تاریخ انتشارسه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۰
تغییرات رخ‌داده در بازار دلار هرچند راستای حذف نرخ‌های متعدد، تشکیل سامانه‌ای تازه برای مبادله ارز و طلا، ورود رسمی بازارساز به بازار آزاد و نرخ‌سازی بانک مرکزی است، اما صرافی‌ها را سرگردان کرده است.
قیمت دلار پس از حذف دلار توافقی
به گزارش خبر24،  قیمت دلار امروز در بازار ارز هرات با گپ مثبت باز شد، اما در ادامه معاملات نقدی یاد شده به سمت پایین حرکت کرد و در مقایسه با روز قبل نزدیک به ۵۰۰ تومان پایین آمد.

در سلیمانیه، اما نرخ دلار بر خلاف مسیر هرات رشد کرد. اسکناس آمریکایی در بازار مذکور ظهر امروز نزدیک به ۴۰۰ تومان بالاتر از روز قبل معامله شد.

پایان دلار و یوروی بازار متشکل ارزی
در تهران هم از امروز دلار توافقی از معاملات بازار متشکل ارزی حذف شده و صراف‌ها می‌گویند هنوز بخشنامه‌ای از بانک مرکزی نیامده و نمی‌دانیم ارز را با چه نرخی به مردم بفروشیم!

صرافی‌های دلار سردرگم هستند
از امروز سه شنبه ۴ دی عنوان توافقی از معاملات دلار و یوروی بازار متشکل ارزی حذف شده و همین امر خریداران ارز و صراف‌ها را دچار سردرگمی کرده است.

ناخدا وارد بازار دلار شد
فرزین رییس کل بانک مرکزی در توییتی اعلام کرده، از امروز بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند. او تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.

پیش از این نیاز‌های ارزی مردم در صرافی‌ها براساس معاملات توافقی دلار و یورو پوشش داده می‌شد. از اواخر خردادماه سال ۱۴۰۱ بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و صادرکنندگان، بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه‌اندازی کرد و امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی نیز فراهم شده بود.

بازار متشکل تک نرخی شد؟
فرزین مشابه همین جمله را در گفت‌وگوی تلویزیونی یکشنبه شب خود بیان کرده بود. براساس این گزارش، در زمان تنظیم این خبر در حدود ساعت ۱۲:۱۵ ظهر سه‌شنبه (۴ بهمن) مراجعه به سایت بازار متشکل ارزی نشان می‌دهد که تنها یک نرخ بر روی سایت دیده می‌شود: دلار در بازار به قیمت ۴۳ هزار و ۴۰۰ تومان.

کمی پیش از این، قیمت دلار بازار به مبلغ ۴۳۵۰۰ تومان درج شده بود و قیمت یورو در بازار هم با مبلغی ارزان‌تر، ۴۲۷۲۲ تومان قید شده بود.

ورود رسمی بازارساز به بازار آزاد
به نظر می‌رسد تغییرات رخ‌داده در راستای حذف نرخ‌های متعدد، تشکیل سامانه‌ای تازه برای مبادله ارز و طلا، ورود رسمی بازارساز به بازار آزاد و نرخ‌سازی بانک مرکزی باشد. در حال حاضر در سامانه بازار متشکل نرخ دلار ۴۲ هزار و ۷۴۸ تومان بود و توضیح بیشتری داده نشده است.

تزریق دلار صورت گرفت؟
معامله گران بازار ارز تهران می‌گفتند ناخدا وارد بازار دلار شد. برخی از معامله گران مدعی بودند با ورود ناخدا به بازار ارز عده‌ای از معامله گران ترسیده اند و هیجانی در موقعیت فروش قرار گرفته اند. عده‌ای از معامله گران مدعی بودند که تزریق هم صورت گرفته است.

دلار صرافی ملی قد کشید
امروز دلار صرافی ملی هم قد کشید. قیمت دلار صرافی ملی در ابتدای معاملات امروز در کانال ۳۹ هرار تومان قرار داشت، اما ظهر امروز بالای کانال ۴۰ هزار تومان معامله می‌شود. براین اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۴۲ هزار و ۳۲۰ و قیمت فروش دلار آمریکا ۴۲ هزار و ۷۴۸ اعلام شد.

منبع: اقتصاد نیوز
24-news.ir/vdchw6nzz23nzvd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما