تاریخ انتشاردوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۵
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور از اعمال تغییرات در سازو کارهای شناسایی نخبگان برای خدمت سرباز نخبه در آینده نزدیک خبر داد.
تغییر سازوکارهای شناسایی سرباز نخبه
به گزارش خبر24، روح الله دهقانی درباره تسهیل و کاهش دوره سربازی برای نخبگان گفت: در این راستا همکاری خوبی بین سازمان نظام وظیفه و بنیاد ملی نخبگان برقرار است تا جوانان و نخبگان توانمند با استفاده از طرح‌های علمی و پژوهشی بتواند دوران خدمت سربازی را در شرکت های دانش بنیان بگذراند.

وی افزود که اکنون شرایط برای کسانی که دوران سربازی را مفید بگذراند، بسیار فراهم است به شرطی که ظرفیت های لازم را داشته باشند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور درباره نحوه استفاده از این ظرفیت گفت که افراد نخبه با مراجعه به بنیاد و قواعد و پذیرش آن و با توجه به امتیازاتی که در بنیاد می‌گیرند، از این ظرفیت استفاده کنند. البته به زودی تغییراتی در این زمینه ایجاد خواهد شد. اما اکنون با همین ساز و کار اگر فردی شامل امتیازات بنیاد باشد، می‌تواند از طرح متناسب سرباز نخبه استفاده کند.

«سرباز نخبه» یکی از شرایط و قوانینی است که برای برخی از مشمولان خدمت وظیفه در نظر گرفته می‌شود؛ این نوع سربازی در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از جوانان فرهیخته و تحصیلکرده در کشور قرار گرفته است. سربازی نخبگی یکی از مزایایی است که سازمان نظام وظیفه با همکاری بنیاد ملی نخبگان برای جوانان ذکور مشمول خدمت وظیفه در نظر گرفته است.

دارندگان رتبه های برتر المپیادهای دانش آموزی در سطح جهانی و کشوری، دارندگان ثبت اختراعات برگزیده، فعالان عرصه های فرهنگی و ادبی، برگزیدگان مسابقات قرآنی، برگزیدگان و دارندگان رتبه های برتر کنکور سراسری، دارندگان رتبه های ممتاز دانشگاه های سراسر کشور، دارندگان رتبه های برتر کنکور سراسری برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی، دارندگان عنوان دانشجویان نمونه کشوری، برگزیدگان مسابقات ملی و جهانی، برگزیدگان در جشنواره های علمی و پژوهشی از جمله اقشاری هستند که می توانند از مزایای «سرباز نخبه» استفاده کنند.

سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بر اساس این شرایط و بسیاری شرایط دیگر، نخبگان کشوری را دسته بندی کرده و مزایای بسیاری را در اختیار آنان قرار می دهد. این افراد به جای رفتن به خدمت سربازی به انجام پژوهش و تحقیقات برای سازمان ملی نخبگان مشغول خواهند شد.

منبع: ایرنا
24-news.ir/vdcfeedymw6dy1a.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما