیتون برای پوست
علاوه‌بر خوردن روغن زیتون، مصرف موضعی آن روی پوست هم فواید زیادی دارد. در ادامه فواید روغن زیتون برای پوست را معرفی می‌کنیم.

آثار باقی‌مانده از آرایش و کرم‌پودرها را پاک‌سازی می‌کند.

سبب آب‌رسانی به پوست و محافظت از آن می‌شود.

به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.

حالت ارتجاعی پوست را تقویت می‌کند.

دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی برای مقابله با پیری‌ست.

خواص روغن زیتون برای مو
روغن زیتون با نفوذ به ساقه مو و حفظ رطوبت، نرمی و لطافت را برای موها به ارمغان می‌آورد. برای دیدن فواید روغن زیتون برای مو اینجا کلیک کنید.

خواص روغن زیتون برای دستگاه تناسلی مردان
یکی از فواید روغن زیتون، بهبود سیگنال‌دهی اکسیدنیتریک در اسپرم است. با توجه به این‌که مصرف روغن زیتون باعث کاهش کلسترول در غشای دولایه می‌شود و اکسیدنیتریک برای تحرک کافی اسپرم بسیار مهم است، روغن زیتون ممکن است کیفیت اسپرم را با بهبود سیگنال‌دهی اکسیدنیتریک بهبود بخشد.

خواص روغن زیتون؛ سلطان روغن‌های سالم، در یک نگاه!
روغن زیتون از سالم‌ترین روغن‌های موجود برای انواع مصارف در پخت‌وپز، سالاد و سرخ‌کردن است. فواید روغن زیتون آن را به جایگزین بسیار مناسبی برای انواع روغن‌ها و چربی‌های ناسالم کرده است. در این مقاله به خواص روغن زیتون برای سلامت قلب، سرطان، دیابت و آلزایمر اشاره کردیم.

همچنین عنوان کردیم که خوردن روغن زیتون به‌جای سس‌های پرچرب می‌تواند به پروسه کاهش وزن شما کمک کند. از دیگر فواید روغن زیتون می‌توان تعدیل قند خون، کاهش کلسترول و تقویت سیستم ایمنی بدن را نام برد. شما هم می‌توانید برای استفاده از خواص روغن زیتون، جایی را در سبد غذایی‌تان برای آن باز کنید و از فواید بی شمار آن بهره‌مند شوید.

 

منبع: اسنپ مارکت
24-news.ir/vdccxmqsm2bqso8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما