تاریخ انتشارسه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم گفت: عراقی‌ها به دنبال باز کردن جایی برای خود در دنیای عرب هستند.
عراق در دنیای عرب به دنبال جا باز کردن برای خود است/ اگر ایران نبود، رقاصه‌های بغداد، کنیز داعش شده بودند
حشمت اله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم، در گفت‌وگو با خبر۲۴ گفت: عراقی‌ها سعی دارند در دنیای عرب جای تازه‌ای برای خود باز کنند؛ برای همین است که می‌خواهند در میان دشمنان ایران خود را دوست ایران نشان ندهند.

وی با تاکید بر متاثر بودن سیاست خارجی عراق از سیاست کوفه‌ای افزود: اگر ایران نبود رقاصه‌های عراقی الان به عنوان کنیز داعش خدمت می‌کردند ولی می‌بینیم که عراق با شعار جعلی خلیج ع-ر-ب-ی جلوی اعرابی که داعش را به جان آن‌ها انداخته بودند خوش رقصی کردند؛ در حالی که این ایران بود که آن‌ها را نجات داد.

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: این اتفاقات ناشی از غافلگیری همیشگی مسئولان ایرانی است؛ به علت دید اشتباهی که نسبت به مسائل بین‌المللی دارند. در دنیای امروز، کشورها بر اساس منافع ملی خودشان عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: برای همین است که می‌بینیم نخست‌وزیر عراق یک عامل اختلافی را مطرح می‌کند یا روسای جمهور چین و کره در خلیج فارس مواضع ضد ایرانی اتخاذ می‌کنند. برای این‌که آن‌ها سهم این کشورها در اقتصاد و عرصه قدرت دنیا را می‌بینند و این طبیعی است.

فلاحت پیشه با اشاره به حسابگری کشورها در عرصه سیاست اذعان داشت: وقتی چین به این نتیجه می‌رسد که سهم عربستان در بازار انرژی 8 برابر ایران است طبیعتاً سعی می‌کند نوعی خوش‌رقصی برای کشورهای جنوب خلیج ‌فارس بکند و همین کار را عراق هم می‌کند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه ادامه داد: در عالم بین الملل این‌گونه نیست که کشورها منافع ملی خود را تابعی از موقعیت‌هایی که در محاسباتشان شکل می‌گیرد، قرار دهند.

نماینده سابق مجلس تاکید کرد: مسئولان ما هستند که باید دید خودشان را عوض کنند و به جای گلایه از دیگران، از خودشان گلایه کنند؛ چون برخی از همین افراد سال‌ها فرصت‌های کشور را سوزاندند، بدون این‌که منفعتی برای ایران ایجاد شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان گفت: ایران به خاطر تنش‌زایی‌های بیش از حد در دنیا، روزبه‌روز تنهاتر می‌شود و این واقعیت است و در کشور ما افراد ید طولایی در تنش‌زایی دارند. در مقابل تعداد بسیار کمی از افراد را می‌بینیم که تنش‌زدایی کرده باشند.

انتهای پیام/
24-news.ir/vdcgy79qzak9qz4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما